Pasūtījumi pārsniedz gaidas 

Kafejnīcas "RB Cafe" komandu pirmajā gadā pārsteidz pasūtījumu apjoms.

Anda Asere, 20.1.2020
1/4

Māris Grāvis, kafejnīcas "RB Cafe" idejas autors.

Foto: Ieva Leiniša/LETA

"Mēs esam pārsteiguši paši sev. Mums nebija tik lielu ekspektāciju, salīdzinot ar to, cik daudz cilvēki par mums runā un interesējas. Mūsu galvenais mērķis uzrunāt pēc iespējas lielāku sabiedrības daļu ir sasniedzis rezultātu," teic Māris Grāvis, kafejnīcas "RB Cafe" idejas autors.

Visi, kuri ir atnākuši, sakot, ka kafejnīcā ir mājīgi. Tāpēc viņš uzskata, ka arī cilvēki ar invaliditāti un jebkura cita mērķa grupa var izveidot veiksmīgu kafejnīcu. Šobrīd "RB Cafe" strādā 11 darbinieki, no kuriem astoņi ir cilvēki ar invaliditāti.

Lai gan kafejnīcas darbība nedaudz atpaliek no plāna, pasūtījumu sadaļā aina ir atšķirīga. "Pasākumu, sapulču un banketu apkalpošana vairākkārtīgi pārsniedz prognozes un kompensē kafejnīcu," teic M. Grāvis. Decembris bija īpaši ražīgs un bija bažas par janvāri, bet viņš teic, ka arī janvārī ir gana daudz pasūtījumu. Pasūtījumi vai izbraukums esot gandrīz katru dienu. Tāpat kafejnīcas telpas diezgan bieži iznomā dažādām apmācībām, pasākumiem un prezentācijām. Sākumā bija domāts, ka šādi gadījumi būs "šad un tad", bet šobrīd tie ir visai regulāri.

Vaicāts, kādi iemesli varētu būt tam, ka kafejnīcas darbība nedaudz atpaliek no plānotā, M. Grāvis teic, ka tas lielā mērā varētu būt saistīts ar darbalaiku - "RB Cafe" strādā no desmitiem rītā līdz sešiem vakarā. Tāpēc pavasarī plānots to koriģēt un pielāgot tuvāk apmeklētāju vēlmēm. "Vēl domājam, kā to darīt, lai ir draudzīgāk gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem," viņš saka. Tāpat piedāvājums ir tieši orientēts uz to, lai būtu viegli pasūtīt.

Runājot par izaicinājumiem, M. Grāvis teic, ka, strādājot ar cilvēkiem ar invaliditāti, jāmēģina atrast katra talanti. Reizēm šķiet, ka kādam padosies viena lieta, dzīvē izrādās citādāk un rezultāts pārsniedz cerēto. Viņam arvien nostiprinās pārliecība, ka katram var atrast piemērotus darbus un uzdevumus, bet ne vienmēr tie ir tieši tie, ko sākotnēji sagaida.

Iepriekš M. Grāvis norādījis, ka cer uz to, ka ar laiku darbinieki tik labi iestrādāsies, ka saņems darba piedāvājumus no citiem uzņēmumiem. Kafejnīcas neilgajā darbības laikā tā jau ir noticis un divi darbinieki ir saņēmuši darba piedāvājumu, bet ir izvēlējušies palikt "RB Cafe".

Viņš teic, ka visiem cilvēkiem ir svarīga drošības un piederības sajūta, bet cilvēkiem ar invaliditāti tas ir īpaši nozīmīgs aspekts. "Līdz ar to, saņemot piedāvājumu, kas varbūt atalgojuma ir ziņā labāks, bet nejūtot, ka saņems to pašu atbalstu, ko pie mums, viņi ir izvēlējušies drošības sajūtu. Taču labā ziņa ir tā, ka no darba devēju puses interese ir," teic M. Grāvis.

Kafejnīcas "RB Cafe" primārais mērķis ir integrēt Latvijas darba tirgū cilvēkus ar invaliditāti, un tā ir uzsākusi darbu ar "Altum" piešķirto grantu sociālajai uzņēmējdarbībai. DB jau rakstīja, ka M. Grāvis cer, ka "RB Cafe" būs netipiska vieta, kam vajadzētu mainīt daudzus stereotipus un kas piepildītu kafejnīcu tirgu ar kaut ko nebijušu un īpašu.

Jau šobrīd diezgan daudzi cilvēki ar invaliditāti strādā, bet lielā daļā gadījumu tas nav redzams, jo tas netiek īpaši uzsvērts. Šādas kafejnīcas esot daudzviet Eiropā un ir kopsolī ar tendenci iekļaut darba tirgū cilvēkus ar invaliditāti. M. Grāvis uzskata, ka šai tendencei ir iespēja attīstīties arī Latvijā.

Iepriekš vaicāts par to, cik gatava ir sabiedrība šādai kafejnīcai, M. Grāvis norādīja, ka tas ir jautājums par to, kādi mēs katrs esam iekšēji un ārēji. "Ārēji mēs visi esam toleranti, pieklājīgi, glīti saģērbušies, bet, izlasot komentārus internetā, jo īpaši anonīmos, redzam, ka nemaz tik pieklājīgi neesam," viņš teica.

Novērojumi liecina, ka cilvēku viedoklis mainās, sastopoties ar kaut ko ikdienā. Cilvēki ar invaliditāti tik bieži uz ielas nav redzami, tāpēc sabiedrība ar viņiem ikdienā nesastopas un nespēj izprast lietas būtību. Tāpēc cilvēkiem ir salīdzinoši lieli aizspriedumi, jo īpaši pret ļaudīm ar intelektuālas attīstības traucējumiem.

Tagad M. Grāvis teic, ka sabiedrība kafejnīcu ar tās specifiku pieņem labi un kopējā rezonanse, komentāri un attieksme esot pārsteidzoši pozitīvi. "Sabiedrība ir gatava un ir daudz cilvēcīgāka nekā pirms pieciem gadiem," viņš uzskata.

Tevi varētu interesēt

"Dienas Bizness" arī šogad pie sevis aicināja dažādu nozaru uzņēmējus, lai atskatītos,...

Arī vasarā, kad daudzi bauda atvaļinājumus ārpus Rīgas, jaunatvērtā kafejnīca «RB Cafe», kur...

Rīgā, Bruņinieku ielā trešdien, 12.jūnijā atklāta kafejnīca RB Cafe, kurā gandrīz visus...

Kafejnīca RB Cafe iecerēta kā pirmā Latvijā, kur lielākā daļa personāla būs...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Investējot pusmiljonu eiro, darbu uzsācis jauns piedzīvojumu parks bērniem un aktīviem vecākiem...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Starptautiskā viesnīcu ķēde "Radisson" plāno atvērt viesnīcu Liepājā, informē "Radisson Hotel...

Pārtikas produktu, dzērienu un tabakas vairumtirgotājam SIA “GREIS loģistika” reģistrētas...

2019. gadā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) Eiropas Savienības ātrās ziņošanas...

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 2019. gadā savā maršrutu tīklā pārvadāja 5 049 317...

Rīgā, Kalēju ielā atvērts pirmais alus darītavas "Malduguns" bārs, kurā var iegādāties...

Populārais Jūrmalas restorāns "36.līnija" (SIA Lauris Restaurant Service) ir slēgts, liecina informācija...

Viena no Somijā un Igaunijā lielākajām interjera preču tirdzniecības ķēdēm Indoor Group...

IKEA aicina nelietot Indijā ražotās TROLIGTVIS termokrūzes ar marķējumu "Made in India",...