Augusi investoru nepatika pret ieroču kompāniju vērtspapīriem

2018. gada 02. marts plkst. 9:02
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Augusi investoru nepatika pret ieroču kompāniju vērtspapīriem

Pēc nesenās apšaudes skolā Floridā ASV ar jaunu intensitāti aizsākušās runas par ieroču kontroles pastiprināšanu. Pašlaik izskatās, ka šajā ziņā seko arī daži reāli darbi, kas likuši strauji sarukt populārāko ASV ieroču ražošanas kompāniju akciju cenām.

Tādējādi akciju mijēju reakcija pēc šiem traģiskajiem notikumiem ir krietni vien atšķirīga, ja salīdzina ar citiem līdzīgiem gadījumiem. Piemēram, reaģējot uz notikumiem pagājušā gada ASV Lasvegasas masu šaušanā, kas laupīja vairāk nekā pussimta cilvēku dzīvību, šaujamieroču kompāniju akciju vērtības īslaicīgi pat palielinājās. Parasti pēc masu šaušanām pieaug sabiedrības spiediens noteikt stingrākus ieroču kontroles noteikumus, kas rada zināmu investoru satraukumu. Tālākā notikumu gaita gan tradicionāli paredz, ka šādas vēlmes iestrēgst Vašingtonas politiskajos gaiteņos. Savukārt tam tāpat ir ietekme uz tiem, kuru īpašumā jau ir ieroči, un tiem, kuri vēl tikai grib tos iegādāties. Šī sabiedrības daļa tad attiecīgi šādos brīžos steidz uz šaujamieroču veikaliem, lai papildinātu savus krājumus, baidoties no tā, ka nākotnē ieročus iegādāties būs daudz sarežģītāk. Rezultātā tas noved pie lielāka pieprasījuma pēc šaujamajiem un attiecīgi – lielākiem šādu kompāniju ieņēmumiem. Daudzi pēc šādiem traģiskiem notikumiem lemj iegādāties ieročus papildu pašaizsardzības nolūkiem, uz ko tad pēdējā laikā ļoti ātri steidz likt likmi arī investori.

Neņemot to vērā, šoreiz kopš traģiskajiem notikumiem pirms divām nedēļām šaujamieroču uzņēmuma American Out- door Brands (agrāk zināmā kā Smith & Wesson) akcijas cena ASV Nasdaq biržā ir sarukusi par 16%. Tāpat šajā termiņā attiecīgi par 14% un 12% samazinājušās līdzīgu uzņēmumu Sturm Ruger un Vista Outdoor akciju vērtības.

Šoreiz šiem pārdzīvojumiem, šķiet, seko arī darbi. Piemēram, ASV mazumtirdzniecības milzis Walmart ziņojis, ka vairs nepārdos ieročus un munīciju personām, kas jaunākas par 21 gadu. Atteikties no automātisko ieroču pārdošanas lēmis arī cits mazumtirgotājs – Dick’s Sporting Goods.

Plašāk lasiet rakstā Morāli netīkamie ieroči piektdienas, 2. marta, laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu