Eksperts: Nelielais izsniegto kredītu kāpums pēc aizdevumiem izsalkušajai tautsaimniecībai vērtējams kā kārtējais gardais kumoss 

Septembra norises banku un kredītu saņēmēju attiecībās apstiprināja senā latviešu sakāmvārda Izsalkušam viss gardi vārīts patiesību, norāda Latvijas Bankas ekonomists Vilnis Purviņš.

Žanete Hāka, 2016. gada 28. oktobris plkst. 16:30

Pat nelielais izsniegto kredītu kāpums pēc aizdevumiem izsalkušajai tautsaimniecībai vērtējams kā kārtējais gardais kumoss, kas stiprinās Latvijas ekonomikas veselību. Septembrī pieauga gan kopējais iekšzemes kredītportfelis un no jauna izsniegto kredītu apjoms, gan arī nefinanšu sabiedrību kreditēšana.Nedaudz augot uzņēmumu banku kontos esošajiem līdzekļiem, palielinājās arī banku piesaistīto noguldījumu atlikums.

Banku iekšzemes kredītu atlikums septembrī palielinājās par 0,2%, nefinanšu uzņēmumiem izsniegtajiem aizdevumiem palielinoties par 0.1%, kredītiem finanšu iestādēm – par 2,2% un patēriņa kredītiem mājsaimniecībām - par 0.3%. Jau ceturto mēnesi vienā tempā (par 0,2%) saruka mājokļa kredītu atlikums. Kopējo iekšzemes kredītu gada pieauguma temps septembrī sasniedza 2%, tostarp nefinanšu sabiedrībām izsniegto – 0.1%, savukārt mājsaimniecībām izsniegto kredītu gada krituma temps samazinājās līdz 2.7%. Pievēršoties no jauna izsniegtajiem kredītiem (neskaitot pārskatītos kredītus), to apjoms septembrī par 12.3% pārsniedza augusta un par 34,7% - pērnā gada septembra rādītāju.

Banku piesaistītie iekšzemes noguldījumi septembrī palielinājās par 0,1%, to gada kāpuma tempam veidojot 9,7%. Uzņēmumu noguldījumi palielinājās par 0.3% (gada pieauguma temps 13%), bet mājsaimniecību noguldījumi praktiski nemainījās (gada pieauguma temps 7.0%).

Latvijas devums eirozonas kopējā naudas rādītājā M3 septembrī nedaudz pieauga. Eirozonas rezidentu noguldījumi uz nakti Latvijas kredītiestādēs saruka par 0.1%, toties noguldījumi ar brīdinājuma termiņu par izņemšanu palielinājās par 1.2% un noguldījumi ar noteikto termiņu līdz diviem gadiem – par 0.5%. Kopumā Latvijas devums eiro zonas M3 auga par 0.1% un par 9.0% pārsniedza iepriekšējā gada atbilstošā perioda līmeni. 

Kreditēšanas pieauguma atjaunošanās un mērena noguldījumu kāpuma saglabāšanās veicinās turpmāku ekonomikas stabilitāti un tālākai tautsaimniecības attīstībai nepieciešamās investīcijas. Arī 2016. gada septembrī veiktais banku kreditēšanas apsekojums liecina, ka situācija kredītu tirgū ir iedrošinoša – 3. ceturksnī un prognozējami 4. ceturksnī kredītu standarti ir nemainīgi, savukārt kredītu pieprasījums gan no uzņēmumu, gan no mājsaimniecību puses 3. ceturksnī audzis, un gaidāms neliels tā kāpums arī 4. ceturksnī. Vispārējais tirgus dalībnieku noskaņojums saglabājas pozitīvs, turpināsies arī Eirosistēmas atbalstošās monetārās politikas ietekme ar zemo procentu likmju līmeni, tādēļ ir pamats gaidīt tālāku kreditēšanas rādītāju atveseļošanos. Tostarp kredītportfeļa gada pieaugums nefinanšu uzņēmumiem jau atjaunojies, un ir pamats nākamajā gadā gaidīt arī kāpumu mājsaimniecību kreditēšanas jomā. Uzņēmumu kredītportfeļa kāpumu lielā mērā veicinās Eiropas Savienības fondu aktīva izmantošana, bet mājsaimniecību kreditēšanas atjaunošanos - valdībai turpinātā mājokļa kreditēšanas atbalsta programma, augoša nekustamā īpašuma tirgus aktivitāte un patēriņa kreditēšanas kāpums. 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2016. gada 28. oktobris plkst. 13:14

DNB grupa Latvijā 2016. gada pirmos deviņus mēnešus ir noslēgusi ar 28,9...

2016. gada 28. oktobris plkst. 13:00

Globālā finanšu krīze parādīja, ka mikroprudenciālā uzraudzība, kas pārsvarā fokusējās...

2016. gada 28. oktobris plkst. 12:03

Rīgā notiekošajā Baltijas M&A un privātā kapitāla forumā 2016, apbalvojumus un atzinību...

2016. gada 28. oktobris plkst. 10:58

2016.gada deviņos mēnešos Danske Bank Latvijā no sava pamata biznesa guva peļņu...

2016. gada 28. oktobris plkst. 10:41

Banku sektors kopumā 2016. gada pirmajos deviņos mēnešos darbojās ar peļņu 374...

2016. gada 28. oktobris plkst. 10:34

Laika posmā no 2010.gada līdz 2015.gadā pasaulē investīciju apmērs fintech kompānijās ievērojami...

2016. gada 28. oktobris plkst. 9:56

Bankām patlaban uzbrūk mazas un lielas tehnoloģiju kompānijas, taču kredītiestādēm trūkst tādas...

2016. gada 28. oktobris plkst. 7:48

Minimālā valsts sociālās apdrošināšanas maksājuma ieviešana būtiski maina...

2016. gada 27. oktobris plkst. 17:26

Saeima šodien apstiprināja Guntu Razāni Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK)...

2016. gada 27. oktobris plkst. 16:51

Vairāk nekā puse iedzīvotāju ir neapmierināti ar budžeta izlietojumu 2016. gadā, liecina...