Atjaunots - Sprūdžs mudina Rīgas domi noteikt visiem puteņa laikā bezmaksas braukšanu

2013. gada 11. februāris plkst. 14:19
Dalies ar šo rakstu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs ir apturējis grozījumus Rīgas domes saistošajos noteikumos, kas paredzēja iespēju īpašu apstākļu gadījumā - stipras snigšanas vai masu pasākumu laikā, sabiedrisko transportu izmantot bez biļetes.

(Papildināts ar 3., 4. un 5. rindkopu.)

Šāds lēmums pieņemts, jo noteikumi ir pretrunā ar vairākām tiesību aktu normām un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) norāda, ka arī Rīgas domes skaidrojumi neliecina, ka noteikumu piemērošana ir tiesiska.

Nav pareizi, ka sniegputeņa laikā bez maksas sabiedriskajā transportā var pārvietoties tikai autovadītāji, - šāda iespēja Rīgā jānodrošina visiem, kam šādā laikā ir nepieciešams kaut kur nokļūt, uzskata ministrs E. Sprūdžs (RP), ziņo LETA.

Skaidrojot, kāpēc viņš apturējis Rīgas domes saistošo noteikumu grozījumus, kas paredz šādas priekšrocības autovadītājiem, Sprūdžs šodien žurnālistiem skaidroja, ka daudzus rīdziniekus interesē, kāpēc autovadītājiem ir šādas priekšrocības, bet ģimenēm ar bērniem, skolēniem un studentiem, kam arī sniegputeņa laikā ir kaut kur jānokļūst, tādu nav.

«Es aicinu Rīgas domi nopietni apsvērt iespēju šādas atlaides piešķirt visiem putenī, kuriem attiecīgi kaut kur ir jānokļūst,» teica ministrs. Viņš gan atzina, ka tas ir finansiāli ļoti ietilpīgs jautājums un, ja Rīgas dome nolems šo Pandoras lādi atvērt, tad tai jābūt gatavai sekām, vēsta LETA.

VARAM valsts sekretāra vietniece Ilona Raugze skaidro, ka biļetes ir uzskatāmas par vienīgo pasažiera braukšanas tiesības apliecinošo dokumentu, jo tās nodrošina pilnīgu pārvadāto pasažieru uzskaiti un informāciju par pasažieru plūsmām, pārvietošanās paradumiem u.tml., kas ir būtiski sabiedriskā transporta pakalpojumu plānošanā. Turpretī Rīgas domes izdotie saistošie noteikumi paredzēja, ka sabiedrisko transportu var izmantot bez biļetes.

«Lēmumi par braukšanas maksas atvieglojumiem ir pašvaldības kompetencē, taču tas ir jādara saskaņā ar normatīvajiem aktiem un ar pamatīgi sagatavotu juridisku formulējumu. Varētu vēl saprast, ka kādā mazākā pašvaldībā tam pietrūkst juridiskās kapacitātes, taču ne jau Rīgā,» uzsver ministrs E. Sprūdžs.

Ministrs piebilst, ka «Rīga nav tikai viena no 119 pašvaldībām. Rīgai kā galvaspilsētai ir jārāda priekšzīme sakārtotas  un labas pārvaldības jomā».

Ministrija atgādina, ka ne tik sen Ozolnieku dome, atbalstāmu mērķu vadīta, pieņēma grozījumus novada sabiedriskās kārtības noteikumos, kas aizliedza smēķēšanu uz balkoniem, taču šis lēmums bija pretrunā ar normatīvajiem aktiem. «Arī šoreiz, Rīgas domei lemjot par atvieglojumiem braukšanai sabiedriskajā transportā, tas bija jādara tiesiski, nevis mēģinot savu mērķi sasniegt ar visiem līdzekļiem,» pauž ministrs.

E. Sprūdžs arī piebilst, ka sastrēgumu mazināšanai galvaspilsētā daudz būtiskāk ir rūpēties par reāli darbojošās Park&Ride sistēmas izveidošanu ar stāvvietām autovadītājiem ērtās vietās tuvu tramvaja pieturām vai vilciena stacijām.

Izvērtējot Rīgas domes saistošos noteikumus, VARAM konsultējās ar Satiksmes ministriju, kas arī pievienojās VARAM viedoklim.

Rīkojums par grozījumu apturēšanu saistošajos noteikumos Par Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta lietošanu stāsies spēkā pēc tā publicēšanas oficiālajā laikrakstā Latvijas Vēstnesis.

Jāatgādina, ka par puteņa priekšrocībām autovadītājiem Rīgas mērs Nils Ušakovs pirmoreiz pavēstīja mikroblogošanas vietnē Twitter.

Reaģējot uz VARAM lēmumu, Rīgas dome izplatījusi paziņojumu, kurā norāda, ka tiesā apstrīdēs E.Sprūdža lēmumu par «puteņa biļetēm».
 
«76% iedzīvotāju atbalsta «sniega brīvbiļetes». Pēc lēmuma pieņemšanas un noteikumu stāšanās spēkā tika fiksēts mazāks automašīnu skaits un, attiecīgi, mazāki sastrēgumi Rīgas ielās. Turklāt uzņēmumam Rīgas satiksme tas nekādus zaudējumus nenesa,» norāda Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.
 
«Diemžēl VARAM vada mazizglītots ministrs bez jebkādas pieredzes, kas tomēr izmisīgi mēģina palīdzēt savai sīkpartijai ar tās šībrīža nožēlojamiem reitingiem piesaistīt kaut minimālu rīdzinieku uzmanību. Mēs izmantosim savas tiesības apstrīdēt ministra rīkojumu tiesā un agri vai vēlu panāksim rīdziniekiem izdevīga lēmuma pieņemšanu un tā stāšanos spēkā,» piebilst N.Ušakovs.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām