VIDEO: Splendid Palace vadītāja: Telpu noma palīdz demonstrēt kino 

«Principā, tas ir mūsu maizes darbs, jo pateicoties telpu nomai, mēs varam demonstrēt arī kino,» biznesa portālam Db.lv atklāja kinoteātra «Splendid Palace» vadītāja Ieva Sīpola.

Monta Glumane, 11.7.2019
1/2

Foto: Zane Bitere/LETA

Video skatāms zemāk!

Kinoteātra vadītāja pastāstīja, ka pēc Nacionālā Kino centra Latvijas simtgades filmu programmas gan kinoteātris «Splendid Palace», gan citi kinoteātri Latvijā atkal piedzīvoja ziedu laikus. Kinoteātris bija plaši apmeklēts, un interese no skatītājiem bijusi ļoti izteikta. 2018.gadā kopējais kinoteātra skatītāju skaits sasniedza 100 656, kas ir par 60% vairāk nekā 2017.gadā «Gribētos sacīt, ka ir sācies jauns posms, arī šogad ir notikušas Latvijas filmu pirmizrādes, un cilvēki arī pēc kino svētku viļņa vēl joprojām nāk, skatās un interesējas. Tajā pašā laikā izjūtam arī pastiprinātu interesi par autorkino, kas ir viens no mūsu kino repertuāra virzieniem,» komentēja I.Sīpola.

Viņa novērojusi, ka līdz 2018. gadam interese par kino bijusi nedaudz mazāka. «Grūti spriest, kā būs pēc gada, diviem. Scenāriju noteikti diktēs repertuārs, tas kādas filmas būs pieejamas, kādas filmas ražos Eiropā, pasaulē, kā arī - kā attīstīsies filmu industrija Latvijā. Jau tagad zinām, ka arī šogad nekas nebeidzas, jo būs plašs klāsts ar vietējām, Latvijā ražotajām filmām,» sacīja I.Sīpola.

I.Sīpola pastāstīja, ka kinoteātrī «Splendid Palace» tiek strādāts pie tā, lai audzinātu jauno paaudzi - jauniešus, vidusskolēnus un, iespējams, pat vēl jaunākus kinoteātra apmeklētājus. «Mūsu mērķis ir pieradināt un iemācīt jauniešus skatīties Eiropas filmas, kas pagaidām vēl nav tik populāras Latvijā.» Viņasprāt, Latvijā, lielākoties, tiek izrādītas uz plašu publiku orientētas filmas, mazāk tādas, par kurām ir jādomā, jāfilozofē arī kādu laiku pēc filmas beigām.

Lai īstenotu kinoteātra mērķus, tas piedāvā noskatīties ne tikai filmu, bet arī filmu papildinātu ar kādu īpašu notikumu, piemēram, ievadlekciju pirms filmas, kurā tiek īsumā izstāstīts par filmas sižetu vai tās uzņemšanu, nereti aicinot skatītājus iesaistīties diskusijā ar radošo komandu par filmā aplūkoto tēmu. «Tas ir viens no mūsu pamata virzieniem - mēs strādājam pie kino notikuma - filma kopā ar pievienoto vērtību , īpašu notikumu. Tas ir tas kinoteātra «Splendid Palace» raksturojošais virziens, kurā mēs virzāmies un strādājam ārpus ikdienas, regulārā kino repertuāra,» atklāja kinoteātra vadītāja.

Kinoteātrim «Splendid Palace» ir divi stratēģiski virzieni – kinoteātris kopš 1994.gada ir uzņemts Eiropas kino asociācijā «Eiropa Cinema» un kopš 2007.gada mākslas kinoteātru asociācijā «Art Cinema» CICAE, kas nozīmē, ka kinoteātra programmu pamatā ir veido kvalitatīvs autorkino un art house filmas no Eiropas un citiem pasaules reģioniem. Kino repertuāra atlasi veic kinoteātra mākslinieciskā vadītāja Daira Āboliņa.

Otrs kinoteātra virziens ir nacionālais kino, kas nozīmē, ka «Splendid Palace» izrāda gandrīz visas Latvijā radītās filmas. «Mēs esam gandarīti, ka kinoteātris «Splendid Palace» ir vietējā kino pirmizrāžu iemīļota vieta. Priecājamies, ka pie mums nāk filmu ražotāji un visas filmas, kas šeit ir tapušas, noteikti tiek rādītas arī repertuārā,» paskaidroja I.Sīpola.

Kinoteātra vadītāja piekrīt, ka salīdzinājumā ar citiem kinoteātriem Rīgā, «Splendid Palace» piedāvājums ir limitētāks, taču tam ir praktiski iemesli. I.Sīpola norādīja, ka atšķirībā no multiplex lielajiem kinoteātriem, «Splendid Palace» rīcībā ir divas zāles, kas nozīmē to, ka iespējams parādīt noteiktu filmu skaitu. «Ja mums ir plašāks repertuārs, tad katru no filmām varēsim izrādīt mazāku reižu skaitu. Paralēli kino demonstrēšanai, «Splendid Palace» ir arī pieprasīta kultūras un korporatīvo pasākumu norises vieta. Likumsakarīgi, tas arī ietekmē repertuāra biežumu, jo, ja notiek kāds koncerts, izrāde vai kāds cits pasākums, tad uz to dienu kinoteātris skatītājiem ir slēgts,» paskaidroja I.Sīpola.

Aptuveni pusi no kinoteātra ieņēmumiem veido telpu nomas ieņēmumi. Pateicoties greznajām telpām, kinoteātris «Splendid Palace» iecienīta vieta dažādu ceremoniju norisei.Telpas iznomā gan privātiem, gan publiskiem pasākumiem, piemēram, teātra izrādēm, kāzām, koncertiem, semināriem, konferencēm un citiem. «Principā, tas ir mūsu maizes darbs, jo, pateicoties telpu nomai, mēs varam demonstrēt arī kino. Mūsu repertuārs ir domāts spējīgai, kvalitatīvai auditorijai, atšķirībā no lielajiem kinoteātriem. Bet lai rādītu kino šaurai auditorijai, mums ir ļoti jādomā un jāizvērtē katras filmas finansiālie rādītāji,» sacīja I.Sīpola.

Izmaksas par kinoteātra telpu nomu atkarīgas no pasākuma ilguma. Tās veido tādi faktori kā pasākuma laiks,sagatavošanās laiks un papildpakalpojumi. «Ir pasākums uz kuru apmeklētāji sanāk, noklausās svinīgu uzrunu vai apsveic uzņēmuma darbiniekus un tas ir viss, bet ir vērienīgi koncerti un konferences ar lielām uzbūvēm, kur tehniskais laiks ir salīdzinoši ilgs, līdz ar to izmaksu tāme veidojas saskaitot tehnisko laiku ar bet pasākuma norises laiku. Pieejami dažādi papildus pakalpojumi, kas veido gala izmaksas, piemēram, gaisma vai skaņa. Līdz ar to nosaukt konkrētas izmaksas, lai atbildētu uz jautājumu, cik maksā noīrēt kinoteātri uz vakaru, nevar pateikt, parasti individuāli izrunājam ar katru klientu vēlmes, to, kāds būs pasākuma formāts, kāds būs izmantojamais laiks un tad operatīvi sagatavojam izmaksu tāmi. Esam uz klientu orientēts uzņēmums. Tā veidojas telpu nomas izmaksas,» paskaidroja I.Sīpola.

Kinoteātris «Splendid Palace» ir Rīgas domes kapitālsabiedrības SIA «Rīgas nami» pārvaldībā. Kinoteātris nesaņem dotācijas no citām valsts vai pašvaldības iestādēm. «SIA «Rīgas nami» palīdz uzturēt plašās telpas un atbalsta kino demonstrēšanu. «Ja kinoteātrim būtu jāuztur ēka un jānodrošina kino demonstrēšana neatkarīgi, tas nebūtu iespējams, noteikti, mēs cīnītos, jo šeit jau 95 gadus ir pastāvējis kinoteātris, taču ar šo lielo ēku izdzīvot tikai ar ienākumiem no kino biļetēm nav iespējams,»sacīja kinoteātra vadītāja. Kinoteātra telpu uzturēšana gadā izmaksā iespaidīgas summas.

Kinoteātra vadītāja neslēpj, ka konkurence ar citiem kinoteātriem ir jūtama, jo arī pārējie izrāda līdzīgu repertuāru. «Mūsu patstāvīgie klienti nāk šeit savu iemeslu dēļ, iespējams, tā ir atmosfēra. Mēs nepiedāvājam popkornu, kas ļoti daudziem ir simpātisks arguments, kāpēc nākt pie mums. Strādājam pie jauniem produktiem – nupat jūnija beigās esam uzsākuši ekskursijas par kinoteātra ēku. Katru trešdienu, piektdienu un svētdienu piedāvājam ekskursijas gida pavadībā latviešu, krievu un angļu valodās. Rīgas iedzīvotāji un tūristi jau aktīvi piesakās ekskursijai un esam saņēmuši labas atsauksmes, kas priecē» novērojusi I.Sīpola.

Viņasprāt, lai izvēlētos kuru kinoteātri apmeklēt, bieži vien lielu lomu nospēlē laiks, tuvākā atrašanās vieta un dažādi citi iemesli. «Pasaule šobrīd mainās un visas digitālās platformas, protams, ietekmē kino apmeklējumu, jo ne visiem ir svarīgs lielais ekrāns un laba skaņa. Tas ir ļoti individuāli. Tā kā neatrodamies lielā metropolē un Rīgā iedzīvotāju skaits nav pārāk liels, konkurence kultūras pasākumos ir liela,tas, protams, ietekmē arī mūs. Nenoliedzami, ietekmē arī nelegālās platformas, kurās cilvēki var bez maksas noskatīties kino. Ja tas nebūtu iespējams, tad kinoteātri ik dienas uzņemtu daudz vairāk cilvēku. Mēs esam optimisti, strādājam un domājam par to, kā noturēt pastāvīgos apmeklētājus,» komentēja kinoteātra vadītāja.

Šogad atvērās vēl viens kinoteātris tirdzniecības centrā «Akropole». «Šobrīd ietekmi vēl neizjūtam, bet pavērosim, kā būs rudenī. Kādreiz ir izteikti jūtami kari par biļešu cenām, notiek dažādas akcijas. Mēs šāda veida akcijas nepiedāvājam, taču mums kopumā ir nedaudz zemākas cena nekā lielajos kinoteātros. Mūsu apmeklētājiem pie mums patīk, tie atgriežas vēl un vēl. Un viņus var saprast, kuram gan nepatīk baudīt kvalitatīvu kino piedāvājumu kultūras piemineklī, vietā ar senu un interesantu vēsturi, » pozitīvi noskaņota ir I.Sīpola.

Tevi varētu interesēt

Unikālā ēkas neobaroka stila arhitektūra un iekštelpu interjers Rīgā esošo kinoteātri «Splendid...

Būvniecības vajadzībām ņemot kredītu bankā, 1923. gadā Rīgā durvis vēra pirmklasīgs un...

Kinoteātris Splendid Palace demonstrēs filmas 35mm formātā....

Filma «Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule / Wonderful Losers: A Different World» kļuvusi...

Otrā TEDxRiga konference, kuras vadmotīvs ir The four elements, notiks senākajā kinoteātrī...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Modes māksliniece Natālija Jansone radījusi apģērbu līniju degvielas tirgotāja Virši - A...

No šā gada 1.augusta līdz 2021.gada 31.jūlijam Rīgā par siltumenerģiju būs jāmaksā...

Unikālā ēkas neobaroka stila arhitektūra un iekštelpu interjers Rīgā esošo kinoteātri «Splendid...

Latvijas Restorānu biedrība (LRB) ir veikusi aprēķinus, ka saglabājot esošos nodokļu slogu...

Interneta veikali regulāri maldina apmeklētājus ar informāciju par to, cik citi apmeklētāji...

Sekojot pieprasījumam un tendencēm mazumtirdzniecībā, Lindex laiž tirgū ilgtspējīgas apakšveļas...

Latvijā darbu sācis telemedicīnas uzņēmums SIA Smart Vision, kas piedāvā pasūtīt brilles...

Tuvākajās nedēļās 15 SIA «Rīgas satiksmes» transportlīdzekļu pieturvietās uzstādīs elektroniskos...

Lai spētu uzņemt vēl vairāk viesu, viesnīca Zoltners Tērvetē paplašinās un piedāvās...

SIA «Rīgas satiksme» plāno no 8.jūlija īstenot pilotprojektu, kura laikā atsevišķos sabiedriskā...