Bankas

Blackstone: Mēs Luminor redzam iespēju izveidot vietējo čempionu

Didzis Meļķis, 25.09.2018

Luminor stratēģiskā investora Blackstone Group privātā kapitāla grupas vecākais izpilddirektors Nadims El Gabani

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Blackstone reģionā ienāk kā ilgtermiņa investors un sola turpināt investīcijas, arī ja pasaule kļūtu nedroša. Pēc iespējām Baltijas tirgū Blackstone ir raudzījusies jau kādu laiku, un Luminor atbilst meklētajiem kritērijiem. Tā sarunā ar DB Luminor galvenajā birojā Tallinā saka bankas stratēģiskā investora Blackstone Group privātā kapitāla grupas vecākais izpilddirektors Nadims El Gabani (Nadim El Gabbani).

Fragments no intervijas

Esot ar mieru pārdot savus aktīvus, Nordea un DNB acīmredzot neuzskata Baltiju par prioritāru tirgu. Kāpēc Blackstone savā stratēģijā ir citās domās?

Mūsu ieskatā šī ir ļoti saistoša un laba iespēja. Pat Blackstone vērienam miljardu eiro liela investīcija ir liels darījums, un investīcija Luminor mums šķiet saistoša pirmām kārtām šā tirgus dēļ. Mūsu ieskatā Baltijas tirgi ir ļoti spēcīgi; tie aug straujāk, nekā pārējā Eiropā. Banku sistēma šeit ir disciplinēta un racionāla. Acīmredzami ir izdarīti secinājumi pēc pēdējās krīzes, un tas ir ļoti svarīgi. Tolaik kreditēšana auga pārlieku ātri, kritās banku darbības pamata standarti, un sektoram izdzīvot krīzi bija ļoti grūti. Pašlaik mēs nesaskatām neko tamlīdzīgu. Tāpēc šis ir saistošs tirgus.

No kompānijas aspekta mēs Luminor redzam iespēju izveidot vietējo čempionu. Tas ir svarīgi visam reģionam – lai būtu liela universālā banka, kuras īpašniece ir ārvalstu kompānija, kas uzstāda mērķus, izstrādā produktus un veic ieguldījumus, lai īstenotu vietējo klientu vajadzības. Šai sakarā ir arī trešais punkts – mūsu ieskatā Luminor ir fantastiska menedžmenta komanda ar talantīgiem cilvēkiem, no kuriem daudzi savam darbam šeit ir nodevušies jau gadiem, citi ir jauni, bet viņiem visiem ir entuziasms attiecībā uz uzdevumu mums visiem ir priekšā. Tas ir grūts uzdevums, bet mēs domājam, ka ar Blackstone tas būs sasniedzams ātrāk, nekā bankai vienai pašai. Tāpēc mēs esam patīkami satraukti būt viņu partneri.

Tomēr Blacksotne kā amerikāņu kapitāls ienāk tirgū, kur pieredzējuši reģionālie spēlētāji redz labu brīdi, lai savus aktīvus pārdotu. Jūs savukārt esat gatavi pirkt. Es vienkārši mēģinu saprast dziļāk šos iemeslus.

Tas būtu jāprasa pašai Nordea un DNB, bet pēc viņu paziņojumiem un mūsu sarunām es tā saprotu, ka viņi nepārdod tāpēc, ka uzskatītu šos par sliktiem tirgiem. Nē, viņu mērķis vienkārši ir fokusēt darbību uz saviem galvenajiem tirgiem. Kompānijas tā dara, un tas ir pilnīgi dabiski. Viņi šai darījumā saglabā sev Luminor akciju daļu kā mūsu partneri.

Sākotnējais mērķis bija vienotas bankas radīšana, kāpēc arī notika nesenā banku apvienošana. Darījums ar Blackstone palīdzēs to paveikt ātrāk un efektīvāk, jo mūsu specializācija ir šādas sarežģītas korporatīvās apvienošanas. Abi sākotnējie akcionāri un dibinātāji paliek šai biznesā kopā ar mums un nodrošina mums IT pakalpojumus. Bet es domāju, ka tas ir tikai normāli – ka kompānijas dažkārt nolemj fokusēties uz to, kas notiek viņu pašu pagalmā.

Jums ir arī vienošanās par atlikušo akciju izpirkšanu?

Jā, ar Nordea. Godīgi sakot, viens no saistošajiem momentiem bija sākuma posma sadarbība ar šiem lieliskajiem partneriem. Sevišķi šai darījuma sākuma posmā, kad viņi mums sniedz tehnoloģiju atbalstu un līdzfinansējumu. Mēs gribējām sākt ar šo labi veidoto struktūru, un tad laika gaitā Nordea varētu savu darbību pārfokusēt. Tas varētu notikt tuvākajos divos līdz četros gados.

Vai esat šeit apsvēruši arī citas investīciju iespējas?

Mēs pastāvīgi raugāmies pēc tādām iespējām. Mūsu biznesa realitāte ir tāda, ka lielākā daļa iespējamo darījumu nenotiek. Mēs izvērtējam simts iespējas, lai viena beigās īstenotos. Tāpēc – jā, mēs pēc investīciju iespējām Baltijā skatījāmies arī agrāk.

Banku sektorā?

Ne tik daudz banku sektorā. Šeit realitāte ir tāda, ka bez Swedbank un SEB jau nav citu tāda mēroga banku, un šai biznesā mērogam ir nozīme. Šis sektors piedzīvo pamatīgu tehnoloģisko pārveidi, kas kopā ar lielām investīcijām prasa spējas attīstīt šādas tehnoloģiskās sistēmas lielam klientu skaitam. Tāpēc mēs droši vien šai reģionā nebūtu tieši investējuši mazākā bankā. Katrā ziņā tas nebūtu tik saistoši, kā ieguldīt šāda mēroga biznesā.

Visu rakstu Mēs esam pacietīgs kapitāls lasiet otrdienas, 25.septembra laikrakstā Dienas Bizness!