Atbilstošs izmērs kalpo ilgāk 

Pareizi izvēloties darba apģērbu, valkājot atbilstoša izmēra uniformas, kā arī tās pareizi kopjot, paildzinās to dzīvescikls.

Anda Asere, 2019. gada 16. aprīlis plkst. 9:44

Vienlaikus tam ir ekonomiski ieguvumi, jo jaunas uniformas vajadzīgas retāk, norāda Inga Dāboliņa, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta asociētā profesore. Institūts kopā ar SIA SRC Brasa un Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem INTERREG Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmā kopā ar ārzemju partneriem īstenojis projektu Vieds un drošs darba apģērbs (Smart and Safe Work Wear (SWW)). «Projekta mērķis ir pilnveidot zināšanas par inovāciju mazos un vidējos uzņēmumos, konkrētāk – darba apģērba ražošanas uzņēmumos. Ņemot vērā diezgan stiprās tradīcijas Latvijas armijas uniformu pilnveidošanā, par mērķa grupu izvēlējāmies tieši armiju,» teic I. Dāboliņa.

Projektā ir pieci parteri – Somija, Igaunija, Latvija, Lietuva un Polija. Katrā no valstīm projektā iesaistījusies universitāte vai pētniecības institūts un vietējā kapitāla uzņēmums, jo mērķis ir veicināt reģiona attīstību. Projekta kopējais finansējums ir 2,4 miljoni eiro, no kā Latvijas projekta partneru finansējums ir 497 tūkstoši eiro. Projekta mērķis ir attīstīt un padarīt konkurētspējīgāku viedo darba apģērbu ražošanu Baltijas jūras reģionā, lai veiksmīgāk konkurētu ar līdzīgiem un jauniem ražotājiem, kā arī lētiem importētājiem. Sagaidāms, ka projekta rezultātā pieaugs viedo tehnoloģiju izmantošanas īpatsvars mazo un vidējo speciālā darba apģērba ražotāju vidū.

I. Dāboliņa uzskata, ka viens no lielākajiem uniformu pilnveidojumiem projekta laikā ir labākas lielumatbilstības nodrošināšana un modeļi, kuru uzlabojumi veikti saskaņā ar esošo – lietoto – modeļu pētījumiem un gala lietotāju aptaujām. Esošo uniformu modeļu pilnveidošana veikta sadarbībā ar šūšanas uzņēmumu SRC Brasa. Uniformu funkcionalitātē ir svarīga kabatu atrašanās vieta un to ietilpība. Piemēram, sastopami tādi uniformu modeļi, kuriem, uzliekot lielo uzkabes jostu, bikšu aizmugures kabatas tiek nosegtas un tās principā kļūst liekas. Tāpēc veiktā galalietotāju aptauja ļāvusi noskaidrot, kas pašiem valkātājiem patīk un nepatīk, kādi risinājumi ir vai nav ērti. «Šajā zinātnes nozarē ir daudz nezināmo – ķermenis katram ir atšķirīgs, turklāt mainīgs; tekstilmateriāli arvien tiek pilnveidoti un ražoti jauni, ar atšķirīgām īpašībām, valkāšanas iespējām, ilgmūžību un ietekmi uz cilvēka ķermeni; katra cilvēka percepcija, metabolisms un citi individuālie parametri, kas ietekmē visa līmeņa komforta sajūtas un fizisko spēju parametrus. Tas viss apgrūtina «ideālā» darba apģērba izveidi,» teic I. Dāboliņa.

I. Dāboliņa stāsta, ka mūsdienās apģērbs kļūst viedāks, tomēr katrā konkrētā gadījumā iespējas un vajadzības atkarīgas no lietotāja un izpildāmajām darbībām. Viens no projekta mērķiem bija darba apģērbā iekļaut viedos risinājumus. Piemēram, partneri Somijā radīja apģērba risinājumus, kas palīdz noteikt cilvēka atrašanās vietu un pārvietošanos telpā ar mērķi ķīmisko vielu noplūdes gadījumā pozicionēt, kur telpās atrodas darbinieki. «Šajā apģērbā izmantots speciāls čips, kas nodrošina tālu datu un lietotāju sasniedzamību, ir mazgājams, turklāt sniedz datus par lietotāja pašsajūtu. Ķīmisko vielu rūpnīcas darbinieku gadījumā tas ir ļoti noderīgi, jo cilvēka pašsajūta un atrašanās vieta ir nosakāma attālināti pat lielos attālumos, bet armijai ir pilnīgi pretēji – nav vajadzīga un ir pat traucējoša iespēja noteikt kareivja atrašanās vietu lielos attālumos. Tāpat militāristiem neder, ja apģērbs kļūst skaļāks vai vizuāli pamanāmāks. Polijas partneri sadarbībā ar celtniecības uzņēmumu izstrādājuši darba apģērbu, kuram diennakts tumšajā laikā automātiski ieslēdzas gaismiņas un celtnieks kļūst redzamāks, un arī vide ap darbinieku ir apgaismota, tādējādi nodrošinot redzamību. Interesantākais piemērs ir lietuviešiem, kuri strādā ar specializētu apģērbu – skafandru ķīmisko avāriju seku likvidatoriem. Šis spectērps jau tiešām sen nav uzlabots, taču gadu gaitā ir mainījušās visas tehnoloģijas, ko valkā zem (iekšpus) tērpa, piemēram, elpošanas baloni ir kļuvuši mazāki, tagad ķiverēm ir cita konfigurācija. Materiāls ir gumijots un smags, un katrs cm2, ko iešuj apģērbā, rada papildu svaru, kas apgrūtina kombinezona valkātāju un līdz ar to arī uzdevuma veikšanu,» stāsta I. Dāboliņa.

Visu rakstu lasiet 16. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2014. gada 20. jūnijs plkst. 7:32

Pateicoties Eiropas naudas plūsmai, pēdējo gadu laikā Latvijā tautastērpu un daiļamata nozare...

2014. gada 30. aprīlis plkst. 7:34

Lai gan Anna Andrea veikali ir aizvērti, zīmola attīstība notiek citā līmenī...

2014. gada 03. aprīlis plkst. 7:39

Ukrainas un Krievijas politiskie notikumi, kā arī valūtu svārstības liek eksportētājiem meklēt...

2014. gada 02. aprīlis plkst. 7:59

Bijušā lielražotāja Ogres trikotāža maksātnespējas iemesls ir debitoru parādi, tostarp...

2014. gada 21. marts plkst. 7:50

Tekstilpreču ražotājas SIA Kichi mērķis nav uzšūt vienu sedziņu vai dušas aizkariņu,...

Nepalaid garām

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2019. gada 19. aprīlis plkst. 9:21

Biznesa portāls db.lv viesojās SIA Kokradis ražotnē Jelgavā, lai vērotu, kā tiek...

2019. gada 12. aprīlis plkst. 10:36

Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties SIA Smalkais...

2019. gada 11. aprīlis plkst. 9:22

Biotehnoloģiju jaunuzņēmums VeritaCell izstrādājis metodi, kā izolēt cilvēka ādas šūnas,...

2019. gada 10. aprīlis plkst. 8:06

Jau pirmajos darbības mēnešos strauji kāpina realizācijas apmēru....

2019. gada 09. aprīlis plkst. 6:30

Lāsmai Cimerei ēdienu gatavošana patikusi jau kopš agra vecuma – gan eksperimenti...

2019. gada 08. aprīlis plkst. 12:26

Pašas ražo un rada tirdzniecības platformu citiem Latvijas ražotājiem. Tāds ir Ingrīdas...

2019. gada 08. aprīlis plkst. 11:48

SIA Lubeco no mājražotāja izaug par mazo uzņēmumu...

2019. gada 04. aprīlis plkst. 8:33

Veikals Broken English, kas tirgo Lielbritānijā ražotas preces, Vācijas galvaspilsētā Berlīnē...

2019. gada 01. aprīlis plkst. 9:14

Pētījums SIA Silvekspo radījis uztura bagātinātāju ar pretnovecošanas iedarbību, kas izgatavots...

2019. gada 28. marts plkst. 7:30

Problēmas ar mājas mīluļa pieskatīšanu ceļojuma laikā pamudināja Lauru Auderi izveidot mājdzīvnieku...