Studenti rosina mainīt valsts galvoto kredītu sistēmu 

Ilgs valsts galvotā aizdevuma noformēšanas process, kas var aizņemt pat vairākus mēnešus, prasība pēc privāta galvotāja, aizdevuma piesaiste vienai studiju programmai, kā arī neelastīgs apmaksas termiņš – šīs ir tikai dažas no būtiskām nepilnībām valsts galvotā studiju un studējošo kreditēšanas sistēmā, kas ierobežo šī finanšu atbalsta veida pieejamību studentiem.

Zane Atlāce - Bistere, 2019. gada 24. aprīlis plkst. 13:03

Foto: pixabay.com

Lai padarītu studiju un studējošā kredītus pieejamākus, tā sniedzot iespēju studēt plašākam studētgribētāju lokam, sistēma ir jāmaina, padarot to maksimāli vienkāršu un studentiem pēc iespējas vieglāk pieejamu, uzskata Latvijas Studentu apvienība (LSA).

Šobrīd augstāko izglītību Latvijā iegūst aptuveni 80 tūkstoši studējošo, no tiem vairāk nekā pusei jeb 59 % studiju maksa jāsedz pašiem, liecina Centrālās statistikas biroja dati. Diemžēl tikai daļai jauniešu ģimenes budžets ļauj apmaksāt studiju maksu un segt ikdienas izdevumus studiju laikā, tādēļ vairumam ir jāmeklē alternatīvi finanšu avoti. Saskaņā ar LSA veikto aptauju, aptuveni 50 % studentu ir izskatījuši studiju vai studējošā kredītu kā iespējamo finansiālo risinājumu, lai segtu studiju maksu vai ikdienas tēriņus. Tiesa, gandrīz puse no viņiem šim tam dažādu iemeslu dēļ nav pieteikušies, visbiežāk – tādēļ, ka nespēj atrast galvotāju vai šaubās par iespēju atmaksāt kredītu.

«Situācija, kad jaunieši neuzsāk vai neturpina studijas finanšu trūkuma dēļ, šobrīd nav retums. Valsts finansēto studiju vietu skaits ir ierobežots, tāpat ne visiem ir turīgi vecāki, kas varētu studijas apmaksāt. Diemžēl šobrīd kreditēšanas sistēma nenodrošina iespēju saņemt studiju kredītus tādā skaitā, apmērā un termiņos, kā tas būtu studējošajam nepieciešams. Piemēram, no brīža, kad students iesniedz pieteikumu kredītam, līdz tā saņemšanai paiet pat vairāki mēneši vienotas datubāzes trūkuma un daudzo procesā iesaistīto pušu dēļ. Vienlaikus studentiem grūtības rada arī prasība papildus valsts galvojumam piesaisīt galvotāju, jo izvēlētais galvotājs, ja tādu studējošais var piemeklēt, bieži vien tiek atzīts par kredītnespējīgu,» skaidro LSA prezidente Justīne Širina.

Kā rāda LSA veiktās studentu aptaujas rezultāti, studiju kredīts ticis atteikts 9,4 % pieteicēju, bet studējošā kredīts – 5,8 %. Lielākoties studentiem finanšu palīdzība atteikta tieši galvotāja trūkuma vai citu ar tiem saistītu apsvērumu dēļ, proti, potenciālajam galvotājam ikmēneša ienākumi bijuši mazāki par minimālo algu, tiem bijušas parādsaistības, vai galvotāja vecums pārsniedzis noteiktos 64 gadus.

«Lai Latvijā nodrošinātu ikvienam pieejamu augstāko izglītību, šobrīd notiekošajā studentu kreditēšanas izmaiņu procesā primāri jāpieņem lēmumi, kas padarīs izglītību pieejamāku pēc iespējas lielākam potenciālo studējošo lokam. Atcelta otrā galvotāja prasība un pilnībā valsts galvots studiju un studējošā kredīts nodrošinātu iespēju studēt ikvienam neatkarīgi no viņa sociālā stāvokļa. Tāpat ir nepieciešami efektīvāki risinājumi informācijas apmaiņai par studējošajiem, lai kredīta saņemšanas procedūru iespēju robežās varētu veikt elektroniski, izmantojot jau izstrādātas centralizētas datubāzes, piemēram, studējošo un absolventu reģistru, nodrošinot iespēju kredītu iegūt laikus,» studentu redzējumu par nepieciešamajiem uzlabojumiem pauž LSA prezidente Justīne Širina.

Tāpat, pēc studentu domām, vajadzētu sniegt iespēju izvēlēties studējošā kredīta atmaksas termiņu, piemērot bezprocentu kredītu studiju laikā un kārtību, kurā aizdevums tiek piesaistīts studiju programmai, aizstāt ar tādu, kas ļauj mainīt studiju programmu, kuras absolvēšanai aizdevums izsniegts. Atmaksa kredīta summai būtu jāsāk tikai pēc pēdējās secīgi apgūtās studiju programmas.

Šos un citus nosacījumus LSA kopā ar citiem Izglītības uz zinātņu ministrijas izsludinātās darba grupas biedriem ir pārrunājuši, izvērtējuši un apkopojuši konceptuālajā ziņojumā, kurā iekļauti arī aprēķini par jaunā modeļa ieviešanas un administrēšanas izmaksām. Jaunajā modelī vecajam kredītu dzēšanas mehānismam trūkst finansējuma, tāpēc LSA uzsver, ka ir nepieciešams rast trūkstošos līdzekļus jaunā modeļa nodrošināšanai, lai jaunieši, kuriem finansiālais atbalsts studijām ir nepieciešams, to varētu saņemt.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2015. gada 18. augusts plkst. 14:05

Lai nodrošinātu speciālistu piesaisti Latvijas tautsaimniecības attīstībā nozīmīgās...

2015. gada 03. marts plkst. 12:24

SEB banka atzīta par uzvarētāju Finanšu ministrijas rīkotajā izsolē par tiesībām 2015....

2014. gada 30. jūlijs plkst. 15:28

SEB banka septiņu gadu laikā izsniegusi 28,6 tūkstošus aizdevumus studentiem ar valsts...

2013. gada 02. septembris plkst. 7:45

Dažas augstskolas, iespējams, uz studentu rēķina papildus nopelna, uz laiku «pieturot»...

2013. gada 30. janvāris plkst. 16:06

Finanšu ministrijas (FM) rīkotajā izsolē kredītiestādēm par tiesībām 2013. gadā izsniegt...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

No šīs sadaļas
2019. gada 24. aprīlis plkst. 12:19

Investēšana akcijās, kā brīvo naudas līdzekļu ieguldījumu veids, Latvijā vēl nav sasniedzis...

2019. gada 24. aprīlis plkst. 8:13

Mazajiem investoriem vienmēr būs lielāka rīcības brīvība, kas var būt gan labi,...

2019. gada 24. aprīlis plkst. 7:41

Pirms gada tika pieņemts Sociālā uzņēmuma likums, kas definē šo jomu un...

2019. gada 24. aprīlis plkst. 7:10

Eiropai izdevies stabilizēt parādu vezumu; tas gan joprojām ir ļoti liels...

2019. gada 24. aprīlis plkst. 6:42

Likumprojekts, kas Latvijas nodokļu maksātājam dos iespēju atbrīvoties no relatīvi nelielām parādsaistībām –...

2019. gada 24. aprīlis plkst. 6:26

ASV biržu indeksi otrdien pieauga līdz jauniem rekordiem, ko veicināja pārsvarā labu...

2019. gada 23. aprīlis plkst. 18:04

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti otrdien, 23.aprīlī,...

2019. gada 23. aprīlis plkst. 15:59

Piesardzīgākas kreditēšanas politikas rezultātā 2018. gada laikā AS Reģionālā investīciju...

2019. gada 23. aprīlis plkst. 15:28

2014. – 2020. gada plānošanas periodā līdz šī gada 1. aprīlim kopā...

2019. gada 23. aprīlis plkst. 13:55

AS Baltic International Bank jaunais biznesa modelis ir balstīts uz klientiem ar...