Piektdienas intervija ar izglītības uzņēmuma Lielvārds vadītāju Aivaru Gribustu

2017. gada 03. februāris plkst. 11:53
Sadaļa: Atpūta
Dalies ar šo rakstu

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild izglītības uzņēmuma Lielvārds vadītājs Aivars Gribusts. No dibināšanas 1992. gadā uzņēmums Lielvārds darbojas Latvijas izglītības nozarē, piedāvājot mācību satura, uzskates līdzekļu, kā arī interaktīvo izglītības risinājumu klāstu atbilstoši valsts izglītības standartiem.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Uzņēmumu Lielvārds nodibināju pirms 25 gadiem, un šie gadi ir aizskrējuši neiedomājami ātri. Izglītības nozarē mums izdevies nemitīgi rast arvien jaunus izaicinājumus un iespējas inovācijām. Tādā veidā izjūtam, ka esam dinamiskākajā uzņēmumā, kādu vien var iedomāties. Un labā ziņa -  arī šobrīd zinām, ko vēlamies paveikt nākamajos piecos gados. Turpināsim veidot mūsdienīgu mācību saturu un attīstīsim mobilās mācīšanās platformu soma.lv, kas ļaus skolēniem vēl mērķtiecīgāk «būvēt» savas zināšanas jebkurā laikā un vietā, pastiprināsim savas aktivitātes skolotāju profesionālajā pilnveidē un veidosim jaunu mācību priekšmetu «Dizains un tehnoloģijas» 10 līdz 12 gadus veciem bērniem. Šim mācību priekšmetam jākļūst par stabilu pamatu jauno Latvijas inženieru kalvei. Turklāt vēlamies īstenot ieceri, lai saistībā ar nākamajiem inženieriem mēs neapstātos tikai pie vīriešu dzimtes, bet spētu šajā aizraujošajā nozarē iesaistīt arvien vairāk topošās inženieres.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Iepriecina jaunāko paaudžu degsme un gatavība aktīvai rīcībai, lai sekmētu Latvijas izaugsmi. Diemžēl sarūgtina, ka tik mazā valstī esam ieslīguši vispārināšanā, neapzinoties, ka visi jautājumi ir atrisināmi ļoti personiski un ātri. Piemēram, tā vietā, lai ikvienā pašvaldībā katram jaundzimušajam mēs kopā ar ģimeni izveidotu individuālu izglītības ceļu – mācības sāksi šajā pirmsskolā, turpināsi šajā sākumskolā, tad šajā pamatskolā, ģimnāzijā vai profesionālās izglītības kompetences centrā utt., visbiežāk sastopamies ar milzīgu, bezpersonisku stratēģiju veidošanu. Izniekojam resursus, cīnāmies par vakardienas saglabāšanu, baidāmies no pārmaiņām, nevis vadām tās.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Viennozīmīgi iepriecina, cik efektīvi esam, jo ar nelielu, profesionālu komandu spējam īstenot dažādu mērogu projektus. Apbēdina tas, ka mūsu klientu rīcībā joprojām nav pietiekami daudz resursu, lai viņi varētu sava mācību procesa kvalitātes un efektivitātes paaugstināšanā izmantot 21.gadsimta risinājumus.

- Kas Jums ir šā brīža lielākā aktualitāte?

Vēlos savu enerģiju vēl vairāk veltīt, lai panāktu lielāku sabiedrības atbalstu pārmaiņu nepieciešamībai izglītībā, iesaistoties ne tikai skolās strādājošajiem, bet arī vecākiem un vecvecākiem, industrijas pārstāvjiem, valsts un pašvaldību politiķiem.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos? Kāpēc – jā vai nē?

Esmu gandarīts, cik veiksmīgi mūsu komunikāciju komanda ir izpratusi un īsteno satura mārketinga principus, izvēlas sociālo tīklu kanālus un interneta platformas. Esam labi pamanāmi gan Facebook, gan Twitter vidē, vietnēs lielvards.lv un soma.lv. Bet būtiskākais, ka izprotam ne tikai to, ko vajag darīt, bet arī, ko nekad nevajag darīt.

-  Atklājiet savu labāko un sliktāko īpašību?

Man šķiet, ka mana labākā īpašība ir spēja uzticēties, nosvērtība un mierīgums. Apzinos, ka bieži nespēju pateikt «nē». Tas vēl jāmācās!

- Ko Jūs noteikti tuvāko piecu gadu laikā gribētu sasniegt/izdarīt?

Šis ir laiks, kurā jāpabeidz jaunās paaudzes iesaistīšanā uzņēmuma attīstībā un ikdienas procesu vadībā. Pēctecība ir ļoti svarīga gan Lielvārda, gan visas Latvijas attīstībā. Esmu lepns, ka šobrīd Lielvārdā kopā ar citiem kolēģiem darbojas mūsu ģimenes divas paaudzes. Un esmu gandarīts, ka nākamās paaudzes gan manā, gan brāļa Andra ģimenē savas karjeras īsteno izglītības nozarē.

-  Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Galvenais, ko sagaidu no saviem kolēģiem, ir spēja uzņemties iniciatīvu un atbildību, izvirzīt sev mērķus un īstenot tos. Jebkurā no atbildības līmeņiem.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Varu teikt, ka man ir ļoti neinteresanta karjera un īss CV. 1984. gadā sāku strādāt Lielvārdes vidusskolā par direktora vietnieku ārpusklases darbā un fizikas skolotāju. 1986. gadā izveidoju pirmo informātikas kabinetu Latvijā. 1988. gadā kļuvu par jauno Latvijas fizikas mācību grāmatu līdzautoru sadarbībā ar LU profesoru Edvīnu Šilteru. Vadīju kursus citiem informātikas skolotājiem. 1992. gadā nodibināju uzņēmumu Lielvārds un līdz šim brīdim esmu tā vadītājs.

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

90.-to gadu sākumā, dibinot uzņēmumu teiksmām bagātajā Lielvārdē, arī radās ideja par nosaukumu Lielvārds. Ceru, ka ar 25 gados paveikto esam apliecinājuši būt cienīgiem šim nosaukumam. Sākotnējais logo, ko veidoja Lielvārdes māksliniece Anita Bērziņa, sevī ietvēra burtus «L» un «v» kā atvērtu grāmatu. 2014. gadā, apzinoties, ka mūsu darbība sen pārsniedz tikai grāmatas formu, kopā ar dēlu Jāni izveidojām jaunu grafisko identitāti, kas simbolizē daudzšķautņainu laikrādi «L» burta formā un devīzi «līdzi laikam izglītībā».

- Vai ir kas tāds, ko Jūs nepiedodat darbā vai dzīvē kopumā?

Ir kāds teiciens, ko esmu pārņēmis no dēla Andra – ļaunu prātu neturam, bet uzvārdus pierakstām!

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Esam dibinātāji divām izglītības iestādēm. Lielvārds Kompetences centrs ir tālākizglītības iestāde, kurā īstenojam skolotāju profesionālās pilnveides mācību programmas digitālajā pratībā, mūsdienīgā pedagoģijā un mācību metodikā. Savukārt, lai veicinātu bērnu un jauniešu dabisko zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām, Lielvārdē izveidojām interešu izglītības centru Lielvārdi.

- Vai Jums ir kāda īpaša metode, kas palīdz saņemties sarežģītās situācijās? Kāda tā ir?

Sarežģītās situācija ir svarīgi koncentrēties uz to, ko vēl vari mainīt uz labu, un nemēģināt kavēties pārdomās «kā būtu, ja būtu».

- Kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Esmu patīkami pārsteigts par Latvijas jauniešiem – talantiem inovācijās, mākslā, dizainā. Tas patiesi iedvesmo.

- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Tās būtu jaukā vasaras dienā, mūsu mājas dārzā zem ozola, un tajās būtu klāt visa plašā Gribustu saime vismaz trijās paaudzēs.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Šobrīd apzinos, ka gan profesionāli, gan personīgi mani visvairāk uzrunā globālie izglītības pārmaiņu līderi – John Hattie, Michael Fullan, Andreas Schleicher, Charles Fadel un viņu domubiedri. Spēja drīzāk konservatīvajā izglītības nozarē meklēt un atrast nepieciešamo pārmaiņu patiesos iemeslus un risinājumus ir būtisks izaicinājums pasaulei, kura varētu būt daudz labākā, nekā tā ir pašlaik.

- Kas Jūs iedvesmo un motivē?

Joprojām - jaunieši. Esmu patiesi gandarīts par saviem dēliem, viņu kolēģiem un draugiem, plašo paziņu loku. Kopā tas veido neiedomājamu pozitīvas enerģijas lādiņu, ko gūstu, ik reiz komunicējot ar jauniešiem šaurākā vai plašākā kompānijā, arī kopā īstenojot tikai jaunības maksimālismam raksturīgus projektus.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Ceļošanai. Tai pat nav jābūt uz tālām zemēm, bet lai būtu dabas ainavas, parki, jūra un kaut kas garšas kārpiņām.

- Kam Jūs savā darba ikdienā pievēršat vislielāko uzmanību? Vai Jums ir savi īpašie rituāli darba dienu uzsākot, tās laikā vai to noslēdzot?

Ar rituāliem neesmu aizrāvies, jo vienmēr cenšos sevi neierobežot ar tradīcijām, kuras kādā brīdī var kļūt par traucēkli dinamiskām pārmaiņām. Īsti nezinu, vai tas ir labi uzņēmumam, bet ikdienā vairāk uzmanu to, ko daru es pats, nevis tam, ko nedara citi.

- Izstāstiet savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Laikam jau tie amizantākie brīži ir bijuši un joprojām ir, kad apzinies, cik saaudzis esi ar uzņēmumu. Jā, uzrunājot mani, saka «Lielvārda kungs», tad sajūta ir kā dižajam Andreja Pumpura eposa tēlam. Ir arī sadarbības partneri ar īpaši labu humora izjūtu, kas, ieraugot mani saka: «Pats Lāčplēsis atnācis!». Un neaizmirst atsūtīt arī apsveikumu Lāčplēša dienā.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Lai ikvienam izdodas apzināties savu pozitīvo ietekmi, un, darot kopā, sapņi kļūst par īstenību!

- Lūdzu, iesakiet kādu kultūras pasākumu, kuru būtu vērts apmeklēt.

Iesaku apmeklēt Latvijas Nacionālās bibliotēkas pastāvīgo ekspozīciju Grāmata Latvijā. Patiesi iedvesmoja mūsdienīgi dizaina risinājumi tik vēsturiskai tēmai.

 

Informācija par rubriku: Jautājumi visiem šīs rubrikas dalībniekiem ir vienādi. Atbildes dalībnieki sniedz rakstiski.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām