Sievietes biznesā - prasīgākas, rūpīgākas un apdomīgākas 

Sieviešu īpatsvars uzņēmējdarbībā nākotnē augs, un tās biznesam ir labas ziņas.

Dienas Bizness, 2013. gada 12. marts plkst. 11:22

Foto: SXC

«Lursoft veiktajā pētījumā ir atklājies, ka viena trešdaļa jeb 33,21% uzņēmumu pieder sievietēm. Arī uzņēmumu valdēs nodarbināto sieviešu īpatsvars ir līdzīgs – 33,43%,» informē Māris Silinieks, personāla atlases kompānijas WorkingDay Latvia mārketinga direktors. Viņš piebilst, ka vadītājas sievietes nereti arī komandu veido no sava dzimuma pārstāvēm, tomēr tas, vai uzņēmumā pārsvarā ir nodarbinātas sievietes vai vīrieši, pamatā ir saistīts ar uzņēmuma darbības specifiku.

Dienas Bizness veidotajā Efektīvāko vadītāju sarakstā 2013 gan to uzņēmumu skaits, kuru vadības komandā, proti, valdē strādā daiļā dzimuma pārstāves, ir mazāks par kopējo statistisko. Eksperti norāda, ka iemesli tam varētu būt dažādi – lai gan sievietes-vadītājas nereti esot pragmatiskākas un piesardzīgākas nekā stiprā dzimuma vadītāji, tomēr ir arī savs patiesības grauds stereotipiskos pieņēmumos par to, ka sievietes uz savu biznesu raugās ne tikai caur skaitļu un efektivitātes prizmu, bet lielāku vērību pievērš, piemēram, sociālajai korporatīvajai atbildībai. Kā zināms, šādas ilgtspējīga un atbildīga biznesa iniciatīvas atdevi nes ilgtermiņā, tādēļ turpmākajos gados sieviešu vadītu uzņēmumu īpatsvars efektīvāko vadītāju topos, visticamāk, augs.

Ingrīda Loža, Stockholm School of Economics in Riga vadītāju tālākizglītības programmu direktore, norāda: ir karjeras sievietes, kuras mērķtiecīgi virzās pa korporatīvajām kāpnēm, tomēr skaidrs, ka nereti sievietēm ir grūtāk konkurēt ar vīriešiem – piemēram, bērna kopšanas vai slimības atvaļinājuma dēļ. Tajā pašā laikā tas, ka sievietēm jāspēj veltīt laiku un uzmanību gan profesionālajiem pienākumiem, gan ģimenes dzīvei, arī var kļūt par priekšrocību, jo apbruņo daiļā dzimuma pārstāves ar tādu fleksibilitāti un spēju veikt vairākus darbus vienlaikus, par kādu vīrieši pat iedomāties nespēj.

«Visi pētījumi rāda – ja ir jaukta vadības komanda, finanšu rezultāti būs labāki. Tikai vienas sievietes grupā ir briesmīgas, bet arī tikai vīrieši grupā ir absolūti briesmīgi. Mēs ļoti labi redzam, ka uzņēmumi, kuru vadības komandas ir jauktas dzimumu ziņā, kā arī tās starptautiskās kompānijas, kuru vadības komandas ir jauktas arī nacionalitāšu ziņā, uzrāda labākus finanšu rezultātus,» teic Liams Ulvhags, Stokholmas konsultāciju uzņēmuma Consultatum dibinātājs un Stockholm School of Economics in Riga pasniedzējs.

Par Eiropas visiedvesmojošāko sievieti dēvētā uzņēmēja Benja Stiga Fagerlanda sarunā ar Dienas Biznesu raksturoja jauktu vadības komandu ekonomiskās priekšrocības: «Datoru kompānija Dell gribēja ieviest mājaslapu sievietēm – Della, un viņiem tā bija jāslēdz pēc četrām nedēļām. Viņi bija iedomājušies zinām, ko sievietes grib, bet nedomāja kā sievietes. Arī Volvo izveidoja «mašīnu sievietei»,bet nedomāja kā sievietes, un nu man nākas runāt ar kompāniju, lai paskaidrotu, ko tad sievietes tiešām grib. Tas ir nozīmīgi, jo tās ir sievietes, kas nopērk 67% jauno automašīnu, un man ir jāiet pie vīriešiem vadībā un jāstāsta, kādām ir jābūt Volvo mārketinga formām, lai tās tiešām uzrunātu šīs klientes.» Viņa norāda, ka sieviešu attieksme pret produktiem ir tāda pati kā vīriešiem, viņām nav nepieciešamas rozā mantiņas, gluži otrādi – sievietes ir nedaudz prasīgākas, vēlas vairāk detaļu. Savukārt mārketingā un komunikācijā sievietes ir cilvēciskākas, ne tik komerciāli noskaņotas.» tā uzņēmēja.

Lai gan nenoliedzami uzņēmējdarbība un vadība joprojām lielā mērā ir vīriešu klubiņš, «šaubos, ka mūsdienās vēl būs kāds vīrietis, kas apšaubīs to, ka sieviete var būt tikpat kompetenta vai pat kompetentāka par vīrieti», piebilst L. Ulvhags. 

«Svarīgi, lai pēc desmit gadiem mēs par to vairs nerunātu. Šādai problēmai vairs nebūtu jābūt, bet tas nozīmē, ka to jāsāk risināt tagad.» Uz DB iebildi, ka no sākuma gan nepieciešams atzīt, ka problēmapastāv, L. Ulvhags atsmej, ka vīrieši ne vienmēr vēlēsies atzīt, ka kāds var viņu darbu darīt labāk. «Ir pētījumi, kas pierāda, ka vecāka gadagājuma vadītājas sievietes ir daudzkārt labākas līderes nekā vecāka gadagājuma vadītāji vīrieši. Tas nenozīmē, ka vīrieši nevar būt labi vadītāji, tas nozīmē tikai to, ka viņi var šo to mācīties no sievietēm.»

Pilnu rakstu lasiet Dienas Bizness izdevumā Latvijas efektīvākie vadītāji 2013.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2012. gada 12. septembris plkst. 15:32

Rīgas Ekonomikas augstskolas (Stockholm School of Economics in Riga (SSE Riga)) absolventi...

2010. gada 19. augusts plkst. 8:14

SIA WorkingDay Latvia vairs nevar sniegt personāla atlases pakalpojumus arī Latvijā, jo...

2010. gada 17. augusts plkst. 12:54

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs sodījis SIA Workingday Latvia par to, ka uzņēmums...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2013. gada 11. marts plkst. 14:27

Karjeras sākumā cilvēki nereti sastopas ar biežu darba vietas maiņu - pusgadu...

2013. gada 11. marts plkst. 12:38

Kas gan vēl uzskatamāk raksturo biznesa līdera panākumus kā viņa pārraudzītā uzņēmuma...

2013. gada 11. marts plkst. 12:27

Arī šovasar Jelgavas pašvaldība pilsētā deklarētajiem skolēniem piedāvās darbu,...

2013. gada 11. marts plkst. 11:31

Jurim un Jānim abiem ir 30 gadi, viņi abi pabeidza vienu un...

2013. gada 08. marts plkst. 17:56

Laikraksts Dienas Bizness kopā ar informācijas tehnoloģiju uzņēmumu Lursoft IT jau otro...

2013. gada 08. marts plkst. 17:28

Gandrīz katrs uzņēmums ir definējis savas vērtības, kas bieži vien ir aplūkojamas,...

2013. gada 07. marts plkst. 15:08

Vēlaties radīt labāku darba vietu un iepriecināt tajā strādājošos? Žurnālā Forbes apkopotie...

2013. gada 07. marts plkst. 13:28

Eiropas Parlamenta februāra sākumā veiktajā pētījumā noskaidrots, ka vīriešu un sieviešu...

2013. gada 06. marts plkst. 12:41

2020. gadā konservatīvie līderi vairs nebūs pieprasīti, tos nomainīs globāli domājošie...

2013. gada 06. marts plkst. 11:24

Latvijā ir nolemts ieviest tā dēvētos mobilitātes pabalstus, četrus mēnešus maksājot noteiktas...