Elektroenerģijas tirgotājiem bažas par neoficiālu informācijas apmaiņu starp EM un Latvenergo par nodokļu politikas izmaiņām 

Vairāki Latvijas elektroenerģijas tirgotāji vērsušies pie Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS), paužot bažas par neoficiālu informācijas apmaiņu starp Latvenergo un Ekonomikas ministriju (EM) saistībā ar nodokļu politikas izmaiņām, liecina elektroenerģijas tirgotāju vēstule premjeram.

LETA, 2016. gada 12. septembris plkst. 19:27

Tirgotāju bažas saistītas ar plānotajiem grozījumiem Elektroenerģijas nodokļa likumā, atceļot nodokļa atbrīvojumus elektroenerģijai, kas iegūta no atjaunojamajiem energoresursiem - hidroelektrostacijās vai efektivitātes kritērijiem atbilstošās koģenerācijas stacijās. Pašlaik šādai elektroenerģijai nodokļa likme ir 0,00 eiro par megavatstundu, savukārt pēc plānoto likuma grozījumu stāšanās spēkā 2017.gada janvārī tirgotājiem būs jāmaksā elektroenerģijas nodoklis pilnā apmērā - 1,01 eiro par megavatstundu neatkarīgi no elektroenerģijas izcelsmes.

Tirgotāji vērš uzmanību, ka šādi grozījumi būtiski ietekmēs Latvijas biznesa un investīciju vidi, kā arī palielinās nodokļu slogu patērētājiem. Par piemēru tirgotāji min faktu, ka Latvijā patērētāji, slēdzot saistības ar tirgotājiem, izvēlas vidēja vai ilgtermiņa līgumattiecības, kas sniedz garantiju, ka pakalpojuma cenā tiek iekļauti visi nodokļi un nodevas. Stājoties spēkā jaunajam regulējumam, gan tirgotājiem, gan patērētājiem radīsies neparedzēti papildu izdevumi tāpēc, ka iepriekš noteiktās cenas vairs neatbildīs patiesajām izmaksām.

Vienlaikus tirgotāji norāda, ka, pēc tirgū pieejamās informācijas, Latvenergo, kas ir tirgū lielākais spēlētājs un atrodas EM pārraudzībā, 2015.gada pavasarī ir mainījis esošos tirdzniecības līguma nosacījumus, iekļaujot punktu «Ja Elektroenerģijas tirdzniecības periodā ar tiesību aktiem tiek grozīts elektroenerģijas cenā ietvertā elektroenerģijas nodokļa apmērs, tā maksāšanas, administrēšanas vai atbrīvojumu un atvieglojumu piemērošanas kārtība, tad elektroenerģijas nodokļa apmērs var tikt attiecīgi grozīts vai izslēgts no elektroenerģijas cenas».

«Šis fakts rada bažas, ka Latvenergo kā uzņēmumam, kura īpašumdaļas pieder Latvijas valstij, bijusi pieejama neoficiāla informācija par iespējamām likumdošanas izmaiņām. Tā kā ir signāli par informācijas apmaiņu starp EM un Latvenergo par iespējamām nodokļu politikas izmaiņām, tad, ja tiks radīta vide, kurā visiem tirgotājiem, izņemot dominējošā stāvoklī esošo Latvenergo, ir radīti apgrūtinoši apstākļi darbības turpināšanai, būsim spiesti vērsties Konkurences padomē, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā un, ja nepieciešams, tiesā, lai izvērtētu radušos situāciju,» klāstīts vēstulē.

Pēc tirgotāju domām, iecerētās izmaiņas likumdošanas aktos ir rūpīgi jāpārskata, izvērtējot to ietekmi uz tautsaimniecību un elektroenerģijas tirgu ilgtermiņā. Savukārt, ja nodokļa atvieglojumu atcelšana tiek virzīta pieņemšanai Saeimā, jānodrošina pārejas periods, kas ļautu tirgus dalībniekiem pielāgoties jaunajam nodokļu regulējumam, grozījumiem stājoties spēkā ne agrāk kā 2018.gadā.

Par attiecīgo jautājumu tostarp paredzēts spriest rītdien, 13.septembrī, skatot EM sagatavoto informatīvo ziņojumu Kompleksi pasākumi elektroenerģijas tirgus attīstībai. Valdības rīkojuma projekts paredz uzdot Finanšu ministrijai izstrādāt un finanšu ministrei Ministru kabinetā nākamā gada valsts budžeta pavadošo likumprojektu paketē likumprojektu, kas paredz atcelt elektroenerģijas nodokļa atbrīvojumus elektroenerģijai, kas iegūta no atjaunojamajiem energoresursiem - hidroelektrostacijās vai efektivitātes kritērijiem atbilstošās koģenerācijas stacijās.

Vēstuli premjeram parakstījuši elektroenerģijas tirgotāji SIA 220 Enerģija, SIA AJ Power, SIA Baltic Energy Services, SIA Enefit, SIA Geton Energy un SIA Inter Rao Latvia.

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

No šīs sadaļas
2016. gada 12. septembris plkst. 13:28

Paredzēta uzpildes staciju infrastruktūras izveidi un transportlīdzekļu iegādi veicinoši...

2016. gada 05. septembris plkst. 15:33

Pagājušajā nedēļā vidējā elektroenerģijas cena Latvijā bija 33 eiro/MWh un Lietuvā 33,06...

2016. gada 02. septembris plkst. 15:32

2015. gadā kopējais atjaunīgo energoresursu (AER) patēriņš Latvijā bija 66,1 petadžouli...

2016. gada 02. septembris plkst. 11:53

AS Latvijas Gāze akcionāri šodien ārkārtas sapulcē atbalstīja uzņēmuma reorganizāciju,...

2016. gada 31. augusts plkst. 16:49

2016. gada pirmajā pusgadā Latvenergo koncerna ieņēmumi ir 476,0 milj. eiro, kas ir ...

2016. gada 30. augusts plkst. 10:11

Ekonomikas ministrijas pasūtītais un Prudentia Energy Markets veiktais pētījums tapis rekordīsā...

2016. gada 29. augusts plkst. 15:45

Pagājušajā nedēļā vidējā elektroenerģijas cena Latvijā un Lietuvā bija 32,94 eiro/MWh...

2016. gada 25. augusts plkst. 13:27

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) šodien lēma nepiešķirt...

2016. gada 24. augusts plkst. 15:50

AS Latvijas Gāze akcionāru sarakstā ir konstatētas 355 mirušas personas, kuru kopējā...

2016. gada 23. augusts plkst. 15:13

Šā gada 23. augustā Ministru kabinets lēma par Latvijas valsts līdzdalību jaundibināmā...