Izdevniecība Dienas Bizness sadarbībā ar Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociāciju 2015. gada 25. februārī rīko enerģētikas nozares forumu

Šajā konferencē pārrunāsim enerģētikas nozares svarīgākos jautājumus gan Latvijas, gan globālā kontekstā, iekļaujot daudzu nozares līderu prezentācijas un noslēguma diskusiju par sagaidāmajām izmaiņām enerģijas industrijā. Eiropas līmenī pašlaik tiek diskutēts par Enerģētikas savienību un notiek mēģinājumi rast kopēju risinājumu ES dalībvalstu salīdzinoši atšķirīgai pieejai enerģētikas nozarei. Latvijai kā ES prezidējošai valstij nāksies būt intelektuālam līderim 28 dalībvalstu saimē, mums ir pozitīvi piemēri un pieredze, ar ko dalīties ar citām Eiropas valstīm. Konferencē runāsim par visiem Latvijas enerģētikas sektora aktuālajiem jautājumiem, par kuriem valdība līdz šim nav varējusi pieņemt lēmumu. Šie jautājumi skar gan Latvijas gāzes sektora struktūru, gan atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes lomu un tās radītās izmaksas, gan brīvo energotirgu pienesumu Latvijas patērētājiem. Uzņēmēji gaida atbildes no valsts politikas veidotājiem – par enerģētikas nozari atbildīgās Ekonomikas ministrijas pārstāvji konferencē būs pārstāvēti salīdzinoši plaši, ieskaitot ekonomikas ministri Danu Reiznieci-Ozolu, kas ir piekritusi šo konferenci atklāt.

Globālas pārmaiņas

Enerģijas resursu ieguves un pārveidošanas tehnoloģijas pārdzīvo revolucionāras pārmaiņas. Tehnoloģiskā attīstība, to izmantošanas apjomi un efektivitāte padara finansiāli un ekonomiski pielietojamas metodes, kuras līdz šim bija tikai zinātniski pielietojamas un par kuru komerciālu izmantošanu varēja domāt tikai tālākā perspektīvā. Tajā pašā laikā dramatiski ir mainījusies starptautiskā situācija, kas skatāma ciešā sazobē ar enerģētikas aktualitātēm. Attiecībā uz naftu un gāzi globālā līmenī tiek mēģināts pārdalīt tirgu – šeit lielu lomu spēlē ASV slānekļa gāzes revolūcija un iespējas šo energoresursu nākotnē eksportēt arī uz Eiropu. Vairākās ES valstīs tiek apspriesta iespēja, pielietojot amerikāņu tehnoloģijas, sākt slānekļa gāzes ieguvi arī Eiropā, lai gan no vides viedokļa šī energoresursa ieguve ir tikusi daudz kritizēta.

Ukrainas un Krievijas konflikts ir radījis saspīlējumu Rietumu attiecībās ar Krieviju. Nav iespējams šobrīd skaidri prognozēt, kad un ar ko šis saspīlējums beigsies, taču Eiropas līmenī tas vēl vairāk ir aktualizējis vajadzību pēc energoresursu diversifikācijas. No vienas puses tā ir atjaunojamo energoresursu (AER) ekspansija, kas vairākās Rietumeiropas valstīs jau ir izspieduši no tirgus tradicionālās stacijas. Līdz ar to daudziem nozīmīgiem energonozares spēlētājiem Eiropā ir radušās problēmas ar savu esošo aktīvu komerciālu izmantošanu, kas liek meklēt inovatīvus risinājumus, ejot līdzi laikam un patērētāju vēlmēm.

Visu rakstu Ceļā uz ilgtspējīgu energoapgādi Latvijā lasiet 18. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra