Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas iedzīvotāju īpašumā esošais krājobligāciju apjoms 2024.gada beigās sasniedza 322 miljonus eiro, gada laikā palielinoties par aptuveni 70 miljoniem eiro, teikts Valsts kases gada pārskatā.

Krājobligāciju emisijas apjoms 2024.gadā sasniedza 275 miljonus eiro, ievērojami pārsniedzot dzēsto krājobligāciju apjomu - 206 miljonus eiro. Ieguldītāju skaits gada beigās pārsniedza 7900.

Valsts kase atzīst, ka 2024.gadā pieprasījuma pieaugums pēc krājobligācijām nebija tik straujš kā gadu iepriekš, jo 2024.gads iezīmējās ar kopējo eiro tirgus likmju samazināšanos, un krājobligāciju likmes atspoguļoja aktuālās finanšu tirgus tendences, īpaši samazinoties īstermiņa likmēm. Tomēr pieprasījums pēc krājobligācijām ir bijis stabils un noturīgs.

Iedzīvotāju interesi pēc krājobligācijām uztur finanšu tirgus tendencēm atbilstošas procentu likmes, iespēja saņemt ar nodokļiem neapliekamu fiksētu procentu ienākumu līdz ieguldījuma termiņa beigām, valsts garantēts ieguldījumu drošums un krājobligāciju iegādes ērtums, skaidro Valsts kase.

Pārskatā teikts, ka 2024.gadā joprojām vislielākā interese ir bijusi par 12 mēnešu krājobligācijām, bet novērots arī pieaugošs pieprasījums pēc garāka termiņa krājobligācijām, jo tās sniedz ieguldītājiem iespēju fiksēt izdevīgās procentu likmes ilgtermiņā.

Valsts kase pārskatā pārskatā norāda, ka vairums ieguldītāju iegulda krājobligācijās atkārtoti, nereti palielinot ieguldījuma apjomu un izvēloties garāka termiņa krājobligācijas, jo tās nodrošina ieguldītājam ar nodokļiem neapliekamu fiksētu procentu ienākumu katru gadu līdz krājobligāciju termiņa beigām.

Sekojot līdzi ieguldītāju pieprasījumam un atsauksmēm, 2024.gada vidū Valsts kase atjaunoja sešu mēnešu krājobligāciju piedāvājumu. 2024.gada otrajā pusē vairāk nekā 700 ieguldītāju iegādājušies sešu mēnešu krājobligācijas gandrīz 10 miljonu eiro apjomā.

Krājobligācijas ir valsts vērtspapīri ar fiksētu procentu likmi, kurus Valsts kase emitē kopš 2013.gada. Latvijas iedzīvotāji jebkurā diennakts laikā var iegādāties krājobligācijas vietnē www.krajobligacijas.lv. Šobrīd ieguldījumiem ir pieejamas krājobligācijas ar dzēšanas termiņiem seši un 12 mēneši, kā arī trīs, pieci, septiņi un 10 gadi. Par krājobligācijās nopelnītajiem procentiem netiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Centrālajai bankai turpinot procentu likmju samazināšanas ciklu, mazinās arī noguldījumu ienesīgums un aizņemšanās izmaksas. Tomēr noguldījumu procentu likmes joprojām pārsniedz inflāciju, kas ekonomiskās nenoteiktības apstākļos stimulē piesardzīgākos un taupīgākos – gan uzņēmējus, gan mājsaimniecības – naudu netērēt, bet palielināt uzkrājumus bankās.

Šī pati nenoteiktība zināmā mērā mazina potenciālo aizņēmēju vēlmi uzņemties kredītsaistības, tomēr drosmīgākie aizvien vairāk izmanto kredītu procentu likmju samazināšanos. Īpaši tas attiecas uz mājokļa un patēriņa kredītu stabilo pieaugumu, bet pēdējos mēnešos nedaudz paātrinājies arī uzņēmumu kreditēšanas temps. Lai gan nozīmīgu daļu šajā pieaugumā veido liela apjoma kredīti valsts uzņēmumiem, bešā nav palikuši arī privātā sektora uzņēmēji.

Kredītu procentu likmēm no 2024. gada pirmās puses augstākajiem līmeņiem samazinoties apmēram par 1 procenta punktu (līdz vidēji 5.8 % kredītiem uzņēmumiem un 6.7 % kredītiem mājsaimniecībām novembrī) un rūkot arī EURIBOR (piemēram, 3 mēnešu EURIBOR no 3.5 % septembra sākumā samazinājies līdz 2.8 % pašreiz), kredītportfelis trīs mēnešos no 2024. gada septembra līdz novembrim pieaudzis par vairāk nekā 300 milj. eiro, tostarp mājsaimniecībām izsniegtie kredīti par 100 milj. eiro. Līdz ar to kredītu gada kāpuma temps sasniedzis 5 %, t.sk. kredītiem nefinanšu uzņēmumiem 4.5 % un kredītiem mājsaimniecībām 5.8 %, norādot uz kredītportfeļa kāpumu arī reālajā izteiksmē.