Nodokļi

Solidaritātes nodokļa melnie caurumi

Māris Ķirsons, 14.07.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts nav parūpējusies par melno caurumu «aizvēršanu» solidaritātes nodoklī, jo situācijā, kad uzņēmums ir lūdzis un arī saņēmis nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, fiziskā persona solidaritātes nodokļa maksātājs kļūst par atbildīgo valsts priekšā - jāsamaksā papildus nauda valstij, vai arī tiek atmaksāta mazāka summa nekā pienāktos.

To Dienas Biznesam stāsta finansists Kaspars Kociņš, kurš ar šādu situāciju saskāries personīgi. Pašreizējā solidaritātes nodokļa aprēķināšanas, deklarēšanas un nomaksas kārtība pastāv vairākus gadus, taču, viņaprāt, situācijās, kad uzņēmumiem ir piešķirti nodokļu nomaksas termiņu pagarinājumi, parādās «nezināmā realitātes» problēmas. Tieši tāpēc nepieciešama šīs kārtības reglamentēšana, kurā fiziskā persona netiktu nostādīta vainīgā pozīcijā, kurai prasa samaksāt to nodokļa daļu, kuru uzņēmums nav samaksājis, jo tam piešķirts nodokļu nomaksas termiņa pagarinājums, kurš var būt pat uz trijiem gadiem.

Fragments no intervijas

Kāda ir pašreizējā situācija?

Iepriekšējos gados strādāju par finanšu direktoru uzņēmumu grupā un nodokļu aprēķināšana, deklarācija un nomaksa ir daļa no mana ikdienas darba, tāpēc pašlaik pūlos aizstāvēt savas un, iespējams, arī citu solidaritātes nodokļu maksātāju intereses, kuru darba devēji pērn ir lūguši aprēķināto nodokļu nomaksas pagarinājumu. Problēma ar solidaritātes nodokļa maksājumiem un to rezultējošo efektu (nodokļu administrācijas aprēķinu) uz paša cilvēka – nodokļu maksātāja – iedzīvotāju ienākumu nodokļa deklarāciju bija novērojama jau 2021. gadā, kad tika sniegtas deklarācijas par 2020. gadu. Bet pērn, atšķirībā no 2022. gada, nodokļu administrācija līdz deklarācijas iesniegšanas termiņa beigām (30. jūnijam) izmainīja solidaritātes nodokļa summu, kas, protams, ietekmē arī paša cilvēka ienākumu deklarācijas aprēķinu — jāveic papildus nodokļa maksājums vai arī valsts atmaksā pārmaksāto nodokļa daļu. Valsts ieņēmumu dienests (VID) šajā situācijā mazgā rokas nevainībā, jo informāciju par solidaritātes maksājumiem, kas paliek pensijai, saņem no Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūras.

Visu rakstu lasiet 12.jūlija žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Komentāri

Pievienot komentāru