Eksperts: Nekustamo īpašumu tirgu pozitīvi ietekmē vairāki faktori 

Latvijā ir vairāki faktori, kas pozitīvi ietekmē nekustamo īpašumu tirgu, - drošība, nodokļu vide, augoša ekonomika, algu pieaugums, kredītu pieejamības uzlabošanās un citi, uzskata Domuss direktors Ralfs Jansons.

LETA, 31.10.2016

Foto: Vitālijs Stīpnieks

Kā visbūtiskāko faktoru Jansons minēja drošību ģeopolitiskā kontekstā - Latvija ir Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts, ļoti būtiski ir tas, ka NATO pastiprina savu klātbūtni reģionā.

«Šeit arī vērts pieminēt Latvijas juridisko un nodokļu vidi, kas Latvijā ir pozitīva gan nekustamo īpašumu nozarei, gan kopumā. Katru gadu esam starp Top 15 valstīm Doing Business indeksā, arī ārzemju investīcijas Latvijā ieplūst - lai gan šogad statistika rāda samazinājumu, tomēr tas ir saistīts tikai ar Swedbank pamatkapitāla samazināšanu,» sacīja Jansons.

Otrs Jansona minētais pozitīvais faktors ir ekonomika, kas ir augoša, lai gan ne tik strauji augoša, lai pietiekami ātrā tempā sasniegtu augstākos mērķus. Pirms krīzes Latvijā bija ļoti strauja izaugsme, ko galvenokārt stimulēja Skandināvijas bankas, bet krīzes laikā ekonomika saruka aptuveni par 25%, kas bija straujākais samazinājums pasaulē. Pēc tam tika veiksmīgi īstenotas strukturālās reformas, un izaugsme ir atgriezusies, valdība saprātīgi aizņemas starptautiskajos finanšu tirgos, norādīja uzņēmējs.

«Treškārt jāmin demogrāfija. Diemžēl negatīvā demogrāfijas situācija reģionā kopumā nekustamajam īpašumam rada riskus. Ne tikai Latvijā, bet arī citur Austrumeiropā būtiska ir ne tikai dzimstības un mirstības negatīvā bilance, bet arī iedzīvotāju izbraukšana uz citām valstīm. Par laimi, Rīgā un Pierīgas reģionā šī problēma ir mazāka, jo statistika rāda, ka iedzīvotāju skaita samazināšanās ir apstājusies,» skaidroja Jansons.

Ceturtkārt, kā pretstatu negatīvajai demogrāfijai Jansons nosauca straujo algu pieaugumu, kas gan rada problēmas gan iekšējai, gan ārējai konkurētspējai, jo algu pieaugumam tomēr ir jābūt saistītam ar produktivitāti, bet statistiski tas ne vienmēr notiek. Tomēr algu pieaugums samazina cilvēku vēlmi braukt strādāt uz citām valstīm, un tas ir pozitīvi, uzsvēra Jansons.

«Piektkārt - banku hipotekāro aizdevumu pieejamības uzlabošanās. Kopā ar augošajām algām tas nozīmē lielāku pieprasījumu pēc mājokļiem jaunajos projektos. To mēs jūtam tieši - katru mēnesi aug pieprasījums pēc dzīvokļiem Domuss jaunajā dzīvokļu projektā Felicity Apartments, kā arī mūsu Nordic Villages ciematos Pierīgā, kur, piemēram, pērn gada laikā pārdevām četras mājas un piecus zemesgabalus, bet šogad deviņos mēnešos pārdotas jau vairāk nekā 20 mājas un gandrīz 10 zemesgabali,» skaidroja Jansons.

«Diemžēl kopējais izsniegto aizdevumu apjoms kopš krīzes vēl turpina sarukt, taču izskatās, ka šogad vai nākamgad šī līkne varētu iztaisnoties. To noteikti veicinās arī Latvijas mājsaimniecību ienākumu pieaugums, kas nu jau ir augstāks nekā pirms krīzes 2008.-2009.gadā. Tas nozīmē, ka izjutīsim reālu, augošu pieprasījumu pēc jauniem mājokļiem un visdrīzāk sekos arī mērens cenu pieaugums visos dzīvojamo platību sektoros,» sacīja Jansons.

Kā pēdējo, sesto no faktoriem, kas ietekmē nekustamo īpašumu tirgu, Jansons nosauca nerezidentus. «Bez šaubām, nerezidentu skaits pēdējos divos gados ir ļoti būtiski krities, kas negatīvi ietekmēja gan esošo projektu pārdošanu, gan būvniecības stadijā esošos projektus. Tas nozīmēs daudzu darbavietu zaudēšanu, bet tāda ir dzīve. Pozitīvais ir tas, ka nerezidentu daļu pamazām nomaina Latvijas rezidenti, jo aug iedzīvotāju pirktspēja un kredītu pieejamība. Arī no nerezidentu puses ir saglabājies neliels, bet stabils pieprasījums. Arī Domuss attīstītajos projektos aptuveni 20% pircēju ir no Krievijas un Ukrainas,» sacīja Jansons.

Domuss ir ASV investīciju fondu grupas NCH uzņēmums, kas Latvijas nekustamo īpašumu tirgū darbojas kopš 1995.gada. Domuss attīstīto projektu vidū ir gan dzīvojamās un biroju ēkas, gan ekskluzīvs daudzdzīvokļu komplekss Ģipša fabrika (Ķīpsalā), privātmāju ciemati Pierīgā, tirdzniecības objekti (tostarp modes un iepirkšanās centrs Riga Plaza), noliktavu un loģistikas centri, kā arī augsto tehnoloģiju rūpnīca GroGlass.

NCH attīsta nekustamo īpašumu projektus arī Krievijā, Ukrainā, Bulgārijā, Moldovā, Rumānijā un Albānijā.

Tevi varētu interesēt

Mežaparkā SIA Domuss īsteno vienu no līdz šim vērienīgākajiem projektiem galvaspilsētā...

Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) sliekšņa paaugstināšanas un maksātnespējas...

Nekustamo īpašumu attīstītājs SIA Domuss ir uzsācis pārdot premium klases dzīvokļus projektā...

Lursoft veiktais pētījums rāda, ka mūsu valstī ir daudz cilvēku, kuri darbojas...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Pretstatā ierastajai notikumu gaitai, kad vasarā nekustamā īpašuma darījumu aktivitāte...

Nekustamo īpašumu attīstītājs HANNER uzņēmumu grupa sācis jauna biroju centra celtniecību...

Grausta stāvoklī esošais nekustamais īpašums Rīgā, Iļģuciemā, Lidoņu ielā 27...

Lai atrisinātu senas un ieilgušas zemes nomas problēmas, Rīgas pašvaldībai jāšķiras...

Savulaik slavenais restorāns Sēnīte iekļauts aizsargājamo valsts kultūras pieminekļu sarakstā,...

Leģendārā Mūsas trase, kas atrodas Bauskas novada Gailīšu pagastā, labu laiku bija...

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA, apvienojot savu biedru – nekustamo...

Pirmdien, 10. oktobrī, atklās jauno pašvaldības dzīvojamo māju Ieriķu ielā 28, informēja...

Piespiedu atsavināšanas gadījumos īpašnieki nav apmierināti ar Rīgas piedāvājumā...

Nekustamo īpašuma pārvaldītājs Ober Haus Real Estate par 2,364 miljoniem eiro plāno...