Eksperti

Pasaules IPO tirgos būtisks aktivitātes samazinājums

Guntars Krols, EY Partneris, Stratēģijas un Darījumu konsultāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs, 12.04.2022

Jaunākais izdevums

Pasaules sākotnējo publisko piedāvājumu jeb IPO (Initial Public Offering) tirgos šis gads sākās labi, turpinot pērnā gada nogalē uzņemto darījumu aktivitātes tempu.

Šī gada janvāris pat bija labākais IPO darījumu mēnesis pēc ieņēmumu apjoma 21 gada laikā. Taču situācija drīz mainījās. Pirmā ceturkšņa otrajā pusē attīstības trajektorija ir būtiski pasliktinājusies un kopumā šī gada pirmajos trīs mēnešos pasaulē noticis 321 IPO darījums, jeb par 37% mazāk nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā, piesaistot 54,4 miljardus ASV dolāru investīciju, jeb par 51% mazāk.

Pēkšņās pārmaiņas skaidrojamas ar vienlaicīgi vairāku faktoru ietekmi. Pirmkārt, tirgu noskaņojumu pasliktināja augstās cenu svārstības, kā arī krītošas akciju cenas, jeb cenu korekcija, atsevišķām liela mēroga nesenu IPO darījumu akcijām. Otrkārt, finanšu tirgi vēro inflācijas pieaugumu un centrālo banku monetārās politikas izmaiņas. IPO Investori ar bažām gaida ziņas par enerģijas un izejvielu izmaksu pieaugumu. Treškārt, protams, tirgus dalībnieki satraucas par ģeopolitiskiem riskiem un Ukrainas kara izraisītajiem ekonomiskajiem efektiem un arvien pieaugošo nenoteiktību šī konflikta rezultātā.

IPO darījumi ir izteikti vērsti uz nākotni un šī brīža saspīlētā situācija, kā arī neziņa par politisko un ekonomisko attīstību būtiski apgrūtina investoru spēju saskatīt izteikti pozitīvu jauno IPO uzņēmumu izaugsmes ceļu un attiecīgi – tiem piešķirt augstu vērtējumu.

Tirgus dati parāda, ka lielāko kritumu piedzīvojuši Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas reģioni – šeit kopumā notikuši 37 IPO darījumi, kas ir par 72% mazāk, salīdzinot ar 2021. gada pirmajiem trim mēnešiem.

Piesaistītās investīcijas šeit kritušās pat par 95% un bija tikai 2,4 miljardi ASV dolāru. Eiropa, neskaitot Lielbritāniju, gada pirmajā ceturksnī pat apsteidza Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas reģionus, īstenojot 47 IPO darījumus ar 2,7 miljardu ASV dolāru investīcijām. Eiropā kopumā notika 15% no visiem pasaules IPO darījumiem, piesaistot vien 5% no pasaules IPO investīcijām. Faktiski pasaules IPO tirgu atbalstīja vien Āzijas un Klusā okeāna reģiona biržas, kur kopumā bija par 16% mazāk darījumu nekā pērn (188), bet ieņēmumi pieauga par 18% (42,7 miljardi ASV dolāru).

Pēc IPO darījumu skaita aktīvākā birža pasaulē šī gada pirmajā kvartālā bija Šeņdžeņas birža (SZSE) Ķīnā ar 41 IPO darījumu pirmo trīs mēnešu laikā, kurai seko Šanhajas (SSE) birža ar tās 37 darījumiem. Šeit redzams būtisks kritums no 57 darījumiem 2021.gada pirmajā ceturksnī. Trešā bija Austrālijas ASX birža ar 28 darījumiem, kas apsteidza iepriekšējā gada līderi NASDAQ biržu, kurā ir vērojams lielākais darījumu skaita kritums gada pirmajos trīs mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, proti, 23 IPO darījumi šogad pretēji 73 darījumiem pērn.

Tuvākajos mēnešos nenoteiktība un ģeopolitisks saspīlējums visdrīzāk saglabāsies un jau šobrīd vērojams, ka virkne IPO darījumu kandidātu savus plānus atliek vai meklē citus finanšu piesaistes veidus. Vienlaikus veidosies uzņēmumu loks, kas nogaida labākus laikus savai kotācijai. Ja salīdzinām ar iepriekšējiem pāris gadiem, IPO tirgi ir kļuvuši stipri jūtīgāki un mainīgāki, prasot īpašu uzmanību un rīcības elastību.

Ko šis nozīmē Latvijas un Baltijas uzņēmumiem, kas apsver savu akciju kotācijas iespēju? Tas atkarīgs no mēroga un nozares, taču skaidrs, ka mēs neesam nošķirta sala un pasaules tendences ietekmē arī mūsu reģionu. Šī brīža notikumi nenozīmē, ka IPO plāni noteikti jāatceļ – taču tie prasa, lai uzņēmumi vēlreiz novērtē riskus un savas izaugsmes stāstu ar domu, cik lielā mērā šo uzņēmuma attīstības projekciju ietekmē makroekonomiskie faktori un reģiona ģeopolitika.

Kā tie ietekmē iespējamā IPO uzņēmuma vērtējumu? Vai uzņēmumi var parādīt, ka to piegāde ķēdes netiks ietekmētas vai cietīs nenozīmīgi? Vai iecerētie klienti joprojām būs pietiekami maksātspējīgi, vai plānotais pakalpojums joprojām ir vajadzīgs? Finanšu tirgos investori meklē ieguldījumu iespējas arī esošajā situācijā – taču tie ir kļuvuši uzmanīgāki.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gan globāli, gan Latvijas ekonomikā investīcijām pieejamās naudas ir ļoti daudz, taču pašlaik galvenais jautājums ir, vai nauda tiek tērēta virzienos, kas palīdzēs ekonomikai augt turpmāk, un par to ir bažas.

Tā intervijā pauda konsultāciju un auditorkompānijas EY partneris, Stratēģijas un darījumu konsultāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs Guntars Krols.

Viņš uzsvēra, ka gan Latvija, gan citas valstis ir īstenojušas ļoti drosmīgus pasākumus, lai pandēmijas izraisītās krīzes laikā sildītu ekonomiku un dotu laiku uzņēmumiem pārkārtot darbību. Tomēr pārsvarā tas ir noticis ar aizņemtu naudu, kura vēlāk būs jāatdod un tādēļ ir svarīga izaugsme nākotnē.

"Mēs varam neiedziļināties jautājumā par to, vai valsts parāds konkrētā līmenī ir laba vai slikta lieta, bet galvenais jautājums pašlaik ir, vai šī nauda tiek iztērēta virzienos, kas palīdzēs ekonomikai augt turpmāk. Man ir bažas, ka ne visas investīcijas ir tajos virzienos, kas radīs tālāku ekonomikas izaugsmi," sacīja Krols.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Inflācija šobrīd ir būtiskākais risks uzņēmumu attīstībai

Db.lv, 12.01.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starp galvenajiem sava biznesa nākotnes attīstības riskiem uzņēmumu vadītāji šobrīd visbiežāk min augošas cenas un ražošanas izmaksas – to atzīmē 87% pasaules uzņēmumu vadītāji.

Tā liecina jaunākais EY (Ernst & Young) uzņēmumu vadītāju prioritāšu un izaicinājumu pētījums EY 2022 CEO Outlook Survey, kas veikts visā pasaulē.

Tai pat laikā vadītāji šogad ir gatavi pastiprināt investīcijas, lai stiprinātu savu tirgus pozīciju nākotnes izaugsmei – 54% par prioritāti nosaka ieguldījumus esošās uzņēmējdarbības attīstībā, digitālajā transformācijā un ilgtspējā. Savukārt 59% uzņēmumu vadītāji tuvākā gada laikā plāno veikt uzņēmumu iegādes un apvienošanās (M&A) darījumus, pretēji 48% pagājušā gada sākumā.

“Mēs redzam, ka uzņēmumu vadītāju lokā ir atgriezusies pārliecība par izaugsmi, neskatoties uz ieilgušo krīzi, taču cenu un ražošanas izmaksu pieaugums rada būtiskas bažas un piesardzību. Tāpat jāņem vērā, ka šo gadu ir svarīgi izmantot, lai īstenotu vai vismaz uzsāktu uzņēmumu ilgtspējas transformāciju – pasaulē ir sākusies uzņēmumu sacensība, ieviešot vides, sociālo jautājumu un pārvaldības uzlabošanas stratēģijas un tiem, kas kavēsies ar rīcību šajā jomā, ir risks neatgriezeniski zaudēt tirgus pozīcijas,” saka Guntars Krols, EY Partneris Baltijas valstīs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Mazāk jaunu investīciju projektu, bet vairāk darba vietu

Db.lv, 31.05.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvija pērn piesaistījusi 32 jaunus tiešo ārvalstu investīciju projektus, kas ir par 25% mazāk kā 2020. gadā (43), taču šajos projektos radīts vairāk jaunu darba vietu kā gadu iepriekš – 2662 pērn, pretēji 2583 jaunām darba vietām 2020. gadā.

Tā liecina jaunākais EY (Ernst & Young) investīciju pievilcības pētījums EY Attractiveness Survey Europe, kas analizē investīciju datus un apkopo investoru viedokļus.

Salīdzinājumam, Lietuvā pagājušajā gadā uzsākts 41 jauns tiešo ārvalstu investīciju projekts, kas ir par 23% mazāk kā 2020 gadā (53), bet Igaunijā pērn piesaistīti 9 jauni ārvalstu investīciju projekti, pretēji 11 gadu iepriekš. Lietuvā pagājušajā gadā ārvalstu investīciju projekti radījuši 3374 jaunas darba vietas, bet Igaunijā – 2500.

“Latvija pagājušajā gadā parādījusi atzinīgu sniegumu ārvalstu investīciju piesaistē, turpinot iepriekšējā gadā uzsākto pozitīvo kursu. Taču mūsu reģiona ģeopolitiskās situācijas iespaidā tuvākā nākotnē Latvijai visdrīzāk gaidāmi papildu izaicinājumi, lai piesaistītu ārvalstu investīcijas. Karš Ukrainā rada jūtīgu vidi, kas investoriem liek pārvērtēt savus attīstības lēmumus, taču tā nav tikai Latvijas problēma – ar to saskaras visas mūsu reģiona un Centrāleiropas valstis,” saka Guntars Krols, EY partneris Baltijas valstīs.

Komentāri

Pievienot komentāru