Ekonomika

Bažas pārticības laikā

Didzis Meļķis, 23.01.2018

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

#Pilsētas dome publiskās un privātās partnerības projektā ar kompāniju ABB un vietējo sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju forumam nepieciešamo satiksmi nodrošina ar elektromobiļiem.

Biznesa, intelektuālos un politiskos līderus šogad Davosā vizinās elektromobiļos un biedēs ar esošo sistēmu sabrukumu

Gadskārtējais Pasaules ekonomikas forums Davosā, Šveicē, sākas ar savdabīgu iezīmi – ar tīri ekonomisku risku pabīdīšanu uzmanības starmešu perifērijā, priekšplānā izvirzoties bažām par ekoloģiju un kiberdrošību. Grozies, kā gribi, bet jebkurai riskanto jomu sadaļai ir tiešs sakars ar ekonomiku, tomēr tādas «cietās» ekonomiskās tēmas kā fiskālā disciplīna, tirdzniecība, darba tirgus vai vērtspapīru tirgus jau trešo gadu nav «Davosas cilvēku» tiešajā rūpju lokā.

Nākotnes satricinājumi jeb esošo sistēmu pēkšņu un dramatisku sabrukumu scenāriji ir jauninājums, ko savā gadskārtējā globālo risku apskatā Pasaules ekonomikas foruma dalībniekiem ceļ priekšā tā rīkotāji. Risku un apdrošināšanas pakalpojumu kompānija Marsh un partneri jau 13. reizi foruma vajadzībām izstrādā globālo risku apskatu.

Ja globālās finanšu krīzes gados bažīgākie skati tika vērsti uz vērtspapīru un finanšu tirgus satricinājumiem, izejvielu cenām, ekonomikas stagnāciju un varbūtējo globalizācijas rata ieslēgšanu atpakaļgaitā, tad, ja neskaita pēdējā gada «Trampa faktoru», līderu uzmanība no tirgus lietām acīmredzami pārfokusējas uz sociālajiem jeb sabiedriskajiem riskiem un problēmu loku ap klimata politiku, kā arī globālo līderu apziņā nostabilizējas visu lietu digitalizācijas nepatīkamie aspekti. Tehnoloģijas, ietverot digitalizāciju, gan ir daudzu globālo izaicinājumu risinājumu pamatā, tāpēc šā gada forumā simboliska ievērība ir piešķirta saimnieku ‒ Davosas pilsētas – iniciatīvai. Pilsētas dome publiskās un privātās partnerības projektā ar kompāniju ABB un vietējo sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju forumam nepieciešamo satiksmi nodrošina ar elektromobiļiem. Pilsētā starp foruma norises vietām kursē e-autobuss, kā arī apmeklētāju pūļiem būs pieejami vieglie elektromobiļi. Pilsēta arī lepojas ar jaunajām uzlādes stacijām, kur elektromobilis bateriju līdz 80% var uzlādēt 12 minūtēs. Tas viss veido fonu konferencei foruma ietvaros par transporta ilgtspēju.

Visu rakstu Bažas pārticības laikā lasiet 23. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.