Altum vadītājs: Naudas ir pietiekami, pietrūkst spēcīgu projektu

Autors: Rūta Kesnere
2017. gada 19. maijs plkst. 9:10

«Mēs izsniedzam aizdevumus riskantākiem projektiem nekā komercbankas, taču tikai tad, ja ir pārliecība, ka projekts būs dzīvotspējīgs. Naudu mēs nevienam nedāvinām un aizdevumu vēlamies arī saņemt atpakaļ,» to intervijā DB uzsver attīstības finanšu institūcijas Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Fragments no intervijas

Kāds ir uzņēmējiem pieejamais finansējums caur Altum administrētajiem finanšu instrumentiem šajā plānošanas periodā?
Finansējums, kas ir pieejams līdz 2020. gadam, gan no Eiropas Savienības struktūrfondiem, gan citām starptautiskām finanšu institūcijām un Valsts kases, ir teju 500 miljoni eiro. Ja pievieno privāto finansējumu, kas ir obligāta prasība vairākās programmās, tad kopējais finansējums ir aptuveni miljards eiro.

Kas notiks ar šo finansējumu, ja tas līdz 2020. gadam netiks apgūts?

Esmu pārliecināts, ka tas tiks apgūts. Programmas veiksmīgi darbojas, arī visi nepieciešamie normatīvie akti to uzsākšanai tika sagatavoti ļoti savlaicīgi.

Cik procenti no finansējuma jau ir apgūti?
Pašlaik mums aktīvas ir 15 programmas, un visās tiek pieņemti pieteikumi. Vidēji apgūti ir padsmit procenti. Taču rezultāti ir atšķirīgi dažādās programmās, piemēram, Mikrokredītu programma pagaidām tiek apgūta samērā vāji - aptuveni 40% no tā, ko mēs konkrētajā gadā esam plānojuši. Taču citas programmas tiek apgūtas pat virs 100% no tā, kas plānots. Lai arī pašlaik procentuāli nav liels kopējais apgūtā finansējuma īpatsvars, taču jāuzsver, ka pirmie šī plānošanas perioda gadi ir bijuši tikai kā iesildīšanās.

Ja runājam par finanšu instrumentiem uzņēmējiem, tad jūs tos piedāvājat nosacīti trim grupām – jaunuzņēmējiem jeb start-up, biznesa uzsācējiem un jau strādājošiem uzņēmējiem. Par kurām programmām ir vislielākā interese, un kā procentuāli sadalās finansējums starp šiem trim virzieniem?

Vidēji gadā Altum izsniedz 1200 aizdevumus. Aptuveni trešā daļa – 350 – tiek izsniegta jau strādājošiem uzņēmumiem, kas nav iesācēji, ap 250 aizdevumu tiek izsniegti dzīvesstila uzņēmumiem Starta programmas ietvaros, ap 400 aizdevumiem tiek izsniegts lauksaimniekiem.

Visu rakstu Naudas ir pietiekami, pietrūkst spēcīgu projektu lasiet piektdienas, 19.maija laikrakstā Dienas Bizness!