Politika

Ventspils novada domes deputāti nobalso pret VARAM piedāvāto reformas modeli

LETA, 19.09.2019

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šodien ārkārtas sēdē Ventspils novada domes deputāti nobalsoja pret Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto administratīvi teritoriālās reformas modeli, informē Ventspils novada pašvaldības pārstāve Marlena Zvaigzne.

Deputāti lēmumā norāda, ka VARAM piedāvātais modelis izveidot jaunu administratīvo teritoriju ar centru Ventspilī ir juridiski nekorekts un netaisnīgs.

Ventspils novada deputāti aicina VARAM izpildīt Saeimas šā gada 21.martā paziņojumā «Par administratīvi teritoriālās reformas turpināšanu» uzdoto uzdevumu par konceptuālo ziņojumu par administratīvi teritoriālo iedalījumu konsultēties ar Ventspils novada pašvaldību, tādējādi ievērojot Eiropas vietējo pašvaldību hartas 5.pantu un respektējot Ventspils novada pašvaldības iedzīvotāju konstitucionālās tiesības piedalīties pašvaldības darbā, sacīja Zvaigzne.

Deputāti neatbalsta un atzīst Ministru kabineta konceptuālā ziņojuma «Par administratīvi teritoriālo iedalījumu» projektā paredzēto priekšlikumu par jaunas administratīvas teritorijas ar jaunu administratīvo centru izveidošanu par nepamatotu, nekvalitatīvu un virspusīgi izstrādātu un Ventspils novada pašvaldības iedzīvotāju interesēm neatbilstošu.

Par pieņemto lēmumu Ventspils novada domes deputāti informēs Ventspils pilsētas pašvaldības domi, Ministru kabinetu, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP), Saeimu, tās frakcijas, Latvijas Valsts prezidentu, Latvijas Pašvaldību savienību un medijus.

Pašvaldības pārstāve atgādināja, ka 2.augustā Ventspils novada pašvaldība aizsūtīja VARAM vēstuli ar jautājumiem informācijas sniegšanai par reformas būtību un jēgu. Tomēr 9.septembrī saņemtās atbildes, pašvaldības ieskatā, nav uzskatāmas par pamatotām un izvērtētām, tās nerada pārliecību, ka reforma savā būtībā sasniegs VARAM deklarētos mērķus un nepasliktinās iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Savukārt 23.augustā Ventspils novada pašvaldība, Jelgavas novada pašvaldība, Daugavpils novada pašvaldība un Rēzeknes novada pašvaldība aicināja Valsts prezidentu, Ministru prezidentu un Saeimu apturēt teritoriālās reformas virzību pašreizējā VARAM izstrādātajā izpildījumā.

Četras administratīvi teritoriālas vienības, kas aptver lauku teritorijas bez pilsētām un veiksmīgi pierādījušas savu attīstību un ekonomisko izaugsmi, iestājas par secīgu, nesasteigtu un demokrātisku taktiku teritoriālās reformas modeļa ieviešanā, pauda pašvaldības pārstāve.

Zvaigzne atsaucās arī uz to, ka 23.jūlijā norisinājās Pūces tikšanās ar Ventspils novada pašvaldības domes un Ventspils pilsētas pašvaldības domes deputātiem, kurā ministrs prezentēja informatīvo ziņojumu «Par sabiedriskajai apspriešanai izvirzāmo administratīvi teritoriālā iedalījuma modeli», organizējot formālas konsultācijas bez norises konsultāciju protokolēšanas, viedokļu fiksēšanas un izvērtēšanas.

Prezentācijas laikā neesot sniegtas atbildes uz deputātu uzdotajiem jautājumiem par Ventspils novada iedzīvotāju kopienas tiesību ierobežojumiem, ko paredz jaunizveidojamā Ventspils novada risinājums. Kā norādīja Zvaigzne, VARAM sagatavotais dažādu datu apkopojums nepārliecina par iecerētās reformas mērķa sasniegšanu. Pēc tikšanās ar ministru un VARAM darbiniekiem pašvaldības amatpersonām esot radies iespaids, ka patiesie administratīvi teritoriālās reformas mērķi ir citi, nevis valsts attīstība un iedzīvotāju labklājības paaugstināšana.

Kā ziņots, neraugoties uz vairāku pašvaldību izteiktajiem iebildumiem, 17.septembrī valdība pēc dažu stundu ilgām diskusijām atbalstīja VARAM piedāvājumu līdzšinējo 119 vietvaru vietā izveidot 36 pašvaldības un ļāva ministrijai turpināt nepieciešamos darbus administratīvi teritoriālās reformas īstenošanai.

Atbalstītais piedāvājums paredz Ventspils novadā apvienot Ventspils un Piltenes pilsētas, kā arī 12 pagastus: Ances, Jūrkalnes, Piltenes, Popes, Puzes, Tārgales, Ugāle, Usmas, Užavas, Vārves, Ziru un Zlēku.