Finanses

Eksperts: Diez vai nākamais gads akciju tirgos būs tikpat veiksmīgs kā šis

Žanete Hāka, 23.12.2013

Foto: AFP

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Aizvadītais gads pasaules akciju tirgos ir bijis ļoti veiksmīgs, un to parāda arī MSCI World akciju indekss, kurš šogad ir pieaudzis par nedaudz vairāk nekā 20%, norāda Swedbank brokeris Juris Jankovskis.

Tāpat arī daudzi akciju tirgus indeksi šajā gadā ne tikai pārsniedza pirmskrīzes līmeni, bet arī sasniedza visu laiku augstākos līmeņus.

Tam par iemeslu ir ne tikai centrālo banku stimulējošā monetārā politika, bet arī valstu makroekonomikas dati, kuri turpināja uzlaboties, gan arī paši uzņēmumi turpināja uzrādīt salīdzinoši labus finanšu rezultātus, uzsver eksperts.

Liela nozīme bija investoru noskaņojumam, kurš saglabājas pozitīvs un bija vērojama liela līdzekļu ieplūde akcijās un akciju fondos, tai skaitā arī no obligācijām un to fondiem. Ja skatās uz atsevišķiem reģioniem, tad ļoti labi ir veicies attīstīto valstu akciju tirgiem – tā, piemēram, ASV akciju tirgus indekss S&P 500 ir pieaudzis par 25%, savukārt uzmanības vērts ir Japānas akciju tirgus sniegums, kuru raksturojošais indekss Nikkei 225 šogad spējis pieaugt par aptuveni 50%, pateicoties gan agresīvajai Japānas centrālās bankas monetārajai politikai, gan jaunās Japānas valdības vadītāja centieniem sapurināt valsts ekonomiku un izrauties no gadiem ilgušās stagnācijas.

Lai arī Eiropas akciju indeksi uzrādīja mazāku kāpumu kā ASV, lielākoties pieaugot par 10-20%, tomēr noskaņojums attiecībā uz Eiropu šobrīd ir daudz pozitīvāks nekā tas bija pirms kāda laika. Tā kā izejvielu cenas pārsvarā šogad uzrādīja negatīvu tendenci, tad vājāku sniegumu parādīja to valstu akciju tirgi, kur izejvielu ieguves un pārstrādes sektors sastāda nozīmīgu īpatsvaru no visiem biržā tirgotiem uzņēmumiem, piemēram Austrālijas, Kanādas akciju tirgus.

Līdzīga situācija ir ar Krieviju, kuras izejvielu cenu kritums atstāja negatīvu ietekmi uz akciju tirgus dinamiku, kā rezultātā Krievija RTS indekss ir samazinājies par aptuveni 8% šogad un kā papildus negatīvu faktoru var minēt pašas Krievijas ekonomikas nepārliecinošo sniegumu šogad.

Arī citas tā saucamās BRIC valstis (Brazīlija, Indija, Ķīna) sagādāja vilšanos, to ekonomikām vairs nerādot to straujo izaugsmes dinamiku, ar kādu tās priecēja investorus vēl dažus gadus atpakaļ.

Runājot par nākamo gadu, investoriem un analītiķiem pārsvarā ir samērā optimistisks viedoklis, tomēr diez vai nākamais gads būs tikpat veiksmīgs kā šis gads, uzskata eksperts. Jāņem vērā, ka buļļu tirgus ilgst jau gandrīz 5 gadus un liela daļa akciju nebūt nav vairs lētas un to novērtējuma līmeņi jau ir virs vēsturiski vidējiem līmeņiem, tomēr arī nevar vēl teikt, ka akciju novērtējumi būtu jau krietni pārspīlēti, norāda J. Jankovskis. Tā kā iespējas akciju tirgus pieaugumam vēl ir, tomēr investoriem būtu jābūt uzmanīgiem un gataviem uz dažādiem pavērsieniem. Tā kā Eiropa turpina atgūties, tad arvien vairāk investoru pievērš uzmanību tieši šim reģionam un līdzekļus pārvirza no ASV uz Eiropu, prognozējot, ka investīcijas Eiropā varētu uzrādīt labāku sniegumu, saka eksperts.