Ekonomika

Mazinājies uzņēmumu skaits, kas plāno darbinieku atlaišanu

Žanete Hāka, 17.04.2020

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmēju izmantotākie instrumenti krīzes pārvarēšanai ir nodokļu nomaksas termiņa atlikšana, dīkstāves uzsākšana un finanšu instrumentu piesaiste, liecina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) veiktajā biedru aptaujā par Covid-19 krīzes ietekmi uz uzņēmējdarbību.

Aptaujā ir atainota biedru vērtējuma dinamika no brīža pirms ārkārtējas situācijas izsludināšanas līdz apkopojuma sagatavošanas brīdim.

LTRK veiktajā biedru aptaujā par krīzes ietekmi uz uzņēmējdarbību ir redzams, ka pirmajā trijniekā izmantotākie instrumenti krīzes pārvarēšanai ir nodokļu nomaksas termiņa atlikšana (38%), dīkstāves uzsākšana (33%) un finanšu instrumentu piesaiste (29%), savukārt darbinieku atlaišanu ir veikuši 27%, kredīta pamatsummas maksājuma atlikšanu 15% no aptaujas respondentiem.

Jautājot uzņēmējiem, kādus risinājumus viņi plāno izvēlēties krīzes radīto problēmu risināšanai, salīdzinot ar marta beigām aprīlī daudz mazāk uzņēmumu plāno darbinieku atlaišanu (20%), dīkstāves uzsākšanu (33%), nodokļu nomaksas termiņu atlikšanu (32%), kā arī citu risinājumu izmantošanu, kas liecina par kopumā pozitīvāku situācijas attīstību nekā uzņēmēji prognozēja marta nogalē.

"Šobrīd ļoti svarīgi ir, lai Latvijas uzņēmumi var turpināt strādāt, lai cilvēkiem saglabātos ieņēmumi un darbavietas, un pandēmijai beidzoties, ekonomika var atsākt darboties ar pilnu jaudu, tāpēc ir uzteicami tie uzņēmēji, kuri šajos apstākļos spēj to nodrošināt", saka Jānis Endziņš, LTRK valdes priekšsēdētājs.

Vaicājot, vai uzņēmumā ir uzsākti/plānoti ar nodarbinātības formāta izmaiņām saistīti pasākumi, 54% atbildējuši, ka ir ieviests attālinātais darbs, 51% ir atceltas dalības dažādās starptautiskās disciplīnās, 27% ir uzsākta ražošanas apjomu samazināšana. Uzņēmumi vēl aizvien ir piesardzīgi taču piesardzība kļūst racionālāka.

Jautājumā par infekcijas slimības un ar to saistīto piesardzības pasākumu šā brīža ietekmi uz pārstāvētā uzņēmuma darbību, redzams, ka uzlabojās uzņēmumu vērtējums par negatīvas ietekmes jūtamību, īpaši piegādes ķēdēs (15%) , taču vienlaikus vēl aizvien pieaug samazināta pieprasījuma problemātika (77%). Savukārt negatīvu ietekmi šobrīd neizjūt 13% no aptaujas respondentiem.

Lai gan, salīdzinot ar marta datiem, aprīlī uzņēmuma pārstāvētajā nozarē prognozes par krīzes negatīvajām sekām uzlabojas, tomēr pieprasījuma samazināšanās ir redzama 79% , negatīva ietekme uz eksportu 32% , ražošanas apjomu samazināšanās 29% aptaujas respondentiem.

Jautājumā, vai novēroti traucējumi piegādes ķēdēs, salīdzinot ar marta datiem, mazāk respondentu (47%) neizjūt negatīvu ietekmi, bet uzlabojas situācija gan ES, gan ārējās piegādes ķēdēs.

Aptauja tika veikta šā gada 10. martā, 24. martā un 16. aprīlī (rezultātu apkopošanas datumi), un tajā piedalījās 125 respondenti, visu nozaru un lieluma LTRK biedri.

Komentāri

Pievienot komentāru