Tūrisma nozare paaugstinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes dēļ pazaudēja 7 – 9 tūkstošus darba vietu, bet valsts ienākuma nodoklī un sociālajā nodoklī zaudēja apmēram 2.4 miljonus latu, nemaz nerēķinot valsts izdevumus bezdarbnieku pabalstiem, intervijā laikrakstam NRA norāda Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) prezidents Jānis Naglis.
PVN paaugstināšana no gada sākuma viesnīcu pakalpojumiem no 5 uz 21% sākusi rakt bedri ne vien tūrisma nozarei Latvijā, bet arī pašai valstij, kas kopējo ieņēmumu un izdevumu ziņā no šī sektora zaudējusi, nevis ieguvusi. Krīze smagi skārusi viesmīlības nozari visā Eiropā, bet ne no vienas valsts vēl nav saņemti tik satraucoši dati kā no Latvijas. PVN likmes paaugstināšana ļāvusi valstij «no viesnīcām PVN veidā izgrābt par 800 tūkstošiem latu vairāk nekā 2008. gada pirmajā ceturksnī», tajā pašā laikā tūrisma nozare pazaudēja 7 – 9 tūkstošus darba vietu, bet valsts ienākuma nodoklī un sociālajā nodoklī zaudēja apmēram 2.4 miljonus latu, nemaz nerēķinot valsts izdevumus bezdarbnieku pabalstiem, laikrakstam atklājis J. Naglis.
Tā kā paaugstināt cenas vai jau iepriekš noslēgtajiem līgumiem pierēķināt klāt PVN starpību šajos ekonomiski sarežģītajos apstākļos nevar atļauties nedz pieczvaigžņu viesnīcas, nedz vienkāršas tūristu mītnes, PVN starpība jāsedz no pašu ieņēmumiem. Rezultātā parādījušās trīs nepatīkamas tendences: tūristu mītņu maksātnespēja, jaunuzbūvētu viesnīcu nevēršana vaļā, kā arī cenu dempings, kas kropļo tirgu. Cenas tiek laistas pat zem pašizmaksas, izmaksas – optimizētas, tai skaitā atlaižot darbiniekus.
Pagaidām slēgtas tiekot lielākoties nelielas viesnīcas – gan Rīgā, piemēram, Imantā viesnīca ar 70 numuriem, gan perifērijā, kur lielāks īpatsvars bija tieši vietējiem tūristiem, kuru skaits krities straujāk nekā ārvalstu.