Tehnoloģiju nozarei ir ļoti labas attīstības perspektīvas, jo prognozes rāda desmitiem miljardu lielu dažādu — datu centru, kiberdrošības, mākslīgā intelekta — segmentu tirgu, lai no tā varētu paņemt 1%, 2% vai pat 3% no šo jomu globālā apgrozījuma, tāpēc SIA Tet īsteno nozīmīgus mājasdarbus.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta SIA Tet valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks. Viņš norāda, ka vienīgais izaugsmes risinājums ir preču un pakalpojumu eksports, kura pamatā ir spēja būt konkurētspējīgiem.
Kāda ir situācija nozarē, īpaši, ja iedzīvotāju skaits Latvijā sarūk?
Latvijas tirgus, kā teju vai jebkuras valsts tirgus, ir ierobežots gan ar uzņēmumu, gan arī iedzīvotāju skaitu. Mājsaimniecību skaits Latvijā ir 820 000, un nav nevienas prognozes, kas liecinātu par šī cipara pieaugumu, tāpēc ar optiskā interneta lietotāju — mājsaimniecību un arī uzņēmumu – skaitu esam rēķinājušies un strādājam vairākās citās sfērās — datu centri, kiberdrošības un mākslīgā intelekta risinājumi dažādām sfērām, kvantu tehnoloģijas. Vienlaikus Latvijai ir nepieciešama augoša, spēcīga ekonomika. Patīkami, ka Latvijā 2025. gadā ir notikusi IKP izaugsme, taču tās pieauguma tempu nosaka gan faktori Latvijā, gan aiz mūsu valsts robežām — lielākajos eksporta tirgos. IKP izaugsme ir tieši saistīta ar Latvijā strādājošu uzņēmumu darba rezultātiem – sekmēm. Vienlaikus, ja kompānijas, kuras strādā Latvijā, vēlas izaugt, tad vienīgais risinājums ir preču un pakalpojumu eksports, kura pamatā ir spēja būt konkurētspējīgiem.
Tieši konkurētspēja starptautiskā vidē ir panākumu atslēga un arī virziens, kurā pašlaik ļoti aktīvi strādā daudzi Latvijas uzņēmumi, tostarp Tet. Piemēram, Tet datu centru segmentā 64% no ienākumiem veido tieši eksports. Kas ir tā pamatā? Pirmsākums ir augsta tehnoloģiskā līmeņa pakalpojumi Latvijas kompānijām, valsts un pašvaldību iestādēm. Pašlaik spējam sekmīgi konkurēt iepirkumos ne tikai ar Polijas, bet arī ar Vācijas un pat Amerikas kompānijām un iegūt līgumus ar klientiem, kuriem nebūt nav prioritāras vēlmes attiecīgos pakalpojumus iegādāties tieši no Latvijas kompānijas, bet gan iegūt pašlaik tehnoloģiski labāko pieejamo risinājumu un tā attīstības perspektīvas par konkurētspējīgu cenu.
Šajā kontekstā ir ļoti svarīga pakalpojuma (produkta) nākotnes attīstības ceļa karte, ko ļoti vērtē potenciālie un arīdzan esošie klienti. Piemēram, Tet datu centru biznesa klienti redz, ka tiek būvēts nākamais nozīmīgais infrastruktūras objekts Salaspilī, redz kāda risinājuma tehnoloģisko kvalitāti (lielāka kapacitāte, efektīvas dzesēšanas sistēmas). Proti, klients vērtē ne tikai to, vai attiecīgais risinājums viņu apmierina 2025. gada novembrī, bet arī to, vai tas būs atbilstošs viņa nākotnes potenciālās attīstības vajadzībām. Datu centru pakalpojumu biznesā konkurence ir un būs, turklāt tā nenotiek vienas valsts (Latvijā ir vairāki datu centri) robežās, jo konkurējam ar Igaunijā un citās valstīs bāzētiem datu centriem. Lai sekmīgi varētu konkurēt, ir vajadzīgi labāki tehnoloģiskie risinājumi. Tet, piemēram, pašlaik konkurē ar datu centriem Polijā, Parīzē (Francijā) un Amsterdamā (Nīderlandē).
Visu interviju lasiet 4.novembra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.




























