Ārvalstu investoru padomes Latvijā vadītāja: Faktiski darbinieku konkurences nav

2018. gada 11. janvāris plkst. 8:24
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Ārvalstu investori slavē Latvijas valdību par sagatavotajām reformām vairākās jomās, vienlaikus kritizē par politisko vājumu, lai ķertos pie svarīga jautājuma, kas ir migrācija

To intervijā DB stāsta Ārvalstu investoru padomes Latvijā valdes priekšsēdētāja Zlata Elksniņa-Zaščirinska. Viņa atzīst, ka kopējais investoru vērtējums ir kļuvis pozitīvāks, jo daudzās jomās var ieraudzīt progresu, tajā pašā laikā joprojām ir vairāki sāpju punkti, kuros prasītos lielākas pārmaiņas.

Fragments no intervijas, kas publicēta 11. janvāra laikrakstā Dienas Bizness:

Kur ārvalstu investori redz vislielāko risku?

Nekādu progresu investori neredz demogrāfijas jautājumos. Tāpat par būtiskiem uzlabojumiem darbaspēka pieejamībā arī nevar runāt. Lai arī ir sagatavotas (nav zināms, kā tās īstenosies) veselības aprūpes reformas, tomēr kopumā investori šo jomu vērtē pesimistiski. Arī tiesu sistēmā par dižiem uzlabojumiem nevar runāt. Tāpat ar prognozējamību Latvijā joprojām ir ievērojamas problēmas. 33% aptaujāto konstatē progresu, tomēr tas var tikt iegūts, pateicoties komunikācijai, taču 52% nekādu progresu neredz.

Politisku apsvērumu dēļ valdība nav ķērusies pie demogrāfijas jautājuma risināšanas, kas perspektīvā aizkavēs visu valsts attīstību. Te nav runas par dzimstības palielinājumu, bet gan par gudro migrāciju un koncentrēšanos ap reģionāliem zinātnes, biznesa centriem. Aptaujātie investori norāda, ka problēmas ir ne tikai ar vadības un augstākā līmeņa speciālistiem, bet arī ar vienkāršo darbu darītājiem, jo tirgū nevar atrast ne vienu, ne otrus, nedz arī trešos.Varbūt pat grūti ir apjaust šo problēmu, it īpaši, ja cilvēki no Latvijas dodas strādāt uz ārzemēm, bet kamēr nebūs cilvēku, kuri gribēs strādāt šeit uz vietas un radīt konkurenci darbinieku tirgū, šī problēma saglabāsies.

Faktiski darbinieku konkurences nav, kaut arī tā ir vajadzīga, lai liktu cilvēkam pilnveidot savas zināšanas un iemaņas, kas ir pamats, lai iegūtu labāku darba vietu un vienlaikus darba devējam būtu izvēles iespējas. Kamēr būs darba ņēmēju tirgus, tikmēr tas nebūs efektīvs. Darbaspēka pieejamība ir pasliktinājusies, un to rāda 2017. gada novērtējums salīdzinājumā ar vērtējumu 2015. gadā. Un to sajūt visi investori.

Visu interviju Latvija kļūst pievilcīgāka investoru acīs lasiet 11. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu