Jaunākais izdevums

Uzņēmumu bankrota gadījumu skaits Vācijā pērn pieaudzis par 16% un sasniedzis augstāko līmeni kopš 2011.gada, liecina kredītinformācijas un parādu piedziņas kompānijas "Creditreform" un ekonomikas izpētes institūta ZEW apkopotā informācija.

Pagājušajā gadā Vācijas tiesās reģistrēti 196 100 uzņēmuma bankrota gadījumi.

"Bankrota gadījumu skaits ir satraucošs visās nozarēs," norāda "Creditreform". "Rūpniecības uzņēmumus negatīvi ietekmē augstās enerģijas izmaksas, kā arī vienlaikus pieaug ārvalstu uzņēmumu konkurence."

Bankrota gadījumu skaits energoietilpīgās nozarēs pērn pieaudzis par 26% līdz 1050, un līdzīga situācija novērojama informācijas tehnoloģiju, produktu izstrādes, vides tehnoloģiju un diagnostikas sektoros.

ZEW skaidro, ka šīm nozarēm būtu bijis jāattīstās, jo tās ir orientētas uz nākotni, taču kvalificēta personāla trūkums rada spēcīgu konkurenci starp uzņēmumiem.

Eksperti norāda, ka uzņēmumu slēgšanu ne vienmēr izraisa maksātnespēja, bet bieži vien tas notiek brīvprātīgi, piemēram, kad īpašnieks, kurš vēlas doties pensijā, nespēj atrast aizstājēju.

Savukārt rentabli uzņēmumi reizēm nolemj pārtraukt darbību, kad pasliktinās to ilgtermiņa prognozes.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā gadā Lietuvā tika reģistrēti 1079 uzņēmumu bankroti, kas ir par 16,1% vairāk nekā 2023.gadā, liecina kredītbiroju un informācijas pakalpojumu grupa "Creditinfo Lietuva" apkopotie dati.

"Visvairāk bankrotu pērn reģistrēts būvniecības nozarē, kur maksātnespējas gadījumu skaits sasniedza 243 - tas ir par 16,8% vairāk nekā 2023.gadā (208 gadījumi), bet par 2,5% mazāk nekā 2022.gadā, kad tika reģistrēti 237 bankroti. Kopumā Lietuvas būvniecības nozarē pašlaik darbojas 11 299 uzņēmumi," paziņoja "Creditinfo Lietuva".

Saskaņā ar "Creditinfo Lietuva" datiem otrs lielākais bankrotu skaits 2024.gadā bija vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nozarē, kurā tika reģistrēti 237 bankroti.

"Tas ir par 3,9% vairāk nekā 2023.gadā (228 bankroti), bet mazāk nekā 2022.gadā, kad tika reģistrēts 251 maksātnespējas gadījums. Lietuvas vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nozarē šobrīd ir lielākais uzņēmumu skaits - 23 601," norādīja "Creditinfo Lietuva".

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pērn Baltijas valstīs būtiski pieauga pieprasījums pēc tirdzniecības kredītu apdrošināšanas – atlīdzību pieteikumu skaits palielinājās par 55,5%, bet kopējais apdrošināšanas atlīdzību apjoms pieauga gandrīz trīskārt jeb par 270%, liecina “Coface Baltics” apkopotie dati.

Vienlaikus Baltijas valstīs, kā arī visā Centrālajā un Austrumeiropā (CAE), pieauga arī uzņēmumu bankrotu skaits. Analizējot maksātnespējas datus, vislielākais pieaugums Baltijā pērn reģistrēts Igaunijā – par 12,9%, kam seko Lietuva ar 5% un Latvija ar 2%. Absolūtos skaitļos visvairāk maksātnespējas gadījumu bija Lietuvā, kur reģistrētas 1089 maksātnespējas lietas, savukārt Latvijā – 358, bet Igaunijā – 157.

Saskaņā ar “Coface Baltics” vadītāja Mindauga Sventicka (Mindaugas Sventickas) teikto, tirdzniecības kredītu apdrošināšanas tirgus Latvijā jau vairākus gadus piedzīvo izaugsmi, ko veicina pieaugošie saistību neizpildes gadījumi, maksātnespējīgo uzņēmumu skaita kāpums un pieaugošā nenoteiktība biznesa vidē. 2024. gads nebija izņēmums. "Šīs tendences ir likušas uzņēmumiem aktīvāk pievērsties pircēju maksātnespējas risku pārvaldībai un aizsargāt vienu no svarīgākajām aktīvu pozīcijām bilancē – debitoru parādus," norāda Sventickis. "Uzņēmumi arvien labāk apzinās, ka stabilas naudas plūsmas nodrošināšana kļūst par izšķirošu faktoru to darbības nepārtrauktībai, tāpēc pieprasījums pēc apdrošināšanas pakalpojumiem turpina pieaugt."

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jo mazāk ir savas lauksaimniecības, jo retāk to atbalsta, jo dārgāka kļūst pārtika. Mūsu lauksaimnieki ir cietuši no minerālmēslu pārcenošanas, Krievijas graudu dempinga, nepietiekama valsts atbalsta un var ciest vēl vairāk, ja tiks realizētas atsevišķu politiķu ieceres.

Par kopainu lauksaimniecībā, 2025. gadu iesākot, Dienas Bizness izjautāja biedrības Zemnieku Saeima vadītāju Juri Lazdiņu.

Fragments no intervijas

Dienas Biznesa rīcībā esošā informācija un dati liecina, ka pēc gāzes cenu lēciena sadārdzinājās minerālmēslojums, kuru zemnieki pirkuši par nesamērīgi augstu cenu, tādēļ ir iestājušās nevēlamas sekas. Proti, no otras puses graudu cenas nesekoja minerālmēslu cenām, jo tirgū tika iepludināti Krievijas graudi. Rezultātā, saprotams, ir zaudējumi, kas radušies tieši 2024. gadā un, iespējams, skar lauksaimniecības nozari arī šobrīd. Kāds ir kopainas raksturojums, cik viss jāņem nopietni?