Apcirps reversā PVN darbības laukumu

2018. gada 29. novembris plkst. 6:14
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Reversā pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas kārtība tuvākajā laikā piedzīvos būtiskas pārmaiņas.

To paredz Ministru kabinetā akceptētie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kuri gan jāakceptē Saeimā. Valdības sēdē bez diskusijām tika akceptēti Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi likumā. Izmaiņas tiek saistītas ar ES direktīvu prasību ietveršanu darījumos ar vaučeriem, e-komerciju, dodot papildu iespējas ES mērogā maziem un vidējiem uzņēmumiem. Tāpat paredzēts noteikt skaidru PVN piemērošanu darījumos ar apbūves tiesībām, precizēt būtību un saturu PVN atbrīvojuma izmaksu pārdales grupas ietvaros veiktajiem darījumiem.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Vienlaikus grozījumi paredz ar 2020. gada 1. janvāri atcelt apgriezto jeb reverso PVN maksāšanas kārtību būvizstrādājumu, sadzīves elektronisko iekārtu un sadzīves elektriskās aparatūras piegādēm.

Savukārt ar 2019. gada 1. janvāri paredzēts apgriezto jeb reverso PVN maksāšanas kārtību noteikt šaurākam melno un krāsaino metālu pusfabrikātu sarakstam, norādīts Finanšu ministrijas informācijā. Reversā PVN maksāšanas kārtība nozīmē, ka darījumos ar PVN pircējs pārdevējam samaksā tikai par preci vai pakalpojumu, bet PVN samaksā (parasti tikai aprēķina) valstij. PVN daļa līdz krāpniekiem tādējādi nemaz nenonāk. Savukārt parastā PVN maksāšanas kārtībā pircējs pārdevējam samaksā gan preces cenu, gan atbilstošu PVN, bet pārdevējs veic (izkrāpšanas gadījumā – neveic) norēķinus ar valsts budžetu. Kokmateriālu piegādes ir pirmā joma, kurā tika ieviesta PVN reversā maksāšanas kārtība jau no 1999. gada 1. jūlija. Laika gaitā šāda PVN maksāšanas kārtība tika attiecināta uz metāllūžņu piegādēm un ar to saistītiem pakalpojumiem, būvniecības pakalpojumiem, bet no 2016. gada tika būtiski paplašināts to preču un pakalpojumu klāsts, kam šadu kārtību piemērot.

Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks Ilmārs Šņucins atzina, ka PVN ir harmonizēts nodoklis visā ES un tā normām ir jāatbilst direktīvas prasībām. «Latvija 2017. gadā nolēma paplašināto reversā PVN maksāšanas kārtību piemērot vairākām produktu grupām – spēļu konsolēm, metāla izstrādājumiem, sadzīves elektronikai, būvizstrādājumiem, un attiecīgi Eiropas Komisijā tika iesniegti attiecīgi pieteikumi, lai saņemtu attiecīgu apstiprinājumu,» skaidro I. Šņucins. Viņš atgādina, ka salīdzinoši ļoti ātri tika saņemts Eiropas Komisijas apstiprinājums par reversās PVN maksāšanas kārtības piemērošanu spēļu konsolēm. Savukārt par pārējām precēm, kurām Latvija ieviesa reversās PVN maksāšanas kārtību, bija gara diskusija, jo Eiropas Komisija to neatbalstīja. «Tika panākts kompromiss attiecībā uz metāla izstrādājumiem, kas arī ir apstiprināts, taču sašaurinātā apmērā, kas arī likuma grozījumos ir precizēts,» skaidro I. Šnucins. Viņš atzīst, ka attiecībā uz sadzīves elektroniku un būvizstrādājumiem šāds saskaņojums nav panākts un Eiropas Komisija to uzskata par neatbilstošu, tāpēc Latvijai savi normatīvi ir jāsakārto atbilstoši direktīvas prasībām.

Visu rakstu Apcirps reversā PVN darbības laukumu lasiet ceturtdienas, 29.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu