Jaunākais izdevums

Latvijas Maiznieku biedrība (LMB) aicina valdību ieviest visās Latvijas skolās bezmaksas rudzu rupjmaizes programmu, teikts vēstulē Saeimas deputātiem.

Programmas mērķis ir bagātināt bērnu un jauniešu uzturu ar veselīgu rudzu rupjmaizi, kas būtu pieejama skolās un pirmsskolas mācību iestādēs bez maksas.

Rudzu maizi par veselīgu atzīst gan ārsti, gan uztura speciālisti – rudzu maize ir ļoti vērtīgs produkts, jo ir izcils šķiedrvielu, magnija un daudzu citu vitamīnu un minerālvielu avots, kas nodrošina spēku, enerģiju un izturību. Īpaši svarīgi tas ir mūsu bērnu veselībai, jo pilnvērtīgai un sātīgai maltīte ir ļoti liela nozīme imūnsistēmas uzturēšanā. Savukārt augošiem bērniem ik dienas ir nepieciešams sabalansēts, dažādām uzturvielām bagāts uzturs.

Rudzu maizi Latvijā cep jau gadu simtiem, tieši tādēļ Latvijā ir sastopama tik augstvērtīga un garda maize, jo tās cepšanas tehnoloģija ir līdz smalkākajai niansei izstrādāta un izlolota, mantota no paaudzes paaudzē. Tādējādi no mūsu Latvijas šķietami pieticīgās graudaugu kultūras – rudziem – arī mūsdienās tiek cepta pasaulē vērtīgākā rudzu maize

Iniciatīvas autori vēstulē uzsver: “Mēs visi vēlamies, lai mūsu nākotne – bērni un jaunieši, turpinātu sentēvu tradīcijas un uzturā lietotu rudzu maizi, līdz ar to būtu spēka pilni un veseli! Dot iespēju mūsu bērniem regulāri saņemt spēcinošu rupjmaizes šķēli ir loģiska un acīmredzama nepieciešamība.”

Ņemot vērā iepriekš teikto, LMB aicina Saeimas deputātus, plānojot 2023. gada budžetu, rast iespēju finansiāli atbalstīt šo iniciatīvu – Latvijas skolās un pirmsskolas mācību iestādēs ieviest bezmaksas rudzu rupjmaizes programmu, piedāvājot katru dienu audzēkņiem šķiedrvielām bagātu, veselīgu, no vietējiem graudiem ražotu rudzu rupjmaizes šķēli.

Mūsdienās mainās ekonomiskie nosacījumi, Latvijas iedzīvotājs daudz ceļo, iepazīst jaunus produktus un garšas, līdz ar to mainās arī ēšanas paradumi. Samazinās maizes patēriņš – bērni un jaunieši arvien mazāk savā ēdienkartē lieto maizi, jo īpaši rudzu maizi. Taču gadsimtiem ilgi ziemeļu tautas, to skaitā arī latvieši, uzturā lietojuši rudzu maizi, un cilvēka organisms iemācījies no tās saņemt nepieciešamās uzturvielas. Apgalvojums, ka rudzu maize ir veselīga, guvis arī zinātnisku pierādījumu – to savā zinātniskajā darbā apliecinājusi ārste dietoloģe Laila Meija.

Nākotne pieder produktiem, kas sevī ietver divas kvalitātes: draudzīgs videi un labvēlīgs veselībai. Rudzu maize 100% atbilst abiem šiem kritērijiem. Tās ražošana rada mazu noslodzi videi, bet lielu labumu veselībai. Rudzu maizē ir daudz savienojumu, kam pamatoti piedēvē veselību veicinošas īpašības – ēst gudri iedrošina sertificēta uztura speciāliste, zīmola ‘’Ēdiens kā zāles’’ īpašniece Zane Timpare.

Maizniekmeistars, maizes ceptuves “Lāči” īpašnieks Normunds Skauģis atgādina, ka “mums, latviešiem, ir pamats lepoties, ka mākam saraudzēt un izcept izcilāko rudzu maizi pasaulē ar visaugstāko pievienoto vērtību”.

Rudzu rupjmaize ir Latvijas identitātes simbols, Latvijas Kultūras kanona vērtība un 2020.gada latviskākais vārds. Vēstuli parakstījuši LMB, Lauksaimnieku Organizāciju sadarbības padomes, Latvijas Pārtikas Uzņēmumu federācijas un Latvijas Diētas ārstu asociācijas vadītāji.

Latvijas Maiznieku biedrība darbojas no 1993.gada – tā ir vienīgā profesionālā organizācija, kas apvieno maizes un maizes izstrādājumu ražotājus, kā arī šajā nozarē iesaistītos uzņēmumus kopēju mērķu sasniegšanai.

Pašlaik biedrībā darbojas 14 Latvijas maiznīcas un maizes, konditorejas izejvielu piegādātāji, tai skaitā ‘’Hanzas Maiznīca’’, ‘’Lielezers’’, ‘’Lāči’’, ‘’Puratos Latvia’’, ‘’Dona’’, ‘’Cannelle Bakery’’, ‘’Ķelmēni’’, ‘’Maiznīca Flora’’, ‘’Lanordija’’ un citi ražotāji.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pārtika

Latvijā ir mazākā konkurence starp veikalu tīkliem Baltijā un lielākās cenu atšķirības starp veikaliem

LETA, 03.05.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā ir mazākā konkurence starp veikalu tīkliem Baltijā un lielākās cenu atšķirības starp veikaliem, intervijā aģentūrai LETA atzina Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Ingūna Gulbe.

"Ja Lietuvā, ieejot vienā veikalā, pārējo mazumtirgotāju veikalos varu praktiski neiet, jo cenas ir gandrīz vienādas, tad Latvijā veikalu tīklos kādam produktam cena var atšķirties pat divas reizes," sacīja Gulbe.

Viņa arī atzīmēja, ka mazumtirgotāja "Lidl Latvija" ienākšana Latvijas tirgū šo atšķirību ir samazinājusi. ""Lidl" ir nopietns spēlētājs, kas abiem pārējiem ["Maxima" un "Rimi"] nepatīk. Konkurence Latvijā ir zema, un tas arī ir iemesls, kādēļ pārmaksājam par pārtiku. Protams, pārāk liela konkurence arī nav laba, jo tad tirgotāji konkurē tik ļoti, ka spēki izbeidzas visiem," teica Gulbe.

Jautāta par secinājumiem pēc Konkurences padomes paziņotā, ka Latvijā ražotām pārtikas precēm mazumtirdzniecības ķēdes piemēro vidēji lielāku uzcenojumu nekā ārpus Latvijas ražotām precēm, kā arī mazumtirgotāju sadarbības līgumos ar piegādātājiem ir nepilnības, Gulbe minēja, ka risinājumi ir jāmeklē politiķiem, jo šajā gadījumā tirgotāji likumus nav pārkāpuši, izņemot godīgas tirdzniecības prakses likumā noteikto par labticību un godīgumu.

Komentāri

Pievienot komentāru