Lielā mērā var teikt, ka starptautiskā uzņēmējdarbības vide ir piedzīvojusi savu šā gadsimta notikumu - Krievijas un ASV līderu vienošanos par mūs lielās kaimiņvalsts uzņemšanu Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO).
Jāatzīst, ka Latvijas gadījumā šī ziņa būtu uztverama ar divējādām izjūtām. No vienas puses, šāds pavērsiens var iezīmēt jaunas ēras sākumu Latvijas un Krievijas ekonomiskajās attiecībās.
Jāņem vērā, ka PTO pamatideja ir nodrošināt brīvas ekonomiskās attiecības starp šajā organizācijā ietilpstošajām valstīm, bet tieši Latvija, kas Krievijai var piedāvāt dažādas produkcijas klāstu, šai valstij, līdzīgi kā Lietuva, Igaunija, Polija un Somija, atrodas vistuvāk, un tādējādi var efektīvi izmantot savas ģeogrāfiskās priekšrocības.
Taču, no otras puses, ir būtiski (īpaši jau Latvijas gadījumā), lai finālā neizrādītos, ka Krievija, iestājoties PTO, saņems kādus būtiskus nosacījumus. Jāatgādina, ka mūsu uzņēmēji joprojām maksā Krievijai gan ļoti neizdevīgu preču ievedmuitu, gan arī diskriminējošus dzelzceļa tarifus, nemaz jau nerunājot par to, ka laiku pa laikam šai kaimiņvalstij ir vēlme neļaut savā teritorijā tirgot kādu mūsu produktu. Turklāt Krievija jau izsenis ir bijusi valsts, kam patīk nevis ievērot dažādas saistības, bet gan interpretēt tās atbilstoši savām ekonomiskajām interesēm. Un šeit liels darbs būs mūsu valdībai, lai netiktu pieļauta situācija, ka mēs pret Krieviju pildām visas PTO noteiktās prasības, bet tā attiecībā uz Latviju - ne. Turklāt tikai laiks rādīs, kādi ir bijuši tie nosacījumi, uz kuru pamata abu valstu prezidenti - Dž. Bušs un V. Putins - ir vienojušies par PTO paplašināšanu.
Zināmus secinājumus saistībā ar gaidāmo Krievijas iestāju PTO vajadzētu izdarīt arī Latvijas uzņēmējiem. Protams, šāda scenārija attīstība vismaz teorētiski nozīmē to, ka mūsu uzņēmēji varēs brīvi tirgot savu produkciju lielajā Krievijas tirgū, taču ir jārēķinās arī ar pretēju efektu. Nedrīkst aizmirst, ka, iestājoties PTO Ķīnai, pasaule tika burtiski pārpludināta ar salīdzinoši lētajām ķīniešu precēm, un nav izslēgts, ka vismaz Latviju var piemeklēt līdzīgs liktenis arī attiecībā uz Krievijā ražoto produkciju.
Turklāt mums jau ir negatīva pieredze ar Baltijas brīvās tirdzniecības līgumu, kad lietuvieši iemanījās izvērst sava veida ofensīvu Latvijā, kamēr mūsu uzņēmēji Lietuvā faktiski ir tikai knapi apsildījuši degunus.
Jebkurā gadījumā mums ir jābūt gataviem lielajam pavērsienam pasaules tirdzniecības dzīvē, ko nodrošinās Krievijas ienākšana PTO.