Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kooperatīvā sabiedrība "Kurland Honey" iesniegusi prasību tiesā pret Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par neatmaksāto priekšnodokli medus eksportā, informē Administratīvā rajona tiesas Jelgavas tiesu namā.

Tiesas pārstāvji norādīja, ka kooperatīva pieteikums saņemts 12.maijā un pašlaik tiek gaidīts paskaidrojums no atbildētāja. Tiesas sēdes datums patlaban nav noteikts.

Kooperatīva "Kurland Honey" valdes priekšsēdētājs un zemnieku saimniecības "Lielvaicēni" saimnieks Arturs Grudovskis skaidroja, ka tiesāšanās ar VID sākta, apzinoties, ka tas būs garš un dārgs process. "Neesam gatavi padoties, jo uzskatām, ka kooperatīva attīstībai šī nauda ir ļoti nepieciešama," uzsvēra kooperatīva valdes priekšsēdētājs, piebilstot, ka biškopības attīstībai eksporta tirgi ir ļoti nepieciešami.

Viņš arī pauda, ka, lai gan kooperatīvs turpina strādāt un jau šosezon sagatavojis medu eksportam, biedru uzticība kooperatīvu idejai VID dēļ ir samazinājusies.

Grudovskis norādīja, ka no tā, kāds būs tiesas lēmums, atkarīgs vai nākotnē kooperatīvu idejas attīstīsies.

Tikmēr Latvijas Biškopības biedrības izpilddirektore Rita Bartuševica sacīja, ka Latvijā lauksaimniecībā jau tā ir grūti ar kooperāciju un biškopībā tas ir vēl grūtāk. ""Kurland Honey" iesaistītie biškopji radīja cerību, ka nu viss būs, jo šie biškopji ir nozares profesionāļi," komentēja Bartuševica, piebilstot, ka arī pirms kooperatīva dibināšanas, tā sastāvā esošie biškopji medu eksportēja individuāli.

Viņa arī minēja, lai nozare attīstītos valstiskā līmenī, stabils un spēcīgs kooperatīvs ar spēju eksportēt, ir vitāli svarīgs.

Vienlaikus Bartuševica norādīja, ka "Kurland Honey" ir jauns uzņēmums un minētais eksports notika tieši aktīvajā biškopības sezonā, kad nebija laiks detalizēti iedziļināties darījuma dokumentos - pievienotā vērtības nodokļa (PVN) pārmaksa tika atteikta saistībā ar pieļautajām kļūdām darījuma dokumentos.

"Neskatoties uz to, ka visiem ir skaidrs, ka darījums ir noticis, VID šīs pieļautās kļūdas uzskata par ļoti būtiskām," skaidroja biedrības izpilddirektore. Līdztekus viņa sacīja, ka biškopji cer, ka tiesa pieņems pozitīvu lēmumu un ka kooperatīvs spēs atgūt PVN pārmaksu.

Jau ziņots, ka pirms gada dibinātā kooperatīvā sabiedrība "Kurland Honey" janvārī gatavojās pārsūdzēt tiesā VID lēmumu neatmaksāt samaksāto priekšnodokli 11 000 eiro apmērā par medus eksportu.

Kooperatīvā pauda viedokli, ka, atsakot atmaksāt jaundibinātam biškopības kooperatīvam "Kurland Honey" kopumā 11 000 eiro samaksātu priekšnodokli par eksportētajiem 22 419 kilogramiem medus, VID nolēmis iznīcībai kooperāciju biškopībā.

"Kurland Honey" pārstāvji norādīja, ka pērnā gada jūlija vidū trīs kooperatīvā esošās biškopības saimniecības sagatavoja kopīgu kravu eksportam uz Lietuvu, par sadarbības partneri izvēloties uzņēmumu "Lithuanian Bee". Kopsummā darījumā, kas tika veikts 22.jūlijā, tika nosūtīti 21 590 kilogrami medus. Darījuma summa bija 53 975 eiro apmērā. Savukārt, ņemot vērā, ka kooperatīvam līdzekļu priekšnodokļa samaksai nebija, katra saimniecība to nomaksāja pati, atbilstoši pārdotajam medus daudzumam, minēja kooperatīvā.

Papildus, 28.jūlijā, "Lithuanian Bee" saņēma nākamo medus kravu, kas bija savākta no vēl divām saimniecībām, kopumā 7367 kilogramu apmērā un 18 049 eiro vērtībā, pauda "Kurland Honey". Arī šie uzņēmumi paši samaksāja priekšnodokli par eksportēto medus daudzumu.

Kooperatīvā pauda, ka, pēc darījuma un attiecīgo preču eksporta dokumentu nokārtošanas un informācijas ievadīšanas VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā tika sagaidīta samaksātā priekšnodokļa atmaksa, taču VID par notikušu atzina tikai medus eksportu no divām saimniecībām un kooperatīvam atskaitīja samaksāto priekšnodokli 3378,49 eiro apmērā.

"Pārējo saimniecību medus eksports tika uzskatīts par nenotikušu, tādējādi biškopjiem piekarinot "PVN karuseļu" shēmotāju birkas," piebilda kooperatīvā.

"Kurland Honey" pārstāvji norādīja, ka par pamatojumu priekšnodokļa neatmaksāšanai minēta likumiem neatbilstoši sakārtota eksporta dokumentācija.

Tāpat pusgada laikā, kooperatīvam vairākkārt skaidrojot darījumu būtību un lauksaimniecības kooperatīvu darbības specifiku, VID inspektoriem neizdevās pierādīt, ka medus eksports ir reāli noticis. Līdztekus VID inspektoru lēmuma pārsūdzēšana VID ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei noslēdzās neveiksmīgi, atzina "Kurland Honey" pārstāvji.

Kooperatīvs "Kurland Honey" reģistrēts 2020.gada janvārī ar mērķi apvienot biškopjus veiksmīgai medus realizācijai vietējā tirgū un eksportā. Kooperatīvā patlaban apvienojušās septiņas profesionālas biškopības saimniecības, kurās ir no 250 līdz 500 bišu saimēm.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Medus ražotāju kooperācija, mārketings pašmāju un ārvalstu noieta tirgos, skolas medus programma, samazinātās pievienotās vērtības nodokļa likmes ieviešana medum - tādi pasākumi būtu īstenojami, lai spēcinātu nozari Latvijā, jo īpaši, ja ir priekšnoteikumi biškopības attīstībai.

Tā kā Latvijā ar biškopību nodarbojas daudz lauksaimnieku, kur vairums tomēr ir nelieli medus ražotāji, tad viens no labākajiem risinājumiem ir kooperācija. To pierāda gan kooperatīvās sabiedrības Kurland Honey, gan kooperatīvās sabiedrības Medotava, gan arī biškopības kooperatīvās sabiedrības Siguldas Medus darbība. Jāņem vērā, ka Latvijā joprojām vieta ir jaunām kooperatīvajām sabiedrībām. Perspektīvā, lai varētu risināt lielāka mēroga uzdevumus gan Latvijā, gan arī ārvalstu tirgos, varētu tikt veidotas kooperatīvo sabiedrību apvienības. Tieši kooperatīvās sabiedrības tiek uzskatītas par biškopjus vienojošo spēku gan savas produkcijas popularizēšanā, gan jaunu noieta tirgu apguvē, gan arī savu interešu aizstāvībā.

Komentāri

Pievienot komentāru