Nevēlas strādāt par grašiem 

Daugavpils reģionālajā slimnīcā līdz 1. septembrim apturēta plānveida operāciju veikšana, jo izveidojusies kritiska situācija ar anesteziologu un reanimatologu noslodzi.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 09. augusts plkst. 6:15

Foto: no DB arhīva

Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Līga Šerna norādījusi, ka atvaļinājumu sezonā veselības aprūpes speciālistu trūkuma dēļ līdzīga situācija var atkārtoties jebkurā slimnīcā Latvijā. Šāds vēstījums nav diezin cik iepriecinošs un mierinošs pacientiem, kuri – ak, tavu neražu – mēdz slimot arī vasarā. Tajā pašā laikā jāuzsver, ka panikai arī nav pamata. Jo runa ir tikai par ierobežotu plānveida palīdzību. Neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā nekādi ierobežojumi nebūs un netiek plānoti. Tas nozīmē, ka neviena slimnīca pacientam ar lauztu kāju līdz rudenim gaidīt neliks.

Interesanti, ka Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs stāsta, ka šāda situācija nav Latvijai unikāla un, piemēram, Spānijā un Francijā arī daudzās slimnīcās vasaras atvaļinājumu laikā plānveida operācijas nenotiek. Tomēr Daugavpils situācija kā lakmusa papīrītis parāda, ka Latvijā ir nopietnas problēmas ar ārstu pieejamību. Veselības ministre Ilze Viņķele uzsver, ka par šo problēmu ir runāts gadiem un ministrija nemitīgi ir norādījusi, ka zemais ārstu atalgojums rezultēsies to deficītā. Lai situāciju uzlabotu, Veselības ministrija nākamā gada budžetā ir pieprasījusi 120 miljonus eiro mediķu algu paaugstināšanai. Tāpat ministre uzsver, ka tas noteikti ir slimnīcu labas pārvaldības jautājums, jo atvaļinājumi nav nekas neplānots.

Viens no būtiskiem izaicinājumiem ir piesaistīt jaunus speciālistus profesijai, kas nozīmē arī budžeta vietu skaita palielināšanu. Noteikti ir jādomā arī par rezidentu vietām un atalgojumu. Ārstu un māsu deficīts ir vērojams ne tikai Latvijā, bet arī daudzās Rietumvalstīs, tādēļ pēdējās tik labprāt ņem pretī mūsu speciālistus. Tas, ka ārstu trūkst teju visur Eiropā, protams, nav nekāds attaisnojums Latvijai, un atšķirībā, piemēram, no Francijas vai Vācijas, mums nav iespēju piesaistīt trūkstošo darbaspēku no citām Eiropas Savienības valstīm. Savukārt trešo valstu speciālistu piesaistei netrūkst pretinieku nacionālo vanagu aprindās.

Domāju, ka nākamā gada budžeta kontekstā valdībai ir jāapzinās: ja nauda mediķu atalgojuma paaugstināšanai netiks piešķirta, tad situācija draud kļūt kritiska. Ierobežotos ārstu resursus efektīvāk ļaus izmantot arī pakalpojumu koncentrācija, kas nozīmē, ka visās slimnīcās netiks sniegts pilns pakalpojumu spektrs. Tomēr jāapzinās: visefektīvākais instruments problēmas risināšanā ir atalgojuma palielināšana, kā arī apmaksāto vietu skaita palielināšana rezidentūrā. Un gribētu teikt, ka tā nav tikai Veselības ministrijas, bet visas valdības atbildība.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 31. jūlijs plkst. 6:23

Vecā kontinenta ekonomikai uzspiežot pa bremzēm, jau drīz medicīnisko palīdzību tai atkal...

2019. gada 29. jūlijs plkst. 6:22

Ar cēlu mērķi no SIA Rīgas satiksme valdes locekļa amata jūlija sākumā...

2019. gada 26. jūlijs plkst. 6:25

Nule kā par Lielbritānijas premjerministru kļuvušais toriju jeb konservatīvo līderis Boriss Džonsons...

2019. gada 24. jūlijs plkst. 6:00

Viens no globālās dienaskārtības aktuālākajiem jautājumiem ir tirdzniecības karš starp ASV un...

2019. gada 22. jūlijs plkst. 7:46

Ļoti nesmuki un prestižu graujoši. Piedodiet, bet tik banāli jāteic par notiekošo...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...