Jaunākais izdevums

Iespējams, jāpārskata gan diagnozes, gan kritēriji darbnespējas lapu izrakstīšanai, lai mazinātu to skaita pieaugumu tiesas procesa laikā, norādīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Komentējot Veselības inspekcijas (VI) jaunākos kontroles datus, ministrs uzsvēra, ka VI 93% gadījumu darbnespējas lapas atzinusi par pamatoti izsniegtām, savukārt 7% - par nepamatoti izsniegtām.

"Tomēr jāatzīst, ka normatīvajos aktos ir paredzēts gana plašs gadījumu skaits, kad veselības iemeslu dēļ pacientam var izsniegt darbnespējas lapas, tāpēc aicināšu Veselības ministrijas (VM) speciālistus vēlreiz apzināt arī citu valstu pieredzi šajā jautājumā," sacīja Abu Meri.

Ministra ieskatā, diskusijas par darbnespējas lapām šobrīd atkal ir aktuālas gan darba devējiem, gan izglītības nozarei saistībā ar skolu apmeklējuma un eksāmenu attaisnojumiem.

Abu Meri atzīmēja, ka, analizējot datus par darbnespējas lapām, redzams, ka biežākie darbnespējas lapu cēloņi ir asinsrites, elpceļu, endokrīnās saslimšanas, kā arī skeleta un muskuļu saslimšanas. Vienlaikus aizvien vairāk kā darbnespējas lapu cēloņi uzrādītas arī psihiskas saslimšanas.

Jau vēstīts, ka intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs Aigars Strupišs norādīja, ka darbnespējas lapas tiesas procesā ir sērga.

"Tad, kad sākas tiesāšanās, tad slimo visi pēc kārtas," viņš uzsvēra, sakot, ka tā ir klasiska problēma.

Strupišs skaidroja, ka ir bijuši mēģinājumi risināt šo jautājumu, bet nav iespējams nodrošināt pārbaudi pietiekami īsā laikā pēc šī fakta, jo "pa to laiku cilvēks pasaka, ka jau ir vesels".

Viņš uzsvēra, ka vēlas par šo jautājumu runāt ar Tieslietu ministriju un VM.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Salīdzinoši siltā ziema ļāvusi strādājošajiem Latvijā izvairīties no ilgas slimošanas. 2025. gada pirmajos trīs mēnešos uzņēmumos un iestādēs iesniegto darba nespējas lapu kopējais dienu skaits bijis par aptuveni 40% mazāks nekā iepriekšējā gada pirmajā ceturksnī un pat divkārt mazāks nekā 2023. gada sākumā, liecina biznesa vadības un grāmatvedības sistēmas Jumis datu bāzes informācija.

Slimošanas līkne Latvijā gadu no gada, ar retiem izņēmumiem, izskatās ļoti līdzīga. Izteikts paaugstinājums janvārī, stabila lejupslīde līdz pavasara beigām, izteikta ieplaka vasarā un atkal stabila augšupeja no septembra. Taču 2025. gads uz iepriekšējo fona ir acīmredzami atšķirīgs. Tas iesākās salīdzinoši veselīgi, pie tam ap gadumijas svētkiem Jumis grāmatvedības sistēmas mākoņkrātuves datu bāzēs tika reģistrēts pastiprināts kritums izsniegto slimības lapu skaita ziņā. To daļēji var izskaidrot ar daudzām brīvdienām. Apslimušie, iespējams, nepieteica saslimšanu, jo uz darbu tāpat nebija jādodas.

Saslimšanas gadījumu skaits nedaudz palielinājās februārī, taču martā strauji samazinājās. Nevienā šī gada periodā izsniegto slimības lapu skaits pat nepietuvojās iepriekšējo divu gadu rādītājiem, gandrīz nemainīgi saglabājot 30-40% starpību. Interesanti, ka šā gada līkne gandrīz identiski kopē iepriekšējā gada tendences, vienīgi zemākā trajektorijā, savukārt 2023. gads iesākās ar ļoti lielu slimības lapu skaitu, kam sekoja straujš kritums janvāra nogalē un pēc tam ierasti mērenā lejupslīde līdz pat rudenim.