Pagājuši trīs mēneši kopš Zolitūdē, iebrūkot veikala Maxima jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Lai arī uzreiz pēc traģēdijas Maxima veikali bija krietni tukšāki, patlaban lielāko daļu pircēju veikals ir atguvis, vēsta Latvijas Radio.
Medija uzrunātie iedzīvotāji Rīgas veikalos atzīst, ka Maximu izvēlas dažādu iemeslu dēļ - ir lētāk, tuvāk mājām, negribas, lai cilvēki pazaudē darbu.
«Man kaut kā nepatika tā visa viņu attieksme, tāpēc neiepērkos. Bet bija jāgaida mašīna, iegāju sasildīties…Viņi, man liekas, arī baigās atlaides vienubrīd lika. Starp principiem un zemāku cenu droši vien dzīve piespiež,» skaidro kāds pircējs.
«Attieksme ir tāda duāla. It kā Maxima ir daudz pie kā vainīga un gribējās viņus boikotēt. Sākumā arī es psiholoģiski nebiju gatava, ne jau tāpēc, ka baidītos, ka man kaut kas uzkritīs, bet attieksmes dēļ. No otras puses - ja mēs boikotēsim, cilvēkiem nebūs, kur strādāt. Tā kā ik pa laikam iegriežos. Kādu mēnesi negāju, bet pēc tam kaut kā… Viss ar laiku nobāl. Diemžēl,» izteicās kāds cits Maxima apmeklētājs.
Latvijas Radio noskaidrojis, ka līdzīgi domā arī sastaptie cilvēki pie veikaliem Aizputē un Daugavpilī.
«Mazpilsētā tas nav būtiski. Es saprotu, lielā pilsētā, kur izvēle ir lielāka… Mums, piemēram, tad vispār nebūtu kur augļus nopirkt. Zināmā mērā tas būtu arī [vēršanās] pret mūsu pārdevējiem, kuri pie tā nav vainīgi. Es neboikotēju. Kas grib, lai tā dara. Traģēdija tā ir liela, bet…» radio stāstīja kāds pircējs.
Pēc traģēdijas Maxima veikalos apgrozījums bija krities vidēji par 20% un atsevišķos veikalos - pat vēl vairāk.
Pirms aptuveni mēneša kritums jau esot bijis vidēji desmit procenti. Lielākā daļa Maxima pircēju ir atgriezušies.
«Domāju, ka Maxima jau ir atguvusi, manā izpratnē, kādus 95% no zaudētajiem pircējiem. Ja ir kāds palicis ārpus, tad tā varbūt ir premjerministre, kura solīja, ka Maxima vairs kāju nespers,» saka Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.