Investors

Pensiju 2.līmeņa komisijas sarūk

Žanete Hāka, 18.02.2019

Foto: Sintija Zandersone/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pensiju 2.līmeņa plānu rezultāti aizvadītajā gadā uzrādījuši mīnusus, taču tajā pašā laikā vērojama pozitīva tendence saistībā ar pārvaldīšanas komisiju maksu izmaiņām – tās virzās lejup, vairāk līdzekļu atstājot uzkrājumam, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Tiesa gan, pārvaldītāji uzskaita vairākas jaunas potenciālās izmaiņas, kas varētu palielināt pensiju kapitālu – tostarp iemaksu palielināšanu, jauniešu iemaksu novirzīšanu aktīvajos plānos un citus.

Pērnais gads, vērtējot pēc pasaules finanšu indeksiem (tai skaitā, SP 500, Eurostoxx 50 un Shanghai Composite), bijis viens no neveiksmīgākajiem pēdējo 10 gadu laikā, stāsta SEB Dzīvības apdrošināšana valdes priekšsēdētāja Kristīne Lomanovska. Šis gads, savukārt, ir iesācies uz pozitīvas nots, un pārvaldnieki, kas pieturējušies pie savām ilgtermiņa stratēģijām, lielu daļu iepriekšējā gada zaudējumu jau ir atguvuši, vērtē IPAS «PNB Asset Management» fonda pārvaldnieks Ģirts Veģeris, kurš piebilst, ka pagaidām nesaskata iemeslus, lai šogad mainītu savas pārvaldīšanas stratēģijas, kas ir nodrošinājušas to atdevi, kādu plāni uzrādījuši par pēdējiem 5 – 10 gadiem.

Pensiju 2.plāna dalībnieki nereti, redzot mīnusus, pauž satraukumu, taču ieguldījumu pārvaldes sabiedrības Indexo izpilddirektors Toms Kreicbergs skaidro, ka tikai, ieguldot svārstīgos ilgtermiņa instrumentos, var cerēt 2. pensiju līmenī uzkrāt pietiekami daudz, lai atstātu jūtamu efektu uz mūsu pensijām. Lai mazinātu satraukumu, viņš rosina celt sabiedrības izpratni par ilgtermiņa ieguldīšanas pamatprincipu: lai pelnītu ilgtermiņā, jābūt gatavam piedzīvot īstermiņa svārstības. Tomēr pēdējā gada laikā notikušas arī pozitīvas pārmaiņas. Tā, vairāku faktoru ietekmē patlaban rūk pensiju 2.līmeņa pārvaldīšanas komisijas maksas un pārvaldnieki paredz, ka šāda tendence turpināsies.

Pērn pensiju 2.līmeņa pārvaldīšanas komisijas maksas tika samazinātas atbilstoši grozījumiem Valsts fondēto pensiju likumā un šis samazinājums turpinās arī šogad, stāsta INVL Pensiju fondi vadītājs Andrejs Martinovs, piebilstot, ka samazināta gan nemainīgā jeb fiksētā komisijas daļa, gan mainīgā daļa, kas ir atkarīga no pārvaldītāja ieguldījumu atdeves snieguma. Komisijas maksu samazinājums galvenokārt saistīts ar faktu, ka 2.līmeņa sistēmā ir strauji pieaudzis naudas līdzekļu apjoms, pietuvojoties 3 miljardiem, kā arī tika saņemti starptautisko organizāciju ieteikumi un vietējo atbildīgo instanču iniciatīva, skaidro A. Martinovs.

Visu rakstu Komisijas sarūk lasiet 18. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!