Ražots Latvijā - ar šādu saukli pasaulē izgājis studijas mikrofons Black Hole, jau iekarojot pazīstamu Holivudas skaņu inženieru atzinību. Black Hole dzimis kompānijā JZ Microphones Mārupē, un JZ nozīmē - Juris Zariņš.
Intervijas dienā Jurim Zariņam jādodas uz vēl vienu apbalvošanu - Latvijas nacionālās automātiskās identifikācijas organizācijas GS1 konkursā Made in Latvia Scruples MIFR saņem diplomu par eksportspējīga gala produkta izveidi un veiksmīgu mārketingu 2007. gadā.
Violet izplatīšanas tiesības pieder kompānijām ASV un Igaunijā, un šīs mikrofonu līnijas panākumi mudinājuši pērnā gada rudenī izveidot jaunu, pilnībā neatkarīgu kompāniju - JZ Microphones. Tās biznesa virziens - inovācijas augstas kvalitātes skaņu ierakstu produkcijas ražošanā un modernā dizainā.
Laba motivācija
Kā mikrofonu ražošanas bāze paliek Scruples - 1991. gadā dibināts uzņēmums, ar kuru kopā no paša sākuma joprojām ir 15 tā darbinieki. Pēc Padomju Savienības sabrukuma ar darbaspēku nebija problēmu, amatnieku bija daudz, un varēja pat izvēlēties, stāsta uzņēmuma dibinātājs.
"Darbinieku atlase notika pēc vienkāršas sistēmas - ja virpotājs teica, ka kādu detaļu nevar izgatavot, es novilku žaketi un kaklasaiti, stājos pie virpas un izdarīju. Iedevu viņam pārbaudei - jā, atbilst rasējumam. Tad sacīju: "Paldies, tagad tu esi atlaists." Tādā, diezgan despotiskā veidā, atlasīju kolektīvu, ar kuru strādāju vēl šodien."
Šodien saturēt cilvēkus kopā ir grūtāk nekā agrāk, un arī jaunus darbiniekus nevar atrast, atzīst Juris Zariņš. "Kārdinājums kaut ko tirgot ir daudz lielāks nekā vēlme strādāt un attīstīties, mācīties. Es neapskaužu šodienas vadītājus. Mūsu uzņēmumā mēs taisām to, ko neviens cits nevar uztaisīt. Manuprāt, tā ir laba motivācija."
Kontrolē visu procesu
Mārupes ražotnē šobrīd strādā 42 cilvēki, vēl ir arī iepakošanas cehs ar 18 cilvēkiem, komplektācijas cehs, mārketinga un pārdošanas daļa. Tiek plānots atvērt ražotni Alūksnē. "Mēs kontrolējam visu procesu - no izgatavošanas līdz iepakošanai. Tagad kontrolēsim arī tirdzniecību - veidojam savu JZ Microphones tirdzniecības tīklu Kalifornijā. Tikai tādā veidā var nodrošināt normālas attiecības ar partneriem un nepazaudēt produktu. Tikko kāda posma kontrole ir citu rokās, rodas problēmas," uzskata pieredzējušais uzņēmējs.
"Ja ir kāds speciāls pasūtījums, viss kolektīvs sanāk kopā, strādā kaut vai pa nakti, kamēr visu izdara un nosūta. To es saucu par normālu darba procesu, nevis - "šodien ir brīvdiena, mēs neko izdarīt nevaram". Pirmdienā pēc brīvdienas - atkal neko nevar izdarīt. Nav goda vārda, uz ko paļauties, uzticību biznesā esam pazaudējuši. Rakstām daudzus kontraktus, vācam parakstus un tik un tā iekrītam."
Visu laiku kaut kas jauns
Jaunu, inovatīvu produktu ražošanā sāpīgs jautājums vienmēr ir bijis autortiesību aizsardzība. "Scruples pieder 24 patenti, bet pret kopiju ražotājiem neko nevar iesākt, jo tiesas process var ilgt gadiem, izmaksāt ļoti dārgi un galarezultātā neko nedot. Ražotājs ir ļoti neaizsargāts," teic Juris Zariņš.
"Ja pasaules tirgus ir pieņēmis jūsu produktu, tad jums ir pusotrs, divi gadi laika to veiksmīgi realizēt. Ja tas tiešām būs vērtīgs, tad citi to sāks kopēt. Savā ziņā tā ir atzinība jūsu produktam. Tagad ar nepacietību gaidām, kad tiks nokopēts mūsu jaunākais ražojums, Black Hole mikrofons. Septiņu mēnešu laikā tas vēl nav izdarīts."
Aizstāvēties pret produkcijas kopēšanu var tikai vienā veidā- visu laiku ražojot kaut ko jaunu, uzskata uzņēmējs. "Grūti? Jā, šausmīgi grūti. Bet ir tikai divi varianti - vai nu jūs esat tirgū, vai neesat. Arī tagad izstādei Sanfrancisko rudenī gatavojam principiāli jaunu mikrofonu."
Esmu darbaholiķis, un turklāt man ir ļoti lielas ambīcijas - vēlos izveidot tādu produktu, ar ko Latvija varētu izcelties pasaulē, atzīst Juris Zariņš. "Latiņa ir pacelta augstu. Mūsu galvenais mērķis ir būt labākajiem pasaulē, un es no tā nekaunos. Un pasakiet, ka mēs to nevaram izdarīt!"
Pasakiet, ka nevar izdarīt!
Biznesa idejas dzimst tad, kad tiek pamanīts, ka kāda niša ir tukša. Nauda ir pelnīta visādi, stāsta Juris Zariņš. Strādājot par juvelieri, audzējot 14 sugu zivtiņas 42 akvārijos, ražojot ar spožu niķeli pārklātus auskariņus un citus, vairāk nekā 70, bižutērijas produkcijas veidus, kas bija pirmais Scruples bizness. "Braukājām apkārt pa tirdziņiem un pārdevām. Panākumi bija fantastiski, un mēs sākām attīstīties." Vēlāk Scruples pievērsās medicīnisku izstrādājumu ražošanai, kas vēl joprojām ir viens no kompānijas profiliem un arī tas, ko apmeklētājs redz nosaukumā virs ieejas uzņēmumā. "Iesaistīšanās medicīnas biznesā bija pavisam dulls gājiens," atceras uzņēmējs.
"Manam paziņam, ar kuru kopā vedām meitas uz Poreiteru deju skolu, vajadzēja tikai vienu dienu pateikt, ka slimnīcā jāatceļ operācijas, jo no Maskavas neesot atsūtītas osteosintēzes skrūves, kuras šeit neviens nevarot uztaisīt. Tas mani aizķēra. Apsolīju, ka pēc pāris mēnešiem tās skrūves birs ārā kā pupas."
Domā par kvalitāti
Tolaik Juris Zariņš strādājis arī Rīgas Politehniskāinstitūta Celtniecības fakultātes laboratorijā, kur palīdzējis veidot slodzes indikatorus. No šī darba viņš aizgājis dienu pirms tam, kad pārmērīgā skaitā sabraukušo smago mašīnu dēļ sabruka Ķeguma tilts, uz kura toreiz darba uzdevumā būtu vajadzējis atrasties. "Domāju, ka tas bija likteņa pirksts, jo gandrīz visi uz tilta aizgāja bojā."
"Aizgāju uz Rīgas pilsētas 2. slimnīcu, kur man iedeva mazu kaktiņu, un pusgada laikā mēs izgatavojām titāna un nerūsējošā tērauda skrūves. Tā sākās epopeja ar medicīnu, kas sākumā man pat nebija prātā. Gribēju vienkārši palīdzēt."
Bet ražošana izvērsās plašumā, Scruples pārcēlās uz Stradiņa slimnīcas telpām. Tika veidotas speciālas konstrukcijas operācijām, ražoti skalpeļi acu ķirurģijai. "Ar mūsu skalpeļiem varēja izdarīt 60 acu operācijas, tos neuzasinot. Kad pie mums atbrauca amerikāņi, viņi par mums brīnījās - vajagot ražot nevis kvalitatīvu produktu, bet vienreizēju skalpeli, kurš maksātu dārgu naudu un ietu kā sviestmaize. Viņi salauza mūsu priekšstatu par to, kādam ir jābūt instrumentam."
Taču Juris Zariņš vienmēr ir atcerējies sava tēva, juveliermeistara, vārdus, kurš teicis: "Nedomā par naudu, domā par to, lai tavs darbs būtu labs un kvalitatīvs". "Tas ir ļoti pareizi. Reklāmai ir liels virzītājspēks, bet bez laba produkta nekas nesanāks, vismaz ilgtermiņā ne. Nopirkt-pārdot - tāds bizness nav man domāts. Man labāk patīk izveidot kaut ko jaunu."
Konkurētspējīgs produkts
Ar laiku Scruples sāka izpildīt visdažādākos metālizstrādājumu pasūtījumus, tostarp gan mikrofonu turētājus, gan arī atsevišķas mikrofonu detaļas. Uzkrājot pieredzi, kompānijā nolēma izgatavot mikrofonus paši, un izrādījās, ka tas ir konkurētspējīgs produkts - pasaulē sāka to pirkt. "Kad sākām gatavot mikrofonus, mūsu mērķis nebija nopelnīt naudu. Mērķis bija izgatavot mikrofonu, kas ir labākais pasaulē," saka JZ Microphones vadītājs.
Lielo kompāniju problēma ir tā, ka jebkurš attīstības process tajās velkas ļoti ilgi. Gadās, ka, produktam parādoties tirgū, tas jau ir novecojis, jo apkārtējās vides temps ir straujāks, - mazu uzņēmumu priekšrocības skaidro Juris Zariņš.
"Turklāt vairumā lielo uzņēmumu nav cilvēka, kurš vienlaikus pārzinātu gan tehnoloģiju, gan dizainu. Es dizainu zīmēju pats, ar manu juveliera praksi tā nav problēma. Zināšanas par elektroniku nāk no aizraušanās ar radiovadāmajiem modeļiem. Savukārt par skaņu pēdējos desmit gadus esmu mācījies, klausoties, kas notiek pasaules tirgū un salīdzinot ar citiem mikrofoniem."
Atrauties no zemes
Ja gribat kaut ko panākt, tad jāstrādā, - tik vienkārši par to, kā gūt panākumus, saka Juris Zariņš. "Man ir nerakstīts likums - par tēmu, kurā es strādāju, man ir jāzina viss, jābūt vai nu labākajam, vai vispār nav ar to jānodarbojas. Darbs jāizdara līdz galam. Pirms audzēt zivtiņas, es divus gadus vakaros mācījos par to attīstību, vairošanos, ūdens sastāvu, gaismu, temperatūru utt. Tad arī bija labi panākumi. Turklāt tas bija ne tikai bizness, bet arī vaļasprieks. Varat darīt, ko gribat - ja darīsiet no sirds, prieka, nevis naudas dēļ, būs rezultāts." Atpūtu no straujā biznesa tempa Juris Zariņš rod savā hobijistabā, kur gar sienām ir lidmašīnas un liels darbgalds, pie kura aizrit stundas modeļu likšanā un dažkārt dzimst arī jaunas biznesa idejas.
Ar lidmodeļiem Juris nodarbojas kopš septiņu gadu vecuma, kad tēvs uzdāvinājis mazu, no koka skaliņiem saliekamu planierīti. Pēc gadiem 30 Juris Zariņš arī pats pacēlās gaisā, un tagad ir Latvijas Lidotāju un lidaparātu īpašnieku asociācijas prezidents. "Lidošanu nevar nosaukt par hobiju, ir jābūt nedaudz kreizī cilvēkam, lai ar to nodarbotos. Ir jābūt sajūtai, ka noteikti jālido, jāatraujas no zemes un jājūtas brīvam kā putnam."
Vizītkarte
Juris Zariņš
Dzimis 1952. gadā Rīgā
Dzīvo Siguldā
Tagad JZ Microphones valdes priekšsēdētājs, SIA Scruples valdes priekšsēdētājs, Latvijas Lidotāju un lidaparātu īpašnieku asociācijas prezidents
Iepriekš Rīgas Pilsētas 2.klīniskā slimnīcas inženieris tehniķis, Rīgas politehniskā institūta laborants, Rīgas juvelieru rūpnīcas juvelieris
Balvas Exellence 2007 balva par mikrofonu Violet Flamingo, Platinum Award balva mikrofonam VioletGlobe (2006.g.), Premio Platino balva mikrofonam Violet Dolly (2006.g.)
Ģimene: dzīvesbiedre Taņa, meita Karīna (29)
Vaļasprieks: aviosports