Bezdarbs Latvijā turpina strauji samazināties 

Pēc būtiskā bezdarba līmeņa krituma pagājušajā gadā, kad bezdarba līmenis pēc darbaspēka apsekojuma bija samazinājies par 0,9 procentpunktiem, bezdarba samazināšanās turpinās arī šogad un ir pat kļuvusi vēl straujāka. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie darbaspēka apsekojuma dati šā gada pirmajā ceturksnī bezdarba līmenis ir samazinājies līdz 8,2% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem un ir par 1,2 procentpunktiem zemāks nekā pirms gada.

Finanšu ministrija, 2018. gada 22. maijs plkst. 15:06

Foto: Edijs Pālens/LETA

Bezdarba līmeņa samazināšanās pamatā ir jau vairāk nekā gadu vērojamā straujā ekonomikas izaugsme, kas būtiski palielinājusi pieprasījumu pēc darbiniekiem, īpaši tādās pašlaik ļoti strauji augošās nozarēs kā informācijas tehnoloģijas un būvniecība. Kopējais tautsaimniecībā nodarbināto iedzīvotāju skaits šā gada pirmajā ceturksnī bijis par 15,5 tūkstošiem jeb par 1,8% lielāks nekā attiecīgajā ceturksnī pirms gada.

Šāds nodarbināto skaita pieaugums ir straujākais kopš 2015.gada beigām un vienlaikus atspoguļojas arī augošā darba ņēmēju skaitā, kuri maksā sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā kārtībā. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta datiem darba ņēmēju skaits šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo ceturksni, palielinājies aptuveni par 2,2%, uzrādot straujāko kāpumu kopš 2012.gada. Līdzās straujajai ekonomikas izaugsmei šādu kāpumu ir veicinājušas arī izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā, veicinot strādājošo pāreju no mikrouzņēmumiem uz sociāli daudz aizsargātākajiem darba ņēmējiem parastajā nodokļu maksāšanas režīmā.

Uz šī strauji augošā nodarbināto skaita fona salīdzinoši nenozīmīgs varētu būt iespējamais darba vietu zaudējums pārsvarā nerezidentus apkalpojošajā finanšu sektorā, kur pašlaik nodarbināti nedaudz vairāk par diviem tūkstošiem cilvēku, un finanšu sektora problēmas neradīs arī pamanāmu ietekmi uz kopējiem bezdarba rādītājiem Latvijā. Kā liecina dati par aizņemtajām darba vietām nozares, kurās darba vietu skaits pašlaik pieaug visvairāk, ir būvniecība un informācijas tehnoloģijas. Pagājušajā gadā vidējais aizņemto darba vietu skaits šajās nozarēs bija palielinājies attiecīgi par 7,6% un 5,7%, jeb par 4,0 un 1,6 tūkstošiem, un augošs pieprasījums pēc strādājošajiem šajās nozarēs saglabājas arī šā gada pirmajā pusē.

Līdz ar ekonomikas izaugsmi augot pieprasījumam pēc darbiniekiem un kāpjot algu līmenim, arvien palielinās iedzīvotāju iesaiste darba tirgū. Šā gada pirmajā ceturksnī iedzīvotāju ekonomiskās aktivitātes līmenis sasniedzis jau 69,2%, kas ir par 1,2 procentpunktiem vairāk nekā attiecīgajā ceturksnī pirms gada. Situāciju, kad iedzīvotāju līdzdalība darba tirgū kā nodarbinātajiem vai darba meklētājiem arvien pieaug, vēl papildus veicina pensionēšanās vecuma pakāpeniskā paaugstināšana un iedzīvotāju vecuma struktūras izmaiņas, kad samazinās ekonomiski mazāk aktīvo jauniešu īpatsvars starp visiem darbaspējas vecuma iedzīvotājiem.

Pieminēšanas vērts ir arī fakts, ka, neskatoties uz visai būtisko minimālās algas paaugstināšanu no šā gada 1. janvāra, minimālās algas saņēmēju īpatsvars starp visiem darba ņēmējiem pirmajā ceturksnī ir samazinājies par 0,9 procentpunktiem līdz 20,5%, un šādu darba ņēmēju skaits ir par 2,5% mazāks nekā attiecīgajā ceturksnī pirms gada. Tas līdzās jau minētajam bezdarba kritumam un nodarbinātības un ekonomiskās aktivitātes pieaugumam liecina par augsto pieprasījumu darba tirgū un spēcīgi augošo darba samaksas līmeni.

Kopumā jāsecina, ka, neskatoties uz problēmām dažos atsevišķos sektoros, arī turpmākajos ceturkšņos un gadā kopumā bezdarba līmenis turpinās visai spēcīgi samazināties, arvien vairāk sākot pietuvoties kaimiņvalstu rādītājiem, savukārt nodarbinātība turpinās uzrādīt pozitīvu pieaugumu, nākamajos ceturkšņos gan palielinoties nedaudz lēnāk nekā gada pirmajos mēnešos. Pēc Finanšu ministrijas pašreizējām prognozēm, bezdarba līmenis 2018. gadā kopā varētu samazināties līdz aptuveni astoņiem procentiem.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 22. maijs plkst. 11:53

Latvijas sabiedrība tikai tagad sāk pakāpeniski atkopties no globālās ekonomiskās krīzes –...

2018. gada 21. maijs plkst. 18:29

«Pasaules zirnekļtīklu» gaida lielas pārmaiņas. 25. maijā stājas spēkā Eiropas Parlamenta un...

2018. gada 18. maijs plkst. 14:09

Gadskārtās bieži mēdzam atskatīties uz notikušo un padomāt par nākotnē darāmo. Valsts...

2018. gada 18. maijs plkst. 13:17

Kādu kļūdu uzņēmēji visbiežāk pieļauj, kad naudas ir mazāk nekā nepieciešams? Nereti...

2018. gada 17. maijs plkst. 21:09

«Elīnas Maliginas paziņojums par it kā plānoto vienošanās parakstīšanu par mantojuma sadali...

2018. gada 17. maijs plkst. 17:29

«Ar šo vēlos darīt zināmu, ka šodien pie zvērināta notāra Valdas Vaivares bija plānots...

2018. gada 17. maijs plkst. 9:39

Nesen iznākuši jaunumi par Eiropas Komisijas (EK) lēmumiem saistībā ar jaunā Eiropas...

2018. gada 16. maijs plkst. 11:57

Tiesībsargs Juris Jansons vēstulē vērsies pie Ministru prezidenta, norādot uz nepietiekamo sabiedrības...

2018. gada 16. maijs plkst. 6:16

Delavēras štatā reģistrētā RA Citadele Holdings LLC nav vientuļa. Vēl ir vairāk...

2018. gada 11. maijs plkst. 8:17

Godātā redakcija, šai laikā, kad joprojām gaidām turpmāko attīstību spriegajā banku un...