DB viedoklis: Dabā vieta tukša nepaliek 

Tieši netīkama demogrāfija ir Rietumvalstu lielākā problēma, protams, ja vispār ir vēlme saglabāt esošo kultūru

Jānis Šķupelis, DB Investors redaktors, 20.2.2017

Foto: no DB arhīva

Pasaulē bērnu, kuri ir jaunāki par pieciem gadiem, pirmo reizi vēsturē ir mazāk par cilvēkiem, kuriem ir virs 65. Citiem vārdiem sakot – sirmgalvju ir vairāk nekā bērnu. Apvienotās Nācijas paredz, ka nākamo 35 gadu laikā tādu cilvēku skaits, kuri ir vecāki par 60 gadiem, pasaulē palielināsies līdz 2,1 miljardam no 900 milj. 2015. gadā. Tie būs 21,5% no visiem pasaules iedzīvotājiem. Pašlaik esot 12,3%. Savukārt Starptautiskais Valūtas fonds lēsis, ka jau 2050. gadā attīstītajās valstīs vidēji uz vienu strādājošo varētu būt viens pensionārs.

Augošs vecu cilvēku īpatsvars nozīmēs Rietumvalstu sabiedrības ievērojamas pārmaiņas. Mainīsies gan patēriņa tendences, gan dažādi citi sociālekonomiskie procesi. Iemesli šim procesam ir dažādi. Cilvēki aizbildinās un paši notic tam, ka ir pārāk aizņemti, lai veidotu ģimeni. Eksperti vērš uzmanību uz jauniešu sliktajām komunikācijas spējām (neskaitot virtuālo vidi) un reliģijas nozīmes norietu (reliģijās tradicionāli runāts par ģimenes svarīgumu). Tāpat esot egocentrisma laikmets, bet ģimenes dibināšana mūsdienu pasaulē, kur tiek uzvērta neatkarība, tiek uzskatīta par vecmodīgu. Tāpat pastāv vajadzība pēc karjeras, kurai agra ģimenes dibināšana bieži vien tiek uzskatīta par šķērsli. Līdz ar šādu situāciju sievietes vēlas precēties arvien vēlāk, kas, protams, noved pie mazāka bērnu skaita. Ir arī pētījumi, kas atklāj, ka sieviešu izglītotības līmenis visai cieši korelē ar to, vai valstī ir pozitīvas vai negatīvas demogrāfiskās tendences.

Katrā ziņā tieši netīkama demogrāfija ir Rietumvalstu lielākā problēma, protams, ja vispār ir vēlme saglabāt esošo kultūru (daudzi Rietumiem pareģo Senās Romas likteni). Ja mums kaut ko māca daba un vēsture, tad to, ka sugas ilgtermiņa veiksmi faktiski nosaka tās spēja veiksmīgi un ātri reproducēties.

Pašlaik gan tendence ir ieskrējusies, pārskatāmā periodā diez vai kas šajā ziņā mainīsies. Un būs vēl trakāk, ja netiks sperti attiecīgi soļi. Citādāk jau visai drīz šādu valstu vadītajiem vienkārši nebūs cilvēku, kuriem konkrētajā valsī ir nosacītu dziļākas saknes, ko pārvaldīt. Jāņem vērā, ka dabā vieta tukša nemēdz palikt, un ļoti izteiktas pozitīvas demogrāfiskās tendences ir atsevišķos citos pasaules reģions, kuri ļoti nosacīti seko Rietumvalstīs popularizētajām vērtībām.

Katrā ziņā bizness var būt proaktīvs un mēģināt atkost to, kas vairāk ir vajadzīgs vienpašiem (arī Latvijā). Tāpat populāras var būt ne tikai tehnoloģijas, kas atvieglo vecu cilvēku dzīvi, bet arī rīki, kas tiem ļauj efektīvi turpināt darīt dažādus darbus, jo visai ticams, ka aktuālā demogrāfiskā bilde nozīmēs ievērojamu pensijas sliekšņa paaugstināšanu.

Japāna mēģina arī dažādas alternatīvas metodes, lai veicinātu dzimstību. Piemēram, valdība finansē kompānijas, kas organizē randiņus. Pie mūsu budžeta prioritātēm kaut ko tādu grūtu iedomāties, lai gan no otras puses – ja nebūs seksa un cilvēku, nebūs arī budžeta.