Sventājā tūristu piesaistei plāno atjaunot «akustisko bāku» - nautofonu 

Lietuvas ziemeļrietumos, Sventājā, kas atrodas netālu no Latvijas robežas, kā vienu no tūristu piesaistes objektiem iecerēts atjaunot nautofonu - elektroakustisku ierīci, kas savulaik palīdzējusi kuģiem pēc skaņas orientēties biezā miglā, kad bākas gaisma jūrā nav saskatāma.

LETA--BNS, 05.11.2018

Foto: AP/SCANPIX/LETA

Kā atgādina laikraksts «Lietuvos žinios», nautofons Sventājā darbojies no 1959. līdz 1979.gadam un 12 metrus augstais tornis tur joprojām saglabājies. Tolaik visā Lietuvas piekrastē bijušas ierīkotas kopumā četras šādas «akustiskās bākas». Vēl divas atradušās Nidā - pie Baltijas jūras un pie Kuršu jomas - un viena Klaipēdā pie ziemeļu mola, bet neviens no pārējiem trim torņiem nav saglabājies.

Sventājas tūrisma asociācijas vadītājs Ķēstutis Oginsks avīzei pastāstījis, ka vispirms jānostiprina pats tornis un tad jāsaved kārtībā četri nautofona skaļruņi. Pēc viņa teiktā, šis darbs būs visai sarežģīts un laikietilpīgs.

Sventājieši cer, ka atjaunotais nautofons varētu labi papildināt izziņas tūrisma maršrutu, kas ietvers arī Sventājas ostu, kuru iecerēts atjaunot un pielāgot piekrastes zvejnieku vajadzībām.

«Senāk, kad nebija nekādu modernās navigācijas līdzekļu, nebija GPS, zvejniekiem Baltijas jūrā nācās orientēties ar vienkāršiem līdzekļiem. Ceļu uz ostu rādīja bāka, bet biezā miglā tās gaisma nav saskatāma un atliek vienīgi kompass, kas noder vien tad, ja precīzi zini, kur atrodies. Citādi var nākties klaiņot miglā, neatrodot ceļu uz ostu,» stāstījis Oginsks, kurš uzskata, ka nautofona skaņa tūristiem varētu likties neparasta un interesanta.

«Šoruden, simtgades ugunskuru naktī, bijām uzkāpuši tornī un mucā iekūrām uguni. Apskatījām, ka skaļruņi ir veseli, un radās doma, ka nautofonu derētu atjaunot,» viņš piebildis, aicinot atsaukties visus, kam varētu būt saglabājušās fotogrāfijas, kā arī šīs vai līdzīgas elektroakustiskās ierīces shēmas.

Vēl gan nav izlemts, kad nautofons tiktu iedarbināts. Domājams, tas notiktu noteiktās dienās un stundās, iespējams, arī Jūras svētku laikā.

Kā uzskata ceļotājs un navigācijas objektu lietpratējs Aids Jurkšts, šī ideja var izrādīties vērtīgāka, nekā pirmajā mirklī šķiet.

«Ja nautofons tiks savests kārtībā un kļūs par izziņas tūrisma objektu, tas būs liels ieguldījums jūrniecības kultūras saglabāšanā un tradīciju kopšanā,» viņš spriedis, pieļaujot, ka nautofona skanējumu vēl atceras vecie sventājieši.

«Nautofonu ieslēdza bākas uzraugs, un nereti tas kauca cauru nakti, ja bija bieza migla,» stāstījis Jurkšts. Viņš atzinis, ka šī skaņa bijusi diezgan kaitinoša, bet pieļāvis, ka mūsdienu tūristiem būtu visai saistoši noskaidrot, «kas tur kāpās tā kauc un kādēļ».

Tūristus Sventājā noteikti piesaistīs arī tēlnieces Zuzannas Pranaitītes slavenā skulptūru grupa «Zvejnieka meitas», kas atrodas netālu no nautofona torņa. Tajā atveidotas trīs māsas, kas raugās jūrā, gaidot pārbraucam tēvu, taču, kā nesen pastāstījusi Amerikas Savienotajās Valstīs dzīvojoša mākslinieces radiniece, patiesībā šis 1982.gadā tapušais darbs simbolizē trīs Baltijas valstis, kuras padomju okupācijas laikā nezaudē cerības uz Rietumu atbalstu.

Tevi varētu interesēt

Lietuvas Aizsardzības ministrijai pakļautais Nacionālais kiberdrošības centrs, kas trešo mēnesi...

Lietuvā veidojas nelegāli tabakas apstrādes uzņēmumi, kas, domājams, piegādā tabaku fabrikām...

Lietuvas prāmis «Regina Seaways», kurš pēc sadūmojuma mašīntelpā vairākas stundas otrdien dreifēja...

Vācijas veikalu tīklam «Kaufland» nav plānu sākt darbību Lietuvā....

Plašs pakalpojumu klāsts un demokrātiskas cenas ir galvenie iemesli, kāpēc Lietuvas medicīnas...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Restorāns MO Liepājā piedzīvojis pārmaiņas – nomainījušies īpašnieki, kuri ar restorāna...

Katram ir sava Latvija. Viens gūst enerģiju, esot tuvāk dabai, cits –...

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

Latvijas Nacionālais teātris turpinās virzīt uz priekšu sabiedrisko domu, centīsies provocēt un...

Bagātniekiem pasaules apceļošana nav nekas jauns, taču tagad viņi varēs ceļot kopā ar savu...

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Latvijas Arhitektūras muzejā 1. novembrī atklās izstādi...

Šā gada lielākais pārsteigums ir filma Kriminālās ekselences fonds – visskatītākā gada...

Disku golfa stiprā puse ir tā pieejamība visiem un jebkurā vecumā. Šo...

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - uzmanību piesaistošu fotogrāfiju...

Gastrobārs T73 bijis spiests pārtraukt savu darbību, liecina restorānu grupas Resto Rātors...