Akcijām nav alternatīvas 

Neskatoties uz to, ka daudzi investori apšauba tālāku būtisku akciju cenu pieaugumu, šie tirgi atrodas jaunu rekordu tuvumā

Jānis Šķupelis, 01.07.2019

Foto: pixabay.com

Etalona obligāciju ienesīgums planē arvien zemāk, kam it kā būtu jāsignalizē tas, ka pasaules ekonomikai gaidāmi grūti laiki. Tāpat centrālās bankas runā par likmju samazināšanas nepieciešamību, kas mēdz iet roku rokā ar recesiju. Akcijas šajā pašā laikā vēstī citu stāstu – to cena atrodas rekordu tuvumā. Šādos laikos kādu pārliecinošu pozīciju ieņemšana varētu likties visai mīklaina.

Liela daļa no akciju mīšanas entuziasma saistīta ar cerībām, ka ietekmīgāko centrālo banku monetārā politika, kas paredz ilgstošāku superlētas naudas ēru, daļēji pasargās gan no ekonomikas savārguma, gan uzņēmumu peļņas pieauguma krituma, gan nestabilas ģeopolitikas.

Akciju TINA

Daļa tirgus pētnieku šobrīd vēl teic – akciju izaugsme saistīta ar TINA (There Is No Alternative) fenomenu. Proti, akcijām uz visa notiekošā fona tāpat ir grūti rast kādu daudzmaz jēdzīgu alternatīvu. Tiek skaidrots – parāda vērtspapīru ienesīgums otrreizējā tirgū kļūst arvien plānāks vai pat ļoti daudzos gadījumos ir negatīvs. Valdot šādam fonam, daudzi ir gatavi (vai pat ir spiesti) uzņemties lielāku risku, un skatieni tādējādi tiek raidīti Rietumvalstu akciju virzienā.

Bieži vien finanšu pasaulē šis akronīms (TINA) tiek izmantots, lai izskaidrotu ne pārāk pārliecinošu portfeļa ieguldījumu sadalījumu. Pārsvarā tas tiek attiecināts uz joprojām paaugstinātiem ieguldījumiem akcijās tādēļ, ka viss cits potenciāli piedāvā vēl sērīgāku atdevi. Jānorāda, ka par augošajiem riskiem daudzi tirgus eksperti spriež jau visai ilgi. Šajā pašā laikā ASV akciju cena kopš gada sākuma pieaugusi par 16,4% un 12 mēnešu laikā – par 9,3%, kas ir visai labs sniegums. Kopumā pašlaik kāda vispārēja depresija par pilnībā neizbēgamu recesiju vērojama nav un tiek gaidīta vien pasaules ekonomikas izaugsmes sabremzēšanās. Tādējādi daudzi ieguldītāji joprojām turpina uzturēt savas akciju pozīcijas. Bieži vien investori, spēlējoties ar domām par burbuļa tēmu, var pieļaut visai smagas kļūdas. Viens ir tas, ka tie portfeļos būtiski samazina savu riska vērtspapīru īpatsvaru, kas tajā brīdī var izskatīties visai loģisks solis. Tiesa gan, gaidāmais cenu kritums var kā nenākt, tā nenākt, un galvu reibinoša izaugsme var turpināties pat bez kādiem šķietami objektīviem iemesliem.

Visu rakstu lasiet 1. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Jaunākais izdevums