Danusēvičs: Piena cenām veikalos jākrīt proporcionāli piegādes cenām no pārstrādātājiem 

Piena cenām veikalos jākrīt nevis proporcionāli iepirkuma cenām no zemniekiem, bet piegādes cenām no pārstrādes uzņēmumiem, uzsver Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs.

LETA, 15.8.2014

Viņš norāda - ja piena pārstrādes uzņēmumi mazumtirgotājiem attiecīgi piegādās produkciju par zemāku cenu, tas ietekmēs gala cenu veikalos.

Viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Food Union izplatījis paziņojumu, ka pat līdz 30% samazinās cenas visai piena produkcijai Latvijā. Šāda pārstrādātāju iniciatīva ir apsveicama, atzīmē LTA prezidents.

Arī veikalu ķēde LaTS apstiprina, ka Rīgas Piena kombināts paziņojis, ka samazina cenu par 30%. Pārējie pārstrādātāji pagaidām ieņem nogaidošu pozīciju.

Ir ražotājs, kas lūdzis mums iespēju tirgot pienu ar uzrakstiem krievu valodā, tam ir arī saņemta attiecīga atļauja. Uz produkcijas iepakojuma kā izplatītājs norādīta kāda Krievijas kompānija. Savukārt zemniekiem jau paziņots, ka pārstrādes uzņēmumi pazemina iepirkuma cenu, atzīst Latvijas Tirgotāju savienības valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis.

Viņš stāsta, ka tie, kas bija pienu nodevuši Lietuvas pārstrādes uzņēmumiem, iepriekš bija ieguvēji, bet tagad šie uzņēmumi pārtrauc vispār iepirkt pienu no Latvijas zemniekiem.

Veikalos savu piecenojumu - 20% pienam - mēs nevaram samazināt un tirgot, teiksim, tikai ar 5% piecenojumu. Samazināt piecenojumu pienam varēsim, ja tiks mainīta mazumtirdzniecības cenu veidošana cigaretēm. Tās drīkstam tirgot tikai ar 3,5 % līdz 5 % piecenojumu, jo atbilstoši pašreiz pastāvošajai cigarešu cenu veidošanas kārtībai cigarešu maksimālās cenas nosaka tabakas ražotāji, skaidro Okmanis.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Tāpēc LTA uzskata, ka mazumtirdzniecībā šobrīd jānostiprina mazo tirgotāju un ražotāju sadarbība, nodrošinot ātrāku preču nonākšanu pie pircēja. Līdz šim sadarbība nav sekmēta, jo ne Zemkopības, ne Ekonomikas ministrijā nav neviena ierēdņa, kas atbildētu par tirdzniecības attīstību valstī.

Tas, ko vajadzētu izdarīt valdībai - veikt pārrunas un atbalstīt mūsu preču eksportu uz pārējiem tirgiem, piemēram, steidzami uzsākt sarunas ar Baltkrieviju, lai mazinātu šogad 21.jūlijā pieņemtos importa ierobežojumus. Latvijas preces te varētu aizvietot baltkrievu ražotās preces, kas pārorientētas uz Krievijas tirgu sankciju laikā.

Kā ziņots, šonedēļ saistībā ar Krievijas noteikto piena produktu eksporta embargo viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Food Union paziņoja, ka līdz pat 30% samazinās cenas visai piena produkcijai Latvijā ar mērķi palielināt piena produkcijas noietu un atbalstīt Latvijas zemniekus. Jaunās piena produktu cenas stāsies spēkā jau no nākamās nedēļas.

Cenas tiks samazinātas Food Union piena produktu zīmoliem Valmiera piens, Rasa, Lakto, Limbažu piens un Rasēns un attieksies uz pienu, kefīru, krējumu, sviestu, biezpienu, jogurtiem, Lakto raudzētajiem produktiem, ka arī svaigo sieru un citiem produktiem robežās no 15% līdz 30% atkarībā no produktu veida.

Kā ziņots, Krievija 7.augustā noteikusi pilnīgu embargo lielākajai daļai pārtikas produktu, kas tiek importēti no Eiropas Savienības, ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu. Krievijas embargo attiecas uz liellopu gaļu, cūkgaļu, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieru, pienu un piena produktiem. Šajā sarakstā gan nav iekļautas šprotes, zivju un gaļas konservi, kā arī alkohols un saldējums. 

No šīs sadaļas

Veikals cenuklubs.lv aicina pircējus veikalā atdot rotaļlietu – burbuļu pistoli, kura iegādāta...

Aizvadītais gads viesmīlības nozarē strādājošajiem uzņēmumiem nesis izaugsmi, un viesnīcu...

Ceturtdien Latvijā novēroti traucējumi zvaniem LMT tīklā, novēroja portāls db.lv. ...

Rīgas pašvaldības AS Rīgas Centrāltirgus pagājušo gadu noslēdzis ar peļņu, kuru...

Lai vasaras periodā pašmāju zemniekiem un lauksaimniecības produkcijas tirgotājiem nerastos...

Lietuvas veikalu plauktos trešdien nonākuši pirmie piena produkti, kas bija paredzēti...

Pagājuši jau divi mēneši, kopš Mārim e-pastā pienāca ziņojums no pazīstamā...

Naftas cenu kritums pasaules tirgos ar zināmu laika nobīdi atspoguļojas arī Latvijas...

Latvijas lielveikalu tīklu prioritāte ir Latvijas pārstrādātāji un ražotāji, intervijā LNT raidījumam...

Lai gan Krievijas noteiktais piena produkcijas embargo rada problēmas pārstrādātājiem, tomēr situāciju...