Finanses

Pētījums: Aptuveni 50% investoru Latvijā un Igaunijā plāno palielināt ieguldījumus

LETA,15.05.2025

Jaunākais izdevums

Aptuveni 50% aptaujāto ārvalstu investoru Latvijā un Igaunijā šogad plāno palielināt ieguldījumus Baltijas reģionā, kamēr šis rādītājs Lietuvā ir nedaudz zemāks - 38%, liecina jaunākais Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) pētījums "Sentiment Index".

FICIL informēja aģentūru LETA, ka Baltijas reģiona ārvalstu investoru skatījumā šīs trīs valstis ir iemācījušās uzturēt ekonomisko un politisko stabilitāti, neskatoties uz to nelielo izmēru un uzņēmību pret ārējiem satricinājumiem, piemēram, ģeopolitisko spriedzi, Krievijas tirdzniecības sankcijām, enerģijas cenu kāpumiem un Covid-19 pandēmiju.

Investoru skatījumā Baltijas noturības recepte ietver stabilas demokrātiskās sistēmas, pārdomātu makroekonomisko pārvaldību, atvērtu un elastīgu tirdzniecības politiku, ciešu dialogu starp politikas veidotājiem un investoriem, augstu pielāgošanās spēju, kā arī klusu, bet strauju mācīšanos no attīstītākajiem Eiropas kaimiņiem.

Turklāt ārvalstu investori izceļ Baltijas valstu kopējās stiprās puses - lielisku digitālo infrastruktūru, tuvumu lieliem tirgiem un augstu dzīves kvalitāti, vienlaikus uzsverot specifiskas priekšrocības uzņēmējdarbības veikšanai katrā valstī.

Baltijas valstu ekonomisko noturību atspoguļo arī jaunākās izaugsmes prognozes - Lietuvas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums 2025.gadā sasniegs 3%, Latvijas - 2,1% 2026.gadā, un Igaunijas - 2,6% 2026.gadā.

Atšķirībā no investoriem, kas jau darbojas Baltijā, potenciālie investori ir piesardzīgāki attiecībā uz izaugsmes perspektīvām Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, norādot uz bažām par ģeopolitisko situāciju. Lai arī esošie investori atzīst, ka šīs bažas var ietekmēt drošības uztveri, viņi uzsver, ka ģeopolitika ir tikai viens no investīciju klimatu ietekmējošajiem faktoriem. FICIL ieskatā āda atbilde liecina par pozitīvu pārmaiņu investoru noskaņojumā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.

Kā pozitīvas iezīmes ārvalstu investori izceļ to, ka 2025.gadā Baltijas valstis sasniedza būtisku pavērsiena punktu, sinhronizējot savus elektroenerģijas tīklus ar pārējo kontinentālo Eiropu, un oficiāli pārtraucot atkarību no Krievijas kontrolētās BRELL sistēmas. Investoru skatījumā šis solis, kopā ar lieliem ieguldījumiem atjaunojamajā enerģijā un elektrotīklu modernizācijā, ir nostiprinājis Baltiju kā līderi Eiropas zaļajā pārejā.

Tāpat ārvalstu investori atzīmē, ka Latvija, piemēram, ir uzsākusi pilna cikla "Patria 6×6" bruņumašīnu ražošanu valstī. Investori uzskata, ka šis solis ne tikai stiprina valsts aizsardzību, bet arī veido industriālās spējas, kas atbalsta plašāku ekonomisko noturību. Lietuvā un Igaunijā aizsardzības ieguldījumi arvien biežāk tiek sasaistīti ar ilgtermiņa attīstības stratēģijām, nevis īstermiņa risinājumiem, apliecinot Baltijas reģiona progresu noturības veidošanā.

Tāpat ārvalstu investori atzīmē, ka Baltijas valstis ir apņēmušās attīstīt digitālo noturību un inovācijas, kā rezultātā ir izveidojušies spēcīgi finanšu tehnoloģiju, kiberdrošības un mākslīgā intelekta klasteri. Latvijā vairāk nekā 90% valsts pakalpojumu ir pieejami tiešsaistē, un vairāk nekā trīs ceturtdaļas iedzīvotāju regulāri izmanto e-pārvaldes platformas. Savukārt Lietuva šobrīd ir mājvieta vienai no lielākajām finanšu tehnoloģiju ekosistēmām Eiropā - 2024.gadā tur darbojās vairāk nekā 260 licencēti "fintech" uzņēmumi.

Pētījumā norādīts arī uz būtiskiem izaicinājumiem, kas katrā valstī jārisina, lai saglabātu Igaunijas, Latvijas un Lietuvas pievilcību ārvalstu investoriem. Baltijas valstu stiprās puses, izaicinājumi, sadarbības iespējas, kā arī Eiropas un starptautiskais atbalsts reģionam tiks apspriesti gaidāmajā pasākumā "Beyond Borders: Investment & Security in the Baltics", kas norisināsies Rīgā, 26.maijā.

Šogad FICIL sadarbībā ar FICE (Ārvalstu investoru padome Igaunijā), "SSE Rīga" ("Stockholm School of Economics in Riga), un ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu, veica pētījumu par investīciju klimatu visās trīs Baltijas valstīs. Ņemot vērā kopīgos ģeopolitiskos izaicinājumus, kas samazinājuši reģiona pievilcību investoriem, pētījuma mērķis bija izprast šo ietekmi un salīdzināt investīciju vidi Latvijā, Igaunijā un Lietuvā. Kopumā pētījumā piedalījās 118 ārvalstu uzņēmumi visā Baltijas reģionā.

Ekonomika

FICIL par labākajiem medijiem atzīst Dienas Biznesu, LTV un TV3

Db.lv,28.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL), atzīmējot 25 gadus Latvijas investīciju vides veidošanā, īpaši izvērtējusi arī ekonomisko procesu virzītāju un atspoguļotāju veikumu. Par labākajiem Latvijas medijiem biznesa, ekonomikas un politisko procesu atspoguļošanā ārvalstu investoru ieskatā atzīti Dienas Bizness, Latvijas Televīzija un TV3.

"Paldies par atzinību. Dienas Bizness jau teju 33 gadus iestājas par labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi, konkurētspējīgu nodokļu politiku uzņēmējiem, kuri ir faktiski vienīgais Latvijas valsts budžeta piepildīšanas avots," atzinību vērtē SIA Izdevniecība Dienas Bizness valdes loceklis un galvenais redaktors Gatis Madžiņš. Viņš norāda, ka labvēlīga biznesa vide Latvijā ir svarīga gan kompānijām ar ārvalstu kapitālu, gan vietējā kapitāla uzņēmumiem. "Dienas Bizness turpinās atspoguļot Latvijā notiekošos procesus, kā arī salīdzināt rezultātus kaimiņvalstu līmenī, prasot skaidrot kļūdas vai neizdarīto, vienlaikus slavējot un izceļot biznesa veiksmes stāstus," tā G. Madžiņš.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) aizvadījusi savu ikgadējo kopsapulci (AGM), kuras laikā FICIL biedri ievēlēja četrus jaunus valdes locekļus.

Mindaugas Rakauskas, TV3 Group Latvia izpilddirektors, Lasse Henritius, Somijas Tirdzniecības kameras Latvijā priekšsēdētāja vietnieks un Scandicorp vadītājs, kā arī divi atkārtoti ievēlētie valdes locekļi - Māris Vainovskis, Eversheds Sutherland Bitāns vecākais partneris, un Juris Antužs, Enefit Green izpilddirektors un valsts vadītājs.

Atlikušie četri valdes locekļi turpinās darbu FICIL valdē: Zlata Elksniņa-Zaščirinska, PwC Latvija valsts pārvaldes partnere, Reinholds Šnaiders, Schwenk Latvija valdes priekšsēdētājs, Liene Dubava, Nasdaq Riga izpilddirektore un Jānis Grants, DPD Latvia valdes priekšsēdētājs.

Savukārt, 2025.gada 14.martā FICIL valde ievēlēja Reinholdu Šnaideru par jauno FICIL valdes priekšsēdētāju, nomainot Zlatu Elksniņu-Zaščirinsku. Ar plašu pieredzi biznesa vadībā un nozares attīstībā, Reinholds ir bijis aktīvs investīciju, ilgtspējas un regulatīvo uzlabojumu aizstāvis. Papildus tam Zlata Elksniņa-Zaščirinska un Māris Vainovskis iecelti par valdes priekšsēdētāja vietniekiem, nodrošinot vērtīgu ekspertīzi un darba nepārtrauktību. Kopā šī vadības komanda vadīs FICIL centienus stiprināt uzņēmējdarbības vidi un veicināt ilgtspējīgu un uz nākotni vērstu ekonomisko attīstību.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas investīciju vidē šajā gadā salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir vērojami uzlabojumi, norādīja Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) pārstāvji, atsaucoties uz pētījuma "Sentiment Index" provizoriskajiem rezultātiem.

FICIL pārstāvji 9.aprīlī tikās ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV). Tikšanās laikā ārvalstu investoru pārstāvji vērsa uzmanību uz trim galvenajiem tematiem - aizsardzību un drošību, cilvēkkapitāla pieejamību un attīstību, kā arī birokrātijas mazināšanu.

FICIL valdes priekšsēdētājs Reinholds Šneiders uzsvēra, ka ģeopolitiskos izaicinājumus ir iespējams pārvērst biznesa iespējās aizsardzības sektorā, ja valdībai ir skaidra un pārdomāta stratēģija un tā rīkojas ātri, lai šīs iespējas izmantotu.

Tomēr, lai piesaistītu un noturētu ārvalstu investorus, pēc viņa sacītā, valdībai jāturpina centieni samazināt birokrātisko slogu un risināt darba tirgus izaicinājumus.

Ekonomika

Publiskais sektors varētu ietaupīt 850 miljonus eiro gadā, samazinot izdevumus par 5%

LETA,23.01.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Publiskais sektors varētu ietaupīt 850 miljonus eiro gadā, samazinot izdevumus par 5%, ceturtdien, parakstot deklarāciju par sadarbību valdības izdevumu samazināšanā, sacīja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs.

Ceturtdien četras uzņēmēju organizācijas - LDDK, Finanšu nozares asociācija (FNA), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) - parakstīja deklarāciju, kurā apņēmas sadarboties un sniegt Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV) redzējumu par darāmo valdības izdevumu samazināšanā.

LDDK norāda, ka 850 miljoni eiro ir minimālā summa, kādu jāspēj ietaupīt publiskā sektora izdevumos, veidojot nākamā gada budžetu, pie kura izstrādes darbs sāksies martā.

Gorkšs sacīja, ka šobrīd publiskais sektors dzīvo pāri saviem līdzekļiem, līdz ar to LDDK ir rosinājusi valdības izdevumu samazinājumu vismaz 5% apmērā, pārskatot ne tikai prioritāšu budžetus, bet arī pamatbudžeta pozīcijas.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Elektronisko sakaru un IKT pakalpojumu sniedzēja “Bite Latvija” vadību no 1.aprīļa pārņem Mindaugas Rakauskas, kurš līdz šim piecus gadus vadīja “TV3 Group Latvija”. Viņš amatā nomaina Arunu Mickeviciusu, kurš gandrīz trīs gadus vadījis uzņēmumu.

"Esmu gandarīts pievienoties šai profesionāļu komandai laikā, kad Bite atzīmē 20 gadus Latvijas tirgū," uzsver jaunais ģenerāldirektors Mindaugas Rakauskas. "Mans mērķis ir turpināt uzņēmuma attīstību, stiprinot Bites pozīcijas un radot vēl lielāku vērtību vairāk nekā 400 tūkstošiem klientu un 900 darbiniekiem visā Latvijā. Viena no mūsu galvenajām prioritātēm būs “triple-play” jeb vienota balss sakaru, mobilā un optiskā interneta un TV pakalpojumu attīstība. Savukārt biznesa klientiem turpināsim piedāvāt modernus un drošus IKT risinājumus – no datu centriem un mākoņpakalpojumiem līdz kiberdrošībai. Īpašu uzmanību veltīsim izcilam servisam, klientu pieredzes pilnveidošanai un augstas kvalitātes pakalpojumu nodrošināšanai," saka Mindaugas Rakauskas.