EM cenu monitorings: šomēnes 93% gadījumu cenas palikušas nemainīgas 

Salīdzinot oktobra pirmā un otrā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 93,53 % gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Cenu pieaugums ir novērojams 2,51 % gadījumu, savukārt 4,06% gadījumu cena ir samazinājusies.

Dienas Bizness, 2013. gada 22. oktobris plkst. 16:19

Tā liecina Ekonomikas ministrijas veiktā cenu monitoringa jaunākie dati. Kopš oktobra cenu monitoringa ietvaros tiek fiksētas preču pakalpojumu cenas gan latos, gan eiro.

Oktobra otrajā cenu novērojumā secināts, ka cenas eiro tika norādītas 98,84 % gadījumu. Pārtikas un saimniecības precēm lielveikalos cenas eiro norādītas praktiski visos gadījumos, konstatēti atsevišķi gadījumi, kad cena eiro nav norādīta sveramiem produktiem, kuru cena tiek fiksēta par 1 kg. Cenas eiro lielākoties netika norādītas trīs preču/pakalpojumu grupās - Coca-Cola bundžiņām dzērienu automātos, taksometru pakalpojumiem, kā arī apsaimniekošanas pakalpojumu atsevišķām pozīcijām, ko namu apsaimniekotāji skaidroja ar to, ka cena eiro tiek norādīta tikai kopējai rēķina summai.

EKonomikas ministrijas cenu monitorings rāda, ka pārtikas produktu cenas vairumā gadījumu ir palikušas nemainīgas, tikai atsevišķos gadījumos cenas pieaugušas cepumiem un svaigai cūkgaļas karbonādei, savukārt lētāki kļuvuši griķi, olas un kefīrs.

Arī pakalpojumu grupā cenas lielākoties palikušas nemainīgas - cenas pārsvarā nav mainījušās apģērbu tīrīšanai, apavu remontam, autoskolu pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, finansu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, kā arī atpūtas un izklaides pakalpojumiem – kino un muzeju biļetēm. Lētāki kļuvuši viesnīcu un taksometru pakalpojumi.

Salīdzinot oktobra pirmā un otrā cenu monitoringa rezultātus, cena degvielai vairumā gadījumu saglabājusies nemainīga, konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi 1 % ietvaros. Kas attiecas uz siltumenerģiju, tad, balstoties uz AS Latvijas gāze publicētajiem paziņojumiem par dabasgāzes tirdzniecības cenām, dabasgāzes cena pēdējos gada mēnešos nemainīsies, kas nozīmē, ka arī siltuma cena nemainīsies, salīdzinot ar gada sākumu, un būs par 10 % zemāka nekā iepriekšējā gadā.

Kā norāda Ekonomikas ministrija, pārtikas produktu cenas lielākoties ir palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm – sēklu, kviešu, rudzu un tostermaizei. Tomēr konstatēti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Cepumu cena septiņos gadījumos pieaugusi par 5 santīmiem jeb 12,82%. Savukārt astoņos gadījumos par 17 santīmiem (18,48%) lētāki kļuvuši griķi.

Svaigas gaļas produktu grupā cena nemainīga saglabājusies svaigai liellopa gaļai, broileru stilbiņiem, kā arī cūkgaļas šķiņķim, savukārt cenu pieaugums fiksēts svaigai cūkgaļas karbonādei – sešos gadījumos tā kļuvusi dārgāka par 10-16 santīmiem (2,44%-3,82%).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas nav mainījušas – cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām (pusžāvētām un vārītām), kā arī pelmeņiem un cīsiņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas lielākoties nav mainījušās – nemainīgas tās palikušas makrelei, krabju nūjiņām un siļķu rolmopšiem. Vienīgais cenas svārstības gadījums ir konstatēts svaigam lasim – tas vienā gadījumā kļuvis lētāks par 10 santīmiem jeb 1,96%.

Piena produktu grupā, cenas lielākoties palikušas nemainīgas – cena nav mainījusies pienam, biezpienam, kā arī Krievijas un Holandes sieriem. Lētāks septiņos gadījumos par 3 santīmiem (4,17%) kļuvis kefīrs.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam un margarīnam. Lētāka kļuvusi saulespuķu eļļa – astoņos gadījumos tās cena samazinājusies par 1 santīmu (0,56%). Sešos gadījumos par 10 santīmiem (7,41%) lētākas kļuvušas arī olas.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, oktobra otrā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības. Arī dārzeņu grupā cenu svārstības lielākoties nav novērotas, izņēmums ir kartupeļi, kuru cena piecos gadījumos pieaugusi par 2-6 santīmiem (8,70%-40%) un svaigi kāposti, kas piecos gadījumos kļuvuši lētāki par 2 santīmiem (7,41%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, ūdens, tēja un kafija. Lētāka par 1 (1,02%) santīmu astoņos gadījumos kļuvusi apelsīnu sula.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, vīnam, brendijam un viskijam, savukārt degvīns septiņos gadījumos kļuvis lētāks par 20 santīmiem (4,40%).

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam, Ekonomikas ministrija, atsaucoties uz monitoringa datiem, norāda, ka cenas nav mainījušās saimniecības precēm (trauku mazgājamais līdzeklis, cauruļu tīrāmais līdzeklis) un personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem. Cenas, lielākoties, nav mainījušās arī preses izdevumiem un medikamentiem.

Salīdzinot oktobra pirmā un otrā cenu monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga, konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi 1% ietvaros.

Pakalpojumu grupā cenas lielākoties palikušas nemainīgas, turklāt otrajā oktobra cenu monitoringā nav izplatīti gadījumi, kad cena varētu būt cēlusies eiro cenu noapaļošanas uz augšu rezultāta. Cenas lielākoties saglabājušās nemainīgas apģērbu tīrīšanai, apavu remontam, autoskolu pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, finansu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem kā arī atpūtas un izklaides pakalpojumiem – kino un muzeju biļetēm

Lētāki piecos gadījumos par 4-42,50 latiem (7,41%-33,60%) kļuvuši viesnīcu pakalpojumi, kas varētu būt skaidrojams ar aktīvās tūrisma sezonas beigšanos.

Cenas abos virzienos svārstījušās skaistumkopšanas pakalpojumiem. Šeit konstatēts cenu pieaugums, kas varētu tikt skaidrots ar eiro cenu noapaļošanu -  vīriešu matu griezuma cena pieaugusi no 3 latiem uz 3,16 latiem, kas eiro izteiksmē veido pieaugumu no 4,30 eiro uz 4,50 eiro. Abos virzienos cenas ir svārstījušās taksometru pakalpojumiem, tomēr biežāk konstatēts cenas samazinājums – piecos gadījumos taksometra pakalpojumi kļuvuši lētāki par 3-90 santīmiem (0,87%-25%).

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 03. septembris plkst. 16:42

Izmantojot Ekonomikas ministrijas (EM) cenu monitoringa rezultātus, iespējams salīdzināt preču...

2013. gada 14. augusts plkst. 14:14

Lielākajai daļai preču un pakalpojumu cena jūlijā, salīdzinot ar jūniju, palikusi nemainīga...

2013. gada 18. jūlijs plkst. 14:45

Lielākajai daļai Ekonomikas ministrijas (EM) apsekoto preču un pakalpojumu cena jūnijā, salīdzinot...

2013. gada 12. jūnijs plkst. 17:31

Maijā, salīdzinot ar aprīli, lielākajai daļai Ekonomikas ministrijas (EM) apsekoto preču un...

2013. gada 10. janvāris plkst. 7:45

Lai arī šomēnes gadu pirms eiro ieviešanas bija jāsāk veikt cenu monitoringu,...

Nepalaid garām

1992. gada 13. aprīlī toreizējā Preses nama 13. stāvā 13 darbinieku lokā...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

Oglekļa dioksīds un sašķidrināts slāpeklis, reiz lietots tikai rūpnieciski, tagad arvien biežāk...

Restorānu biznesā pamatlietas ir skaidras – garšīgs ēdiens, lieliska apkalpošana un labs...

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

No šīs sadaļas
2013. gada 22. oktobris plkst. 15:10

Divu Eiropas Savienības fondu aktivitāšu virssaistību ietaupījuma finansējums 0,87 milj....

2013. gada 22. oktobris plkst. 15:08

Eiropas Savienības (ES) galvaspilsētu apelācijas tiesu prezidenti un virsprokurori pirmo reizi tiksies...

2013. gada 22. oktobris plkst. 14:23

Bankas Citadele investora meklējumus konsultēs Francijas banka Société Générale, tas saistīts...

2013. gada 22. oktobris plkst. 14:22

Ministru kabinets (MK) otrdien akceptēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lūgumu...

2013. gada 22. oktobris plkst. 13:46

Pieminekļa «Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no fašistiskajiem iebrucējiem»...

2013. gada 22. oktobris plkst. 12:55

Valdība otrdien bez diskusijām akceptēja Iekšlietu ministrijas (IeM) izstrādātos grozījumus likumā...

2013. gada 22. oktobris plkst. 12:42

Valdība bez plašām diskusijām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores amatā...

2013. gada 22. oktobris plkst. 12:37

Valdība otrdien apstiprināja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatā pašreizējo...

2013. gada 22. oktobris plkst. 11:25

Portālā Manabalss.lv aptuveni divu nedēļu laikā savākti nepieciešami 10 000 paraksti pret...

2013. gada 22. oktobris plkst. 9:45

Labrīt! Latvija Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā šodien plānots turpināt izskatīt krimināllietu,...