Biodegviela pārmet VID nepamatotu uzņēmuma darbības pārtraukšanu 

Etilspirta ražotāja SIA Biodegviela pārmet Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nepamatotu uzņēmuma darbības pārtraukšanu uz nenoteiktu laiku.

LETA, 2015. gada 29. decembris plkst. 16:05

Kā norādīts Biodegvielas paziņojumā, VID uz nenoteiktu laiku atņēmusi speciālo atļauju darbībai ar akcīzes precēm, kas faktiski nozīmējot jebkādas saimnieciskās darbības pārtraukšanu un maksātnespēju. Tādēļ bez darba palikuši 70 darbinieki, uzņēmums nespēj norēķināties ar piegādātājiem un sadarbības partneriem, kā arī bez apkures palikušas ar ražotni saistītās dzīvojamās mājas.

Šī gada 27.novembrī VID esot sākusi SIA Biodegviela saimnieciskās darbības pārbaudi. Tostarp pārbaudīti gan grāmatvedības procesi, gan produkcijas uzskaite, gan datorprogrammu pārbaude, gan pat elektrības un ūdens uzskaite.

Biodegvielas pārstāvji apgalvo, ka uzņēmums šajā procesā VID ir sniedzis visus nepieciešamos dokumentus un skaidrojumus, lai veicinātu pārbaudi veikušo ierēdņu izpratni par etilspirta ražotnes pārvaldību un spirta ražotnes nozari kopumā.

«Procesa izpratnes trūkuma vai apzinātas neuzmanības dēļ VID pārstāvji līdzās maznozīmīgām ražošanas procesa uzlabojumu norādēm esot aprakstījuši «absurdus pārkāpumus», kurus SIA Biodegviela ir vairākkārt atspēkojusi un skaidrojusi, pierādot saimnieciskā procesa pārraudzības profesionalitāti un godīgumu,» teikts paziņojumā. Starp VID pārmetumiem esot atrodami, piemēram, aizrādījumi par VID neiesniegtiem dokumentiem, tomēr uzņēmuma rīcībā esot pierādījumi par šādu dokumentu iesniegšanu VID.

«Tas viss norāda uz nespēju rast pamatotus argumentus ražotnes darbības bremzēšanai vai pat slēgšanai,» teikts paziņojumā.

Biodegviela arī vērš uzmanību uz visa pārbaudes procesa neizprotamo steigu - pārbaudes veiktas pat naktīs - un lēmuma paziņošanu tieši pirms Ziemassvētku brīvdienām, tādējādi maksimāli slāpējot potenciālo mediju un sabiedrības uzmanību, kā arī līdz minimumam samazinot uzņēmuma iespējas īsā termiņā juridiski apstrīdēt lēmumu par potenciālo ražotnes slēgšanu, ņemot vērā valsts iestāžu ierobežoto darba laiku svētkos.

Kā skaidrots paziņojumā, pēc steidzīgā lēmuma par ražotnes slēgšanu sekoja pretējais - maksimāla laika vilcināšana un izvērtējumu atlikšana, «tukši laika termiņa solījumi, nodarot milzīgu kaitējumu ražotnei, tās darbiniekiem un sadarbības partneriem». «Uzskatām, ka pašreizējā lietas stadijā, kad tiek izskatīts jautājums par licences atjaunošanu, ir prettiesiski un nepamatoti pieprasīt informāciju, kuru varēja iegūt līdz 18.decembrim, kad tika pieņemts lēmums par licences apturēšanu,» skaidro uzņēmumā.

Līdz ar uzņēmuma darbības piespiedu pārtraukšanu bez darba un ienākumiem esot palikuši vairāk nekā 70 Biodegviela rūpnīcas darbinieki, kā arī vairāk nekā 40 Latvijas zemnieki, kas piegādā rūpnīcai savu produkciju, var palikt bez ienākumiem vairāk nekā 181 000 eiro apjomā.

Tāpat uzņēmuma ražotni un ar to saistīto daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus neesot iespējams nodrošināt ar apkuri. Uzņēmumam arī neesot iespējams pildīt savas saistības ar biznesa partneriem, kuriem vajadzēja piegādāt etilspirtu vairāk nekā 270 000 eiro vērtībā. Patlaban no uzņēmuma tiekot pieprasīta atlīdzība par neizpildītajām saistībām.

Tiekot apdraudēta arī elektroenerģijas ražošana obligātā iepirkuma ietvaros. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas izsniegto atļauju ir noteikti konkrēti nosacījumi un termiņi, kuri ir jāizpilda.

Līdz ar to neesot iespējams laicīgi veikt kārtējo nodokļa parāda maksājumu - vairāk nekā 30 000 eiro.

Uzņēmums aicina VID pārraugošās amatpersonas pievērst pastiprinātu uzmanību šīm «saimnieciskās darbības pārbaudēm», kā arī pieņemtā lēmuma likumiskajai pamatotībai, izvērtēšanas novilcināšanai, profesionālajai un juridiskajai argumentācijai. Nepieciešamības gadījumā uzņēmums esot gatavs darbiniekus un godīgas uzņēmējdarbības pamatnostādnes aizstāvēt arī juridiskā ceļā.

Tiek uzsvērts, ka Biodegviela ir vienīgā etilspirta ražotne Latvijā un vienīgā biogāzes stacija, kas ražo elektroenerģiju no etilspirta ražotnes atkritumiem, kā arī viens no lielākajiem darba devējiem Madonas novadā. Uzņēmumā tiek nodrošinātas vairāk nekā 70 darbvietas, uzņēmums sadarbojas ar Latvijas zemniekiem, kas piegādā Latvijā audzētus graudus. Pēdējo divu gadu laikā Biodegviela nodokļos Latvijas valstij ir samaksājusi 500 000 eiro.

Uzņēmums dibināts 2004.gadā, un tas pieder Kiprā reģistrētai kompānijai Ibifon Consulting. Pērn kompānija strādāja ar 6,5 miljonu eiro apgrozījumu un viena miljona eiro zaudējumiem.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

«Dažreiz vajadzīga cita perspektīva, kā uz lietām paskatīties,» par savu nesen gūto pieredzi...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

No šīs sadaļas
2015. gada 29. decembris plkst. 12:44

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu tīkla Gan Bei krimināllietā lūgts sākt kriminālvajāšanu...

2015. gada 28. decembris plkst. 17:35

Kopējais nodokļu slogs Latvijā Eiropas Savienības (ES) kontekstā ir salīdzinoši zems, tomēr...

2015. gada 28. decembris plkst. 8:02

11 mēnešos kopbudžetā ir vērojams pārpalikums 101,4 miljonu eiro apmērā, kas, salīdzinot...

2015. gada 23. decembris plkst. 10:28

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde šī gada decembrī Finanšu...

2015. gada 23. decembris plkst. 9:47

Maksātnespējas administratoriem, kuri vienlaikus ir arī zvērināti advokāti, netiks piemērots...

2015. gada 22. decembris plkst. 14:42

Labklājības ministrija (LM) atbilstoši Saeimas pieņemtajam Brīvprātīgā darba likumam...

2015. gada 22. decembris plkst. 14:37

Labklājības ministrija (LM) 2016.gadam ir aprēķinājusi valsts sociālās apdrošināšanas...

2015. gada 22. decembris plkst. 13:57

Valdība šodien beidzot pieņēma noteikumus, kas regulēs maksimālā atalgojuma apmēru valsts...

2015. gada 22. decembris plkst. 10:00

Jaunieviestais solidaritātes nodoklis pēc savas būtības neatbilst nosaukumam un būtu jādēvē par...

2015. gada 22. decembris plkst. 7:52

Vairākās ES dalībvalstīs pastāv īpašs nodokļu režīms pilotiem un apkalpes locekļiem,...