Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA 3D Strong ražotās oglekļa nanocaurulīšu piedevas 3D printeru materiāliem var palielināt to mehānisko izturību pat par 50%.

«Oglekļa nanocaurulītes ir nākotnes tehnoloģija – pēc pieciem līdz desmit gadiem tās izmantos visur. Pagaidām ir problēma tās «izaudzēt» un pielietot dažādās jomās, kombinējot ar citiem ķīmiskiem elementiem. Taču mūsu zinātnieki jau 30 gadu strādā šajā jomā, un viņiem ir liela pieredze «audzēt» oglekļa nanocaurulītes. Viņi zina, kādus ķīmiskos elementus pievienot, lai iegūtu gaidīto efektu,» saka Marija Korabovska, SIA 3D Strong līdzdibinātāja. Idejas autori ir Novosibirskas Valsts Tehniskās universitātes zinātnieki, taču SIA 3D Strong līdzdibinātāja Marina Petričenko uzsver, ka zinātnes pārnese ir notikusi Latvijā. «Ambīcijas mums ir lielas. Gribētu būtu pasaules līderi oglekļa nanocaurulīšu ražošanā industriālajam pielietojumam. Ceru, ka ap mums būs dažādu saistīto produktu ražotnes, kur studenti, zinātnieki un citi uzņēmēji izstrādās jaunas tehnoloģijas,» pauž Marija.

Pieci grami

«Mūsdienās 3D printeru industrija piedzīvo stagnāciju, jo, lai arī ideju ir daudz, nav gana labu materiālu, ar ko strādāt. Tāpēc šobrīd 3D printerus pārsvarā izmanto tikai prototipēšanai. Mēs ceram, ka ar mūsu materiālu palīdzību varēs drukāt reālus produktus,» saka Marija. Piemēram, uz litru šķidrā 3D printēšanas materiāla var pievienot piecus gramus šī materiāla, kas ir 0,05% no kopējās masas, kas rezultātā var palielināt mehānisko izturību par vairāk nekā 50%. Šobrīd notiek testi, un ar potenciālo industriālo partneri jau ir noslēgts līgums 240 tūkstošu eiro vērtībā.

«Testi ir veikti, un esam gatavi izpildīt klientu pasūtījumus. Tagad galvenais izaicinājums ir atrast investīcijas un uzbūvēt ražotni. Mums ir maza laboratorijas apstākļu ražotne, kas nodrošina mūsu vajadzības pētniecībā un attīstībā, bet vajag plašākas ražošanas telpas,» saka Marina.

Dažādām nozarēm

«Esam izpētījušas, kā šis materiāls dod spēju stiprināt un uzlabot citus materiālus. Šī piedeva izmantojama dažādās nozarēs un materiālos. Piemēram, varam darboties arī autobūves industrijā un pievienot oglekļa nanocaurulītes plastmasas detaļām, padarot tās gandrīz tikpat izturīgas kā metālu,» stāsta Marina.

Atkarībā no vajadzības var palielināt materiāla mehānisko izturību, samazināt statisko elektrību vai panākt, ka materiāls vadītu elektrību. Oglekļa piedevas var izmantot ne tikai 3D printeru materiālos, bet arī polimēros, stiklā, metālos u.c.

Visu rakstu lasiet 15. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru