Arhitekts: Rīgā jāattīsta pilsētas centrs un jāaizmirst par nomalēm

2011. gada 05. aprīlis plkst. 8:36
Autors: NOZARE.LV
Dalies ar šo rakstu

Rīga ir tipiska «sarūkošā pilsēta», tāpēc ir jādomā par centra apbūves intensifikāciju un pēc iespējas ātrāk jāaizmirst dažādi nomaļu attīstības projekti, uzskata arhitektu biroja Sarma & Norde arhitekti arhitekts Visvaldis Sarma.

«Pēdējo 25 gadu laikā Rīga ir kļuvusi tikai mazāka, tā ir tipiska «shrinking city» jeb sarūkošā pilsēta. Mums arī būtu jādomā šādā kategorijā. Pateicoties - drīzāk diemžēl - līdz šim īstenotajai plānošanai, esam izspieduši Rīgas attīstību no centra uz ārpusi, uz nomalēm, krūmiem, pļavām. Jēdzīgā ilgtspējīgas plānošanas kontekstā tas ir absolūti nepareizi, jo, gluži pretēji, mums būtu pilsētas telpa jāintensificē,» sacīja Sarma.

Viņš uzskata, ka apbūve vairāk ir jātuvina centram, pilsēta ir jāveido mazāka. «Patlaban Rīga ir ieguvusi virtuļa jeb donuta formu - caurs vidus un gar malām tāda mīkliņa ar glazūru. Tā ir plānošanas kļūda,» uzskata Sarma.

Kā vienu no lielākajām plānošanas kļūdām arhitekts nosauc pārāk ilgu Daugavas salu sargāšanu no apbūves. «Vismaz sešas no tām aizņem lielas platības - Zaķusala, Lucavsala, Klīversala, Ķīpsala, Andrejsala, Vējzaķsala -, kuras varētu apbūvēt. Būtu mazāk jādomā par to, kā neļaut apbūvi uz šīm salām, vairāk jādomā par pilsētas centra apbūves intensifikāciju,» piebilda Sarma.

Viņš uzskata, ka tā ir problēma, kas no Rīgas ir aizbiedējusi pietiekoši lielu skaitu investīciju. Līdz šim Rīgā ir bijis grūti attīstīt tās teritorijas, kas augstāka līmeņa biznesam liekas svarīgas un interesantas, uzskata Sarma.

Arhitektu birojs Sarma & Norde dibināts 1993.gadā.

Birojs izstrādājis projektus tirdzniecības centram Alfa, Iekšlietu ministrijas kompleksam Gaujas ielā, Latvijas Pasta šķirošanas kompleksam, dzīvojamai ēkai Tekstiliāna Torņakalnā un citiem objektiem.

Arhitektu biroja Sarma & Norde arhitekti operatīvie dati par 2010.gadu liecina, ka apgrozījums varētu būt 2,9 miljoni latu.

Kompānijas apgrozījums 2009.gadā bija 0,96 miljoni latu, liecina Firmas.lv informācija.

Tas ir par 34% mazāk nekā 2008.gadā, kad uzņēmuma apgrozījums bija 1,45 miljoni latu.

Sarma & Norde arhitekti peļņa 2009.gadā bijusi 85 900 lati, kas ir vairāk nekā divas reizes mazāk nekā 2008.gadā, kad arhitektu birojs nopelnīja aptuveni 200 000 latu.

Uzņēmuma īpašnieki ir Visvaldis Sarma un Jānis Norde - pa 50% kapitāldaļu.

Dalies ar šo rakstu