Pensiju plāniem ļoti veiksmīgs pusgads. Kas turpmāk? 

Pagājušā gada beigās un šī gada sākumā mediju telpā un sabiedrībā sākās īsta viļņošanās, konstatējot, ka 2018. gads ir bijis ļoti neveiksmīgs pensiju plānos uzkrātajam kapitālam.

CBL Asset Management investīciju direktors, pensiju plānu pārvaldnieks Zigurds Vaikulis, 2019. gada 11. jūlijs plkst. 15:42

Foto: pixabay

Pensiju plāni, īpaši aktīvie, strādāja ar mīnusiem, sociālā nodokļa maksātāju uzkrātais pensiju kapitāls samazinājās. Pensiju nauda tiek izsaimniekota! Kurš par to atbildēs? Kas notiks ar mūsu senioriem? Skanēja šādi un līdzīgi izsaucieni. Pensiju pārvaldītāji un ekonomikas eksperti tolaik skaidroja, ka ekonomika attīstās cikliski, pasaules vērtspapīru tirgus dalībnieku garastāvoklis ir mainīgs kā Latvijas laikapstākļi un tas ietekmē arī finanšu instrumentu ienesīgumu. Tāpēc arī pensiju fondiem gadās gan veiksmīgāki, gan neveiksmīgāki periodi, taču ilgtermiņā profesionāli un pārdomāti pārvaldīti vērtspapīru portfeļi praktiski “garantēti” palielina uzkrāto kapitālu. Akcijās un obligācijās ir “iebūvēts” spēcīgs pozitīvas atdeves potenciāls.

20 gadu laikā, kopš nodarbojos ar vērtspapīru analīzi un portfeļu pārvaldīšanu, esmu par to vairākkārtīgi pārliecinājies praksē. Gandrīz katrs cenu kritums (bet ne gluži visi!) palielina nākotnes atdeves potenciālu. Tā notika arī pērn. Var teikt, ka tirgū valdīja īstas Ziemassvētku atlaides, tikai vajadzēja nenobīties un prast tās izmantot. 2019. gada pirmā pusgada rezultāti apliecinājuši, ka pensiju pārvaldītāji nav runājuši tukšu. Turklāt acīmredzot neviens pārvaldītājs pērn nav kritis panikā un nav pārdevis nelaikā.

Pateicoties tam, gan aktīvie, gan konservatīvie 2. līmeņa pensiju plāni šī gada pirmajos 6 mēnešos ir ar uzviju atpelnījuši pagājušā gada zaudējumus. Latvijā populārākās plānu grupas - ar pieļaujamo akciju komponenti līdz 50% - tīrā peļņa šogad ir vidēji ap 8,5%. Konservatīvajiem plāniem, kas iegulda tikai obligācijās, ar vidējo atdevi virs 3,5% šis ir bijis viens no labākajiem periodiem vairāku gadu laikā. Bankas "Citadele" meitas uzņēmuma CBL Aktīvā plāna un CBL Universālā plāna atdeve bijusi vēl augstāka - attiecīgi +9.4% un +5.3% (dati no manapensija.lv). CBL plānos virspeļņu palīdzēja nopelnīt tieši laikā nopirktas ASV valdības obligācijas, ļoti veiksmīgs oportūnistisks īstermiņa darījums ar Facebook akcijām, tiešās pozīcijas atsevišķās Vācijas akcijās un Eiropas augstas kvalitātes kompāniju obligācijas.

Jāatzīst, tik strauji un vienlaicīgi gan akciju, gan arī obligāciju cenu kāpumi nav tipiska parādība. Tāpēc arī likumsakarīgi rodas jautājumi – kāpēc tā ir noticis un vai tas turpināsies? Atbildēt uz pirmo jautājumu nav sarežģīti. Gadu mijā notikušajam pozitīvajam pagriezienam finanšu tirgos pamatā bija divi cēloņi. Pirmkārt, pasaules vadošās centrālās bankas kopš pērnā gada rudens ir strauji mainījušas retoriku. ASV Federālo rezervju sistēma atzina ārējos riskus ASV ekonomikai (tirdzniecības kari), solīja atbalstu ekonomikai – dolāra procentu likmes vairs necelt un pat, iespējams, pazemināt jau šī gada vidū.

Eiropas Centrālā banka atmeta jebkādus plānus par eiro procenta likmju celšanu 2019. gadā, pārslēdzoties atpakaļ stimulēšanas režīmā (cerība kaut kad nākamo gadu laikā sagaidīt jēdzīgu eiro termiņdepozītu likmju atgriešanos ar to pašu gan ir izplēnējusi…). Otrkārt, gada pirmajos mēnešos bija iestājies pavasaris ASV un Ķīnas attiecībās – parādījās cerība, ka tirdzniecības karš šo valstu starpā iztiks bez tālākas eskalācijas.

Runājot par nākotni, ar lielu pārliecības devu varu prognozēt, ka gada otrajā pusē pensiju plāni nespēs atkārtot pirmo sešu mēnešu sasniegumus. Līdzīgi kā strauji kritumi palielina, tā lieli kāpumi samazina nākotnes atdeves potenciālu. Faktori, kas šogad strauji dzina vērtspapīru cenas augšup, ir sevi faktiski izsmēluši. Turklāt pasaules ekonomika pašlaik ir pagurusi, izaugsmes prognozes turpina iet lejup. Arī tirdzniecības karu frontē situācija mainās no viena Donalda Trampa tvīta līdz otram. Principi cīnās ar reālpolitiku, nenoteiktība ir liela, riski augsti.

Pensiju plāni Latvijā un jebkur citu pasaulē ir tieši atkarīgi no pasaules finanšu tirgos notiekošā. Ja tie aug, tad pieaug arī pensiju plānu ienākumi un otrādi. Tajā pašā laikā ievērojiet, ka plānu rezultāti būtiski atšķiras. Šī gada pirmajā pusgadā augstākais un zemākais rezultāts relatīvi mierīgākajā universālo plānu grupā attiecīgi ir 5,4% un 2,0%.

Pensiju plānu pārvaldītāju spēkos nav ietekmēt pasaules ekonomikas attīstību, tomēr viņu pieredze, kļūdas un tālredzība nosaka to, cik dziļi būs attiecīgā plāna kritumi un cik augsti kāpumi. Par spīti svārstībām vērtspapīru portfelis, tostarp pensiju plāns ar saprātīgu un pārdomātu struktūru, ilgākā laikā dod peļņu un joprojām ir izdevīgākais un pasaulē visplašāk izplatītais līdzekļu uzkrāšanas veids vecumdienām. Savukārt nesenā pieredze, kad bija vērojams kritums, kam sekoja izaugsme, noteikti palielinās iedzīvotāju izpratni par finanšu tirgu un pensiju fondu darbību, un tas ļaus nākotnē mierīgāk pārdzīvot arī ne tik veiksmīgus periodus.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2017. gada 04. janvāris plkst. 11:00

Tikai katrs trešais pensiju 2. līmeņa dalībnieks uztver šos uzkrājumus kā savu...

2016. gada 07. decembris plkst. 10:08

Katrs trešais aptaujātais atzīst, ka, viņaprāt, svarīgākā informācija par pensiju 2. līmeni,...

2016. gada 21. septembris plkst. 7:10

Komisijas maksa un zemais ienesīgums sit pa pensiju 2.līmeņa plāna rezultātiem, trešdien...

2016. gada 05. septembris plkst. 17:15

2016. gada 1. pusgadā valsts fondēto pensiju shēmas jeb pensiju 2. līmeņa...

2016. gada 21. janvāris plkst. 12:59

Valsts fondēto pensiju shēmas jeb pensiju 2.līmeņa aktīvi pērn auguši par vairāk...

Nepalaid garām

1992. gada 13. aprīlī toreizējā Preses nama 13. stāvā 13 darbinieku lokā...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

Oglekļa dioksīds un sašķidrināts slāpeklis, reiz lietots tikai rūpnieciski, tagad arvien biežāk...

Restorānu biznesā pamatlietas ir skaidras – garšīgs ēdiens, lieliska apkalpošana un labs...

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

No šīs sadaļas
2019. gada 10. jūlijs plkst. 7:09

Apspriežot Latvijas spēju piesaistīt ārvalstu investīcijas, ik pa laikam kā viena no...

2019. gada 08. jūlijs plkst. 6:44

Labai slimnīcai jāstrādā kā precīzam Šveices pulkstenim – tas nozīmē gudru menedžmentu,...

2019. gada 05. jūlijs plkst. 10:17

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma prasības attiecināmas...

2019. gada 05. jūlijs plkst. 9:33

Aizvadīto Līgo svētku statistika apliecināja – lai gan to cilvēku skaits, kuri sēžas...

2019. gada 04. jūlijs plkst. 15:38

Maijs Latvijas rūpniecībai ir bijis labākais mēnesis šogad, taču izaugsme nozarē joprojām ir...

2019. gada 01. jūlijs plkst. 6:43

Pieceļoties no rīta, cilvēkam vairs nav jāmēro ceļš līdz birojam, viņš var...

2019. gada 28. jūnijs plkst. 9:33

Ikvienam nodokļu maksātājam pienākas atvieglojumi par apgādājamajiem - pat, ja tie nav ierakstīti viņu...

2019. gada 27. jūnijs plkst. 9:53

Šā gada sākumā visai trauksmainā ģimenes ārstu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID)...

2019. gada 19. jūnijs plkst. 8:42

Piecus gadus ilgstošā kases aparātu reforma joprojām nav noslēgusies, turklāt gada sākumā...

2019. gada 17. jūnijs plkst. 10:56

Ekonomikas ministrijā šobrīd tiek spriests par nepieciešamajām izmaiņām Vispārīgajos būvnoteikumos,...