Citas ziņas

De facto: Latvijā varētu būt NATO spēku bāze

Lelde Petrāne, 18.04.2010

AFP/SCANPIX

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pēc Lielvārdes lidlauka rekonstrukcijas pabeigšanas tā varētu būt ne tikai vieta, kur iespējams nosēsties NATO lidmašīnām, bet arī kļūt par pastāvīgu NATO spēku bāzi. Par to šobrīd tiek diskutēts. To intervijā Latvijas televīzijas raidījumam De facto atklāja šonedēļ Saeimas apstiprinātais Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube, kurš amatā stāsies 6.jūlijā.

«Par NATO objektu izvietojumu ir jālemj NATO, bet šādas bāzes esamība būtu vēl viens papildu garants Latvijas neatkarībai, suverenitātei un militārai drošībai,» sacījis Graube. Patlaban Lielvārdes objektu paredzēts pabeigt kā lidlauku, bet tā turpmākā izmantošana būs atkarīga no finansējuma. Graube atklāj, ka viņš šobrīd vada darba grupu, kurā tiek noteiktas un izvērtētas Lielvārdes aviācijas bāzes nākotnes spējas. Pabeidzot šobrīd iesāktos darbus, lidlauks būs spējīgs uzņemt visa veida lidmašīnas, tai skaitā arī civilās.

Uz jautājumu, vai patlaban ir atvērta diskusija par pastāvīgas NATO bāzes atrašanos Lielvārdē Graube atbildējis:

«Jā, protams!» Bet viņš uzsvēris, katas ir NATO lēmums, jo par NATO bāžu izvietojumu NATO lemj pēc militārās iekšējās drošības nepieciešamības, jo bāzes nav pašmērķis. Uzdevums un mērķis ir izvietot bāzes tur, kur NATO to uzskata par vajadzīgu NATO teritorijas un NATO valstu aizsardzībai. Uz De facto jautājumu, kad varētu būt zināms NATO lēmums, Graubeatbildējis, ka šādi lēmumi lēmumi jebkurā gadījumā ir slēgti un to ir grūti komentēt, bet vispirms 2013.gadā jāpabeidz pats lidlauks.

Lielvārdes lidlauka izveidē NATO šobrīd plānojis ieguldīt 36 miljonus eiro. Projektā iekļauti arī vairāki miljoni latu Latvijas līdzfinansējuma. Šobrīd ir zināms, ka Lielvārdē noteikti atradīsies Latvijas bruņoto spēku Gaisa spēku bāze.

Graube intervijā De facto norādījis, ka viņš kā NBS komandieris liks akcentu uz Sauszemes spēku nostiprināšanu un misiju nodrošināšanu Afganistānā.

-->