Bez OIK atbalsta Rīgas siltums būs spiests celt cenas

2018. gada 20. aprīlis plkst. 7:51
Sadaļa: Enerģētika
Dalies ar šo rakstu

Obligātā iepirkuma komponentes sistēmas (OIK) likvidēšana nākotnē varētu novest pie siltumenerģijas tarifu pieauguma Rīgā, piektdien intervijā laikrakstam Dienas Bizness pieļauj Rīgas siltums valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis.

Uzņēmuma Rīgas siltums īpašumā ir vairākas koģenerācijas stacijas, kas saņem atbalstu elektroenerģijas obligātā iepirkuma ietvaros. N.Talcis intervijā DB atklāj, ka, ja atbalsts koģenerācijas stacijām tiks atņemts, uzņēmums būs spiests paaugstināt siltumenerģijas tarifus Rīgā, kas vēsturiski ir vieni no zemākajiem Latvijā.

Fragments no intervijas

Kāds uzņēmumam bija aizvadītais finanšu gads?

Finanšu gads, kas sākās 2016. gada oktobrī un noslēdzās pērnā gada septembrī, bija veiksmīgs. Tas saistāms ar apkures sezonas ilgumu, kas bija līdz šim garākā Rīgas siltums pastāvēšanas vēsturē. Uzņēmuma gūtā peļņa no siltumenerģijas un elektroenerģijas pārdošanas, kā arī citas saimnieciskās darbības iepriekšējā finanšu gadā bija 1,82 miljoni eiro, bet papildus gūtā peļņa - 5,94 miljoni eiro, kas veidojusies saistībā ar to, ka no 2018. gada Latvijā ieviesta jauna uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtība un tāpēc gadiem uzkrātais uzņēmumu ienākuma nodoklis tika novirzīts pagājušā gada peļņā.

Kā plānots izlietot uzņēmuma peļņu?

Rīgas siltums akcionāru sapulcē nolemts 4 miljonus eiro izmaksāt dividendēs, bet 3,7 miljonus eiro novirzīt uzņēmuma attīstībai - paredzēts īstenot vairākus projektus, kas samazinās siltuma zudumus siltumapgādē un ļaus efektīvāk ražot siltumenerģiju, attīstot Rīgas centralizēto siltumapgādes sistēmu. Plānots veikt novecojušās siltumtrases nomaiņu, katlu mājas Daugavgrīvā rekonstrukciju, kā arī jaunas 40MW šķeldas katlu mājas siltumcentrālē Imanta izbūvi.

Kā kopumā vērtējat nu jau gandrīz aizvadīto apkures sezonu?

Paredzams, ka šī sezona būs īsaka nekā normatīvā - šobrīd mēs esam 198. apkures sezonas dienā, normatīvs ir 203 dienas, arī gaisa temperatūra šajā pavasarī bijusi augstāka. Jāsaka, ka 2017./2018. gada apkures sezona nav bijusi tik veiksmīga kā plānots, šis fakts varētu atstāt iespaidu arī uz uzņēmuma finanšu rādītājiem.

Kā Jūs raksturotu rīdzinieku maksātspēju - vai šajā sezonā parādi par siltumenerģiju samazinājušies?

Vismazākie parādi ik gadu novērojami rudenī, bet lielākie - novembrī un decembrī. Gada sākumā parādu summas svārstās atkarībā no āra gaisa temperatūras - ja tā ir zema, summas pieaug, ja augsta - samazinās. Ņemot vērā to, ka šogad ziema, izņemot februārī, bija diezgan silta, maksājumu disciplīna bija normas robežās. Aprīļa vidū Rīgas iedzīvotāju parādi par siltumu sastādīja apmēram 4 miljonus eiro, kas ir mazāk nekā gadu iepriekš.

Visu rakstu Mēģinās noturēt vienā līmenī lasiet piektdienas, 20.aprīļa laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi