No nākamā gada sākuma visiem galalietotājiem elektrības sadales pakalpojuma tarifs samazināsies 

Trešdien, 27.novembrī, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprināja AS “Sadales tīkls” elektrības sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projektu.

Žanete Hāka, 28.11.2019

Foto: pixabay

Tas paredz, ka no nākamā gada sākuma visiem galalietotājiem elektrības sadales pakalpojuma tarifs samazināsies.

“Pateicoties regulatora panāktajam kapitāla atdeves likmes samazinājumam un veiktajām metodikas izmaiņām, kā arī AS “Sadales tīkls” efektivizācijas programmas īstenošanai, kopīgi esam panākuši labāko iespējamo risinājumu visiem elektrības galalietotājiem. Turklāt tas paveikts laikā, kad inflācija svārstās ap trīs procentiem,” norāda SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis, atzīmējot, ka Latvijā šis ir vēsturiski pirmais elektrības sadales tarifa vispārējs samazinājums.

Kopumā gala tarifu elektroenerģijas lietotājiem, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošajiem tarifiem, izdevies samazināt, pateicoties trīs būtiskām pozīcijām – SPRK kapitāla atdeves samazinājumam par 26 milj. eiro, ekspluatācijas izmaksu samazinājumam par 13,5 milj. eiro un 7 milj. eiro no nākotnē plānotajiem efektivitātes pasākumiem. Mazāku iespaidu uz gala lietotāju tarifa samazinājumu atstāj papildu ieņēmumi no elektroenerģijas ražotājiem 0,6 milj. eiro apmērā.

R.Irklis arī uzsver, ka AS “Sadales tīkls” tarifi ir būtiska izmaksu komponente vairākām Latvijas eksporta nozarēm, t.sk. apstrādes rūpniecībai. Īpaši gadījumos, kad vietējie un ārvalstu uzņēmumi vērtē investīciju iespējas Latvijā un starp reģiona valstīm tiek salīdzināti nozīmīgākie izmaksu posteņi.

“Mēs ceram, ka laikā, kad pieaug nenoteiktība pasaules eksporta tirgos, šis lēmums uzlabos Latvijas eksporta konkurētspēju un veicinās darbavietas reģionu rūpnieciskajos centros,” norāda R.Irklis.

Sadales tarifu veido fiksētā un mainīgā daļa. Atbilstoši SPRK apstiprinātajam tarifam mājsaimniecībām no nākamā gada sākuma elektrības rēķinos sadales tarifa mainīgā daļa samazināsies vidēji robežās no 7%-20%, savukārt fiksētā daļa paliks nemainīga. Vienlaikus jānorāda, ka samazinājuma apmērs atkarīgs no lietotāja pieprasītajām jaudām un elektroenerģijas patēriņa. Līdz ar to sadales sistēmas pakalpojumu tarifu izmaiņu ietekme uz katru gala lietotāju būs atšķirīga.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Visvairāk iebildumu SPRK saņēma saistībā tieši ar S3 tarifa plānu, kas paredz lētākas elektrības izmaksas nakts stundās un nedēļas nogalēs. Tarifu projekta izvērtēšanas gaitā, ieklausoties saņemtajos priekšlikumos, tarifa fiksētā daļa atstāta tādā pašā apmērā, kā līdz šim, savukārt nakts tarifa mainīgā daļa samazināta par 20%. Izmaiņas vērstas, lai sekmētu vēl lielāku pieprasījuma elastību – elektrības izmantošanu nakts stundās un nedēļas nogalēs.

Š.g. 3.oktobrī stājās spēkā arī SPRK grozījumi Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikā. Grozījumi paredz, ka, līdzīgi kā šobrīd elektrības patērētājiem, turpmāk visiem sistēmas lietotājiem, tostarp arī elektroenerģijas ražotājiem, būs pienākums piedalīties elektrotīkla uzturēšanas izmaksu segšanā, tādējādi samazinot sistēmas pakalpojuma tarifus elektroenerģijas lietotājiem.

Izvērtējot iesniegto tarifu projektu elektroenerģijas ražotājiem, SPRK vērtēja arī tā atbilstību Eiropas tiesību normām. Saskaņā ar tām un SPRK ieskatā – visiem tirgus dalībniekiem jānodrošina līdzvērtīgi konkurences apstākļi, tīkla tarifi jānosaka un jāpiemēro tā, lai nebūtu ne pozitīvas, ne negatīvas diskriminācijas starp ražošanu, kas pieslēgta sadales līmenī, un ražošanu, kas pieslēgta pārvades līmenī. Tā rezultātā, salīdzinot arī sākotnēji iesniegto, elektroenerģijas ražotāju tarifam veikts samazinājums aptuveni astoņas reizes.

SPRK apstiprinātais AS “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifs paredzēts piecu gadu regulācijas periodam (no 2020.gada 1.janvāra līdz 2024.gada 31.decembrim). Šāds periods ļauj izlīdzināt nākotnes efektivitātes ieguvumus un ieņēmumus visā regulācijas periodā, kā arī sasniegt tarifa samazinājumu jau pirmajā tarifu regulācijas perioda gadā. Vienlaikus, ņemot vērā objektīvas, no AS “Sadales tīkls” neatkarīgas izmaiņas, tarifs šī perioda ietveros var tikt koriģēts.

Lai izzinātu sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju un lietotāju viedokli par AS “Sadales tīkls” elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projektu, 1.oktobrī SPRK rīkoja uzklausīšanas sanāksmi. Tajā piedalījās 20 komersantu, biedrību un asociāciju pārstāvji, kā arī trīs privātpersonas. Rakstiski tika saņemti seši priekšlikumi.

Tevi varētu interesēt

AS Augstsprieguma tīkls elektrotīklā svētdien, 27. oktobrī, vētras kulminācijas brīdī elektroapgādes...

Turpinot iesākto AS «Sadales tīkls» iesniegtā elektrības sadales sistēmas pakalpojumu tarifu projekta...

Pēc teju 20 gadiem AS «Sadales tīkls» pieņēmusi lēmumu mainīt darbinieku darba...

Gada siltajā periodā elektrolīniju bojājumu skaits, kuri radušies dažādu būvniecības, lauksaimniecības,...

Vienlaikus ar būvniecības attīstību pieaug arī dažādu zemes rakšanas darbu laikā bojātu kabeļu elektrolīniju...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Ūdenī iegāzies helikopters, apgāzusies laiva, naftas platformā noticis sprādziens - kā rīkoties...

Ja 2019. gada pirmajā pusē siltās ziemas un krasā tirgus cenu krituma...

ASV Kongress gatavo likumprojektu sankciju piemērošanai gāzesvada projektam "Nord Stream 2", kas...

Nespējot vienoties par tālāku sadarbību ar mātessabiedrību "Eesti Energia", elektroenerģijas...

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā...

Enefit Idea Hub Baltijas grantu konkursam šogad iesniegti 226 pieteikumi, vairāk nekā...

Reorganizācija reģistrēta sašķidrinātās naftas gāzes tirgotājam un gāzes apgādes sistēmu...

Lai aktualizētu biogāzes nozīmi Latvijas tautsaimniecībā un vides aizsardzībā, tās lomu jaunajā Eiropas...

Eiropas Savienības (ES) finanšu institūcija Eiropas Investīciju banka (EIB) ceturtdien paziņoja,...

Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS «Conexus Baltic Grid» neauditētie...