Enerģētika

EM: Rīgas siltums sasteigti virza reorganizāciju, kas varētu veicināt būtisku tarifu kāpumu Rīgā

Zane Atlāce - Bistere, 04.07.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ekonomikas ministrijas (EM) ieskatā AS Rīgas siltums (RS) sasteigti virza uzņēmuma reorganizāciju, kuras rezultātā iespējams būtisks siltuma tarifa kāpums Rīgā, teikts EM paziņojumā.

Šādi secinājumi radušies, iepazīstoties ar RS valdes sniegto informāciju par SIA Rīgas bioenerģijas investīciju projektu (divu katlumāju Rīgā - Rencēnu ielā 16 un Vietalvas ielā 5) realizāciju un pirmā pusgada darbības rezultātiem pēc katlumājas Rīgā, Rencēnu ielā 16, nodošanas ekspluatācijā.

EM nominētais pārstāvis RS padomē Kaspars Lore arī iepriekš vairākkārt paudis bažas par RS investīciju projekta SIA Rīgas bioenerģija lietderīgumu un potenciālo konkurētspēju.

Šobrīd uzņēmuma valde sagatavojusi priekšlikumu reorganizācijas ceļā SIA Rīgas bioenerģija pievienot RS un līdz ar to pārņemot a/s Rīgas Bioenerģija uzņemtās kredītsaistības 24,5 miljonu eiro apmērā. Lai izpildītu kredītsaistības un atgūtu katlumājas izveidē vēl papildu ieguldītās investīcijas 9 miljonu eiro apmērā, paredzams, ka uzņēmums varētu palielināt siltumenerģijas cenu Rīgā. EM norāda, ka pēc šādas reorganizācijas izsekojamība investīciju atmaksai praktiski nebūs iespējama.

Lēmumprojekts parRS reorganizāciju, tam pievienojot neveiksmīgo investīciju projektu SIA Rīgas bioenerģija, iekļauts uzņēmuma padomes šā gada 5. jūlija sēdes dienaskārtībā. EM pārstāvis neatbalstīs šo priekšlikumu, bet diemžēl jāsecina, ka viņam nebūs izšķirošas ietekmes šajā balsojumā. Vienlaikus norādām, ka šādas reorganizācijas īstenošanai vēl būs nepieciešams RS akcionāru piekrišana, kuras laikā Ekonomikas ministrija kā valsts kapitāldaļu turētāja atkārtoti paudīs savu viedokli.

SIA Rīgas bioenerģija operatīvie darbības radītāji par šā gada pirmajiem mēnešiem liecina, ka uzņēmums strādā ar zaudējumiem un sagaidāms, ka tie varētu arī pieaugt. Tas apliecina, ka investīciju projekta biznesa plāns iepriekš bijis optimistiski novērtēts, neņemot vērā augstos biznesa riskus - pastāvošo konkurenci siltuma ražošanā Rīgas pilsētas teritorijā un mainīgās izejvielu cenas. Salīdzinot biznesa plānā paredzēto ar faktisko šā brīža situāciju rodas būtisks risks RS atgūt aptuveni 9 miljonus eiro sākotnēji ieguldītās investīcijas. Turklāt, sākotnēji plānotās otrās katlumājas, kas bija plānota Rīgā, Vietalvas ielā 5, būvniecība vēl vispār nav sākta.

Lai pārliecinātos par RS veikto investīciju SIA Rīgas bioenerģijas atbilstību uzņēmuma un sabiedrības interesēm, K. Lore lūdza RS padomes sēdē šā gada 8. jūnijā skatīt jautājumu par SIA Rīgas bioenerģijas investīciju projektu (divu katlumāju Rīgā - Rencēnu ielā 16 un Vietalvas ielā 5) realizāciju un pirmā pusgada darbības rezultātiem pēc katlu mājas Rīgā, Rencēnu ielā 16, nodošanas ekspluatācijā.

K. Lore jau pērnā gada nogalē vērsa RS akcionāru – EM, Rīgas domes, SIA Enerģijas Risinājums.RIX un VAS Latvenergo - uzmanību uz iespējamā SIA Rīgas BioEnerģija akciju iegādes darījuma neatbilstību RS interesēm, norādot, ka piedāvātā darījuma summa par aptuveni 25% ir lielāka nekā summa, par kuru SIA Enerģijas Risinājums.RIX 2017. gada jūnijā pārdeva SIA Rīgas BioEnerģija 50% kapitāla daļas.

Neskatoties uz to, RS padome 2017. gada 15. decembrī un iepriekš arī valde (7. decembrī) lēma izmantot RS pirmpirkuma tiesības SIA Rīgas BioEnerģija 50% kapitāla daļu (38990 pamatkapitāla daļu) iegādē, tādējādi kļūstot par 100% SIA Rīgas BioEnerģija pamatkapitāla daļu turētāju.

RS padomes sēdē 2017. gada 7. jūnijā, kad pirmo reizi tika izskatīta iespēja izmantot pirmpirkuma tiesības uz SIA Rīgas BioEnerģija 50% kapitāla daļām, RS valdes lēmums bija neizmantot pirmpirkuma tiesības, jo nepieciešams samazināt biznesa riskus. Minētais pamatojums lēmumā tika norādīts, neskatoties uz salīdzinoši labiem ekonomiskajiem novērtējumiem par SIA Rīgas BioEnerģija realizētajiem projektiem. 2014. gada 16. decembrī RS kopā ar SIA Enerģijas Risinājums.RIX dibināja SIA Rīgas BioEnerģija ar mērķi realizēt divu biokurināmo katlumāju būvniecību Rīgā (Rencēnu ielā 16 un Vietalvas ielā 5) un saražotās siltumenerģijas realizāciju Rīgas pilsētas centralizētajā siltumapgādē, t.i. pārdot AS Rīgas siltums.

Komentāri

Pievienot komentāru