Polijas PKN Orlen iekļauj Mažeiķus slēgšanas riska sarakstā; ir arī versija par mājienu ar mietu, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Centrāleiropas lielākais naftas koncerns PKN Orlen paziņojis, ka tā meitas uzņēmums Orlen Lietuva ir iekļauts to ražotņu sarakstā, kas tuvāko piecu gadu laikā varētu tikt slēgtas. Mažeiķos esošā naftas pārstrādes rūpnīca (NPR) kompānijas vērtējumā ir starp «visvairāk apdraudētajām Eiropā», kas varētu piedzīvot slēgšanu, ziņojot par kompānijas amatpersonas teikto, Polijas Seima Valsts kases komisijai raksta Polijas naftas industrijas portāls nafta.wnp.pl. Orlen Lietuva ir lielākais kaimiņvalsts uzņēmums, un tā meitas uzņēmums Orlen Latvija saskaņā ar DB TOP 500 datiem pēc neto apgrozījuma ir trešais lielākais uzņēmums Latvijā.

Atzīst par dzīvu

Bažas par meitas uzņēmumu Lietuvā Seimā izteica PKN Orlen valdes loceklis Mareks Podstava, atsaucoties uz virkni Eiropas naftas pārstrādes biznesā esošo risku. M. Podstava valdē pēdējos trīs gadus ir atbildīgs par kompānijas tirdzniecību, lasāms PKN Orlen mājaslapā. Lietuvas delfi.lt viņu dēvē par «atbildīgo par aizvēršanas jautājumiem». Drūmās perspektīvas iemesli ir ilgtermiņā, kad, piemēram, ES vides politikas dēļ varētu pieaugt attiecīgās nodevas, kas iznīcinātu peļņas maržu Eiropā jau tā problemātiskajā industrijā. Amatpersona gan saka, ka «pašreizējos apstākļos mēs Mažeiķu NPR uzskatām par dzīvu», tomēr «par katru cenu mēs to neuzturēsim, tāpēc esam gatavi dažādiem scenārijiem, ieskaitot rūpnīcas slēgšanu,» citē Polijas portāls. Par problemātisku aktīvu PKN Orlen atzīst arī meitas uzņēmumu Čehijā. Mažeiķu rūpnīca ar pašreizējo peļņas maržu dod ienākumus, un Orlen Lietuva balansē uz pašizmaksas robežas. Labākiem rādītājiem palīdz naftas cenu kritums pasaulē, tomēr tas neatrisina virkni industrijai iezīmīgo strukturālo problēmu, tāpēc biznesa risks aizvien tiek vērtēts kā augsts. M. Podstava Seimam skaidro, ka Lietuvas kompānija ir nopirkta Eiropas naftas pārstrādes augstākā optimisma punktā un vien 2012. gadā Orlen Lietuva sāka dot pozitīvu finanšu rezultātu. Pēc iegādes un sākoties globālajai ekonomikas krīzei, uzņēmumā notikusi optimizācija un samazināti tēriņi, tomēr ārējie faktori pašreizējā trauslajā situācija ir jo nozīmīgi. Pašas PKN Orlen publicētajā stratēģijā 2014.‒2017. gadam izteikts vērtējums, ka Lietuvas kompānijai grūtākais būs 2014. gada pēdējais kvartāls un šā gada pirmais kvartāls. PKN Orlen publiskajā atskaitē investoriem par pērno gadu kompānija par Mažeiķiem ziņo, ka finanšu rādītāji bijuši «no nulles uz augšu», un kompānija rakstiskā komentārā DB vērtē, ka šogad šis rādītājs ir tāds pats. PKN Orlen biržas atskaitē ziņo, ka iepriekšējo gadu optimizācijas dēļ Mažeiķu rūpnīca «sāk izskatīties ļoti efektīva», tomēr, «kā esam teikuši, esam gatavi uz laiku pārtraukt darbību, ja makroekonomiskās vides dēļ būs naudas sadegšanas risks». PKN Orlen iepriekš ir ziņojusi par apsvērumiem uz laiku pārtraukt ražošanu Mažeiķos, tomēr pieļāvums par Lietuvas kompānijas slēgšanu pagaidām ir visspēcīgākais izteiktais brīdinājums.

Visu rakstu Degvielas ērglis draud aizlidot no Baltijas lasiet 7. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra